Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Knižné darčeky pre maminy

Knihy, ktoré sú skvelými darčekmi ku Dňu matiek

Nie je žiadnym tajomstvom, že niekedy je najťažšia osoba, pre ktorú sa nakupuje, zároveň jedna z najvýnimočnejších vaša mama. Či už má vaša mama len pár vzácnych minút týždenne na čítanie alebo každý deň venuje čas hltaniu najnovšieho bestselleru, knihou nič nepokazíte. Máme pre vás zopár inšpirácií.

www.martinus.sk

Není jako ty (Ellery Lloyd)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina

Pre svojich oddaných fanúšikov je Emma Jacksonová alias @mamabezobalu úprimná „instamatka“, ktorá vždy hovorí veci tak, ako sú. Pre svojho skeptického manžela, vyhoreného spisovateľa, ktorý dobre vie, ako kreatívne vie jeho žena zaobchádzať s pravdou, je Emma živiteľkou rodiny a spoľahlivým ťahúňom, ktorý dokáže skvele speňažiť intímne detaily z ich spoločného života. Pre jednu zo svojich sledujúcich je však ženou, ktorá má všetko, ale nič z toho si nezaslúži. Keď sa jej manželstvo začne pod tlakom rastúceho úspechu rúcať  okolo rodiny sa začína uťahovať slučka skutočného nebezpečenstva…

Ostrov žen moře (Lisa See)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Ak sa vaša mama rada stráca vo veľkých, epických románoch tak táto kniha je pre ňu, pretože rozpráva o osudyoch Mi-ji a Jong-suk, dvoch dievčat, ktoré patria k jednému z mnohých výlučne ženských potápačských spoločenstie na kórejskom ostrove Čedžu. Po stovkách ponorov a rokoch priateľstva Mi-džu a Jong-suk rozdelia vonkajšie sily, ktoré nemohli nijako ovplyvniť. Román prináša pohľad do jedinečnej a neopakovateľnej kultúry ostrovného spoločenstva, v ktorom majú hlavné slovo ženy, ktoré sa venujú nebezpečnej fyzickej práci pod hladinou aj na súši, zatiaľ, čo ich manželia starajú o deti. 

The School for Good Mothers (Jessamine Chan)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Každá mama, ktorá sa niekedy cítila zahanbená alebo odsúdená, sa určite nájde v tomto trilery, v ktorom zlý deň jednej mamy ohrozuje celú budúcnosť jej rodiny. Frida Liu je matka, ktorá to nemá ľahké. Pamätá si, ako vzala Harriet z postieľky a menila jej plienku. Pamätá si, že jej dala rannú fľašu. Je hore už od štvrtej ráno a má pred sebou jeden článok, ktorý by mala dokončiť, ale v práci nechala na stole spis. Čo by sa stalo, keby si odskočila a vrátila sa o hodinu? Bola si taká istá, že to bude v poriadku….

Volám sa Lucy Bartonová (Elizabeth Strout)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina, angličtina e-kniha

Návšteva nemocnice spája odcudzenú dvojicu matka-dcéra, ktorá zápasí s traumou z minulosti, aby pochopila prítomnosť. Lucy Bartonová vyrastala v chudobe a izolácii na vidieku v Illinois. Matka ju síce milovala, ale nedokázala ju ani jej súrodencov ochrániť pred hrubosťou otca. Pre svoje rodinné prostredie sa Lucy stala terčom posmeškov ostatných detí a jej jediným priateľom bol osamelý strom v poli. Podarilo sa jej však získať štipendium a nádej, že štúdiom unikne drsnému prostrediu a svojej minulosti. Snažila sa stať spisovateľkou a úplne pretrhla väzby s rodinou. Po rokoch sa ocitla na dlhšiu dobu v nemocnici kde sa nemohla zotaviť. Potom ju prišla navštíviť matka a Lucy s prekvapením zistila, že niektoré putá sa nepretrhnú nikdy.

Circe (Madeline Miller)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština e-kniha,čeština audio-kniha, angličtina

Tento majstrovský román si zamilujú mamičky, ktoré milujú mytológiu. Heliovi, bohu Slnka a najmocnejšiemu z Titanov, sa narodí dcéra. Nymfa Kirké je zvláštne dieťa, má žlté oči a čudesný tenký hlas, no inak po svojom majestátnom otcovi ani pôvabnej zvodnej matke Perse nezdedila nič pozoruhodné. Ako najslabšia zo všetkých bohýň je vystavená ustavičným posmeškom súrodencov, preto hľadá spoločnosť vo svete ľudí. Čoskoro v sebe objaví netušenú moc – ovláda čary, ktoré dokážu premeniť sokyne na príšery a ohroziť samotných bohov.

Free Love (Tessa Hadley)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina e-kniha

Zatiaľ čo Londýn ožíva novou mládežníckou revolúciou, zdá sa, že predmestská rodina Fischerovcov patrí do staršieho sveta konvenčnej stability: pekná, poslušná Phyllis je vydatá za Rogera, oddaného otca s kariérou na ministerstve zahraničia. Ich deti sú Colette, tínedžerka a knihomoľka, a Hugh, zlatý chlapec. Keď však jedného horúceho letného večera navštívi manželov Fischerovcov dvadsaťročný syn starého priateľa a po večeri pobozká Phyllis v tmavej záhrade, niečo sa v nej zapáli. Phyllis, ktorá sa nedávno prebudila k svetu, urobí rozhodnutie, ktoré popiera všetky očakávania od nej ako manželky a matky.

Tajný vejár (Lisa See)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, čeština e-kniha

Táto kniha vás pohltí hneď od začiatku ak milujete knihy z iného prostredia a kultúry. Sugestívne rozprávanie osemdesiatročnej Ľalie, ktorá na sklonku svojho života rozpráva príbeh, ktorý v sebe dusila, kým hlavní aktéri jej rozprávania – v zmysle čínskych tradícií – neodídu z radov živých. A tak pred čitateľom defiluje život čínskych žien, kruto zošnurovaný tradíciou. Zoznamujeme sa so šesťročnou Ľaliou, druhou dcérou chudobného roľníka, ktorú v živote vzhľadom na chudobu svojich rodičov nečakajú ružové vyhliadky. A predsa: vďaka fyzickým danostiam – anatómii svojej nohy, ktorá sľubuje nádej na najmenšiu možnú nôžku, sa jej perspektíva radikálne zmení. Aké má možnosti žena bez vena, bez praktických skúseností z vedenia domácnosti, s krutou svokrou, ktorej je vystavená napospas, a drsným manželom? 

Môj príbeh (Michelle Obama)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, slovenčina e-kniha, slovenčina audiokniha, čeština, čeština e-kniha, čeština audiokniha, angličtina, angličtina e-kniha 

Pôsobivé a inšpiratívne osobné spomienky bývalej prvej dámy Spojených štátov amerických. Kniha nás zavedie do skromných kuchýň v Iowe aj do tanečných sál Buckinghamského paláca, nevynechá okamihy veľkého žiaľu a nezlomnej vôle. Dá nám nazrieť hlboko do duše jedinečnej priekopníckej osobnosti, ktorá sa snaží žiť autenticky a investuje energiu, sily a hlas v prospech vyšších ideálov. V odvážnom a úprimnom prerozprávaní svojho príbehu nás vyzýva, aby sme sa zamysleli nad tým, kto v skutočnosti sme a kým chceme byť.

martinus.sk

The End We Start From (Megan Hunter)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Táto dojemná kniha o novom materstve sa odohráva v post apokalyptickom záplavovom svete, krajine, ktorá je plná nebezpečenstva, ale v ktorej matka a jej dieťa stále nachádzajú nádej. Prekvapivo krásny príbeh o prežití rodiny. 

Mom and Me and Mom (Maya Angelou)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  angličtina, angličtina e-kniha

Dojímavý príbeh o vzťahu Maya Angelouovej s jej matkou zdieľaný v knihe, ktorá sleduje vývoj ich zväzku a príležitosti na uzdravenie a zmierenie, ktoré našli na ceste.

 

Malé ženy (Louisa May Alcott)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina 

Príbeh sa odohráva v časoch americkej občianskej vojny v rokoch 1861 – 1865, do ktorej narukoval aj otec rodiny Marchovcov. Jeho manželka a dcéry prežívajú neľahké obdobie sprevádzané chudobou, chorobami a mnohými inými problémami. Bezstarostné dievčatá sa za krátky čas menia na skutočné malé ženy schopné čeliť aj ťažkým výzvam s odvahou a odhodlaním. Romantická Meg, neskrotná Jo, krehká Beth a rozmaznaná Amy sú hrdinkami z mäsa a kostí, ktoré inšpirovali milióny čitateľov. Na Slovensku vo vydavateľstve IKAR kniha Malé ženy vychádza prvýkrát v kompletnej neskrátenej podobe vrátane druhého dielu. Je to literárna klasika, ktorá by nemala chýbať v žiadnej domácej knižnici.

Klub radosti a štěstí  (Amy Tan)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Kniha skúma zložité a nežné vzťahy medzi štyrmi matkami a ich štyrmi dcérami počas štyroch desaťročí. Od roku 1949 sa v San Franciscu schádzajú štyri priateľky. Sú to Číňanky, ktoré sa do Ameriky prisťahovali. Hrajú spolu madžong, uvažujú nad investíciami na burze, pochutnávajú sa na číne a rozprávajú sa o živote. Svoje schôdzky nazývajú Klubom radosti a šťastia. Keď o štyridsať rokov neskôr jedna z nich zomrie, zaujme miesto v klube jej dcéra. Dozvedá sa pri tej príležitosti o celoživotnom prianí svojej matky, ktoré sa nakoniec tragicky vyplnilo. 

Mohlo by vás zaujímať: 14 erotických románov pre dámy

Údolie zázrakov (Amy Tan)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina

Román Údolie zázrakov spája dva kontinenty a opisuje obdobie od pádu poslednej čínskej dynastie po druhú svetovú vojnu, stratený svet starého Šanghaja, fungovanie domov kurtizán aj život prisťahovalcov v meste. Je to príbeh o matke a dcére, o prelínaní kultúry Západu a Východu, ale aj o sile či tvrdošijnosti lásky.  Matka aj dcéra sa odmietajú podrobiť osudu a vytrvalo sa usilujú získať späť to, o čo ich obrali: rešpekt, budúcnosť aj lásku svojich blízkych.

Kam si zmizla, Bernadette (Maria Semple)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Tento vtipný román sleduje, čo sa stane, keď architektka a matka menom Bernadette Fox zmizne a nechá svoju dcéru, aby poskladala kúsky svojho života a pokúsila sa vypátrať nezvestnú Bernadette. Pred čitateľom sa postupne rozohráva neskutočne pútavý román o jednej vskutku výnimočnej rodine, v ktorej sa potvrdzuje, že genialita často hraničí s vyšinutosťou…

Nespútaná (Glennon Doyle)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina

Každá z nás nosí v sebe túžbu. Veľmi sa snažíme, aby sme boli dobré: dobré partnerky, dcéry, matky, zamestnankyne a kamarátky. Dúfame, že vďaka tomu budeme plné života. Namiesto toho sme unavené, zaseknuté, preťažené alebo nám je všetko jedno. Pri pohľade na svoj život nám napadne: Nečakali sme niečo krajšie? Otázku rýchlo umlčíme, vravíme si, že máme byť vďačné, a nespokojnosť tajíme samy pred sebou. No ako naozaj nájisť samú seba.  Je to príbeh o tom, ako každá z nás môže začať sama sebe natoľko dôverovať, aby si stanovila hranice, prijala svoje telo, vzdala hold svojmu hnevu a bôľu, oslobodila svoje najautentickejšie, najnespútanejšie inštinkty a stala sa ženou, ktorá sa konečne môže na seba pozrieť a povedať si: To som ja! 

Mlčící fontány (Ruta Sepetys)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina

Madrid, 1957. Španielsko je pod nadvládou diktátora Franka zúfalo potrebuje peniaze, a tak láka turistov a obchodníkov. Medzi nimi je aj osemnásťročný syn ropného magnáta Daniel Matheson, ktorý chce cez šošovku fotoaparátu spoznať rodnú krajinu svojej matky. Riadením osudu stretne mladú Anu, vďaka ktorej odhaľuje krutú každodennú realitu Španielov, a čoskoro sa sám ocitá v ohrození. Zvládne v slnečnom meste, ktorého ulicami sa zakrádajú tiene občianskej vojny, ochrániť svojich milovaných? 


Related Posts