Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Jesenné čítanie 2022 

Z každého rožka troška 

Jeseň je v plnom prúde a, čo by to bolo bez dobrej knihy v rukách. Je to naše obľúbené ročné obdobie a milujeme, keď sa vieme zabaliť do deky, dať si kávu alebo čaj a čítať. Preto sme pripravili tento jesenný zoznam kníh z rôznych kategórií. Jeseň je v plnom prúde a, čo by to bolo bez dobrej knihy v rukách. Je to naše obľúbené ročné obdobie a milujeme, keď sa vieme zabaliť do deky, dať si kávu alebo čaj a čítať. Preto sme pripravili tento jesenný zoznam kníh z rôznych kategórií. 

www.martinus.sk

Z kategórie odborná a populárno-náučná literatúra 

Pôvod: Ako Zem ovplyvnila vývoj ľudstva (Lewis Dartnell)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina, angličtina e-kniha

Odhaľuje ohromujúci vplyv zeme pod našimi nohami na podobu ľudských civilizácií – od pestovania prvých plodín až po zakladanie moderných štátov. Prináša fascinujúci pohľad na náš svet, ktorý určovali prírodné podmienky. Keď hovoríme o dejinách ľudstva, často sa zameriavame na veľkých vodcov, vývoj populácie a rozhodujúce vojny. Ako však náš osud určila samotná Zem? Naša planéta sa kolíše a to spôsobuje zmeny klímy, ktoré si vynútili prechod od kočovania k poľnohospodárstvu. Všade je vidieť hlboké odtlačky planéty na podobe ľudstva.

Fuckt unavená (Caroline Dooner)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina

Nauč sa hovoriť nie tomu, čo ti vysáva energiu. Caroline Dooner je autorka, humoristka a žena ako ktorákoľvek iná, ktorá úprimne a bez servítky opisuje svoje ťažké obdobie, počas ktorého experimentovala s diétami, trpela úzkosťami, strachmi a sústreďovala sa len na melodramatické vysielanie prosieb vesmíru, ktoré nemali aj tak žiaden zmysel. Úprimne, ale aj vtipne kritizuje kultúrne vplyvy, ktoré nás doháňajú do šialenstva, a vysvetľuje, že nazeranie na seba, ako na nikdy sa nekončiaci projekt, je priama cesta k vyhoreniu. 

PantaRhei.sk Najlepsie knizne pribehy

Z kategórie detektívky, trilery a horory

Fairy Tale (Stephen King)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Román o sedemnásťročnom chlapcovi, ktorý zdedí kľúče k paralelnému svetu, v ktorom dobro a zlo vedú vojnu a v stávke nemôže byť viac – či už pre ich svet alebo pre náš. Charlie Reade vyzerá ako obyčajný stredoškolák, skvelý v bejzbale a futbale, slušný študent. Jeho mama zahynula pri nehode, keď mal desať rokov a smútok dohnal jeho otca k pitiu. Charlie sa naučil, ako sa o seba postarať. Potom, keď má Charlie 17 rokov, stretne psa menom Radar a jeho starnúceho pána Howarda Bowditcha, samotára vo veľkom dome na vrchole veľkého kopca so zamknutou kôlňou na dvore. Niekedy sa z neho vynárajú zvláštne zvuky.

Dům tajemných stínů (Darcy Coates)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Sofiina rodina zbankrotuje a jej sa zrúti svet. Ešte sa ani nespamätala, a už sa jej ponúka nečakané riešenie – o ruku ju požiada bohatý cudzinec pán Argenton. Sobáš s ním zachráni jej rodinu, ale Sophiu odsúdi k životu v Northwoode, rozľahlom a neprirodzene temnom sídle vzdialenom hodiny cesty od civilizácie. Sídlo je niečím viac, než čím sa zdá. Deň po dni sa Sofia neodvratne blíži k desivému poznaniu.


Z kategórie romantika

Sezóna zemolezu (Mary Ellen Taylor)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Príbeh štyroch žien – Sadie, Olivie, Elaine a Libby, sa odohráva v dvoch časových líniách – počas druhej svetovej vojny a v súčasnosti. Libby sa po smrti svojho nevlastného otca, neúspešnom manželstve a viacerých potratoch cíti skutočne sama a práca svadobnej fotografky odvádza jej pozornosť od hlbokej bolesti, ktorú cíti. Majiteľka panstva Elaine, v nádeji, že otvorí Woodmont pre verejnosť, požiada Libby, aby celý proces renovácie statku dokumentovala svojimi fotografiami. Libby zaujme spustnutý romantický skleník, ktorý bol postavený pre Oliviu, starú mamu súčasnej majiteľky statku, ako dôkaz lásky jej manžela. Dokázalo však toto veľké gesto zachrániť ich vzťah?

Ešte! (Teagan Hunter)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Milujem ťa, povedal. Navždy, povedal. No ukázalo sa, že klamal. Keď sa kvôli nemu presťahujem na opačný koniec krajiny a on sa na mňa nakoniec vykašle, snažím sa ho zo všetkých síl vytesniť zo života. Je však náročné, keď vám zlomí srdce najslávnejší chalan v meste. Po katastrofálnom roku si potrebuje napraviť reputáciu a ja zase túžim po povýšení v práci. A tak uzatvoríme dohodu, ktorá bude prospešná pre nás oboch. Veď ide len o rande na niekoľkých charitatívnych akciách. Je to arogantný kretén. V žiadnom prípade nehrozí, že sa doňho znovu zamilujem. Kedysi som ho milovala. Teraz ho nenávidím… aspoň si to myslím.


Z kategórie sci-fi a fantasy 

Piranesi (Susanna Clarke)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština e-kniha, čeština audiokniha, angličtina, angličtina e-kniha

Piranesiho dom nie je obyčajná budova. Miestnosti sú neohraničené, chodby nekonečné, steny lemujú tisícky jedinečných sôch. V labyrinte miestností je uväznený oceán. Piranesi sa však nebojí. Rozumie príboju, a pozná schému labyrintu. Žije, aby svoj dom skúmal. V dome žije ešte jedna osoba – muž označovaný ako Druhý. S Piranesim sa stretáva, aby mu pomohol na ceste za Veľkým a Tajným Poznaním. Piranesi pri bádaní natrafí na dôkazy o existencii ďalšej osoby a postupne odhaľuje desivú pravdu – za svetom, ktorý vždy poznal, existuje iný, ďalší…

Rod nebes a dechu (Sarah J. Maas)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina, angličtina e-kniha

Bryce a Hunt sa snažia vrátiť do normálu. Podarilo sa im zachrániť Crescent City, ale v poslednom čase zažili toľko otrasov, chcú si hlavne oddýchnuť a spomaliť. Zistiť, čo ich čaká v budúcnosti. Asteriovia ich zatiaľ nechávajú na pokoji, ale s rastúcou aktivitou rebelov sa svet opäť začína otriasať. Bryce s Huntom tak čaká voľba: mlčať, zatiaľ čo sú ostatní utláčaní, alebo bojovať za správnu vec. A práve im dvoma mlčaniami nikdy veľmi nešlo.

www.martinus.sk

Z kategórie beletria

Voda v jazere nikdy nie je sladká (Giulia Caminito)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Páchne morskými riasami a pieskom. Je to staroveký kráter, teraz plný vody: na brehu jazera Bracciano sa na úteku pred ľahostajnosťou Ríma ocitne rodina Antonie, odvážnej matky s invalidným manželom a štyrmi deťmi. Antonia je čestná a učí svoju dcéru, aby od druhých nič neočakávala. A Gaia sa učí: nesťažovať sa, ponárať sa do jazera, aj keď ju prúdy ťahajú na dno, čítať knihy a nepozerať televíziu, schovávať mobil do krabice od topánok a svoje nešťastie tam, kde ho nikto nevidí.

Sága z Keflavíku (Jón Kalman Stefánsson)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina

Kniha sleduje príbeh Ariho, muža v strednom veku, a niekoľkých generácií jeho rodiny. Je poetická aj živelná. Pulzuje v rytme prílivu a odlivu a sprevádza čitateľov islandskou históriou 20. storočia. Okrem rozprávania príbehov sa usiluje nájsť odpovede na základné otázky: Existuje Boh? Je nejaký život po smrti? Z čoho máme radosť? Čo je lepšie ako dobrá voňavá káva skoro ráno, keď sa nebo ešte len prebúdza? Alebo single malt whisky s dobrým priateľom? A kde je život, ak nie v bozku?


Z kategórie slovenská beletria

Germánka (Michaela Ella Hajduková)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Jej život bol plný lesku, novinárov a večierkov. Na prvý pohľad bola šťastná mladá žena. Pozlátka však padá, keď sa ocitne na psychiatrickom oddelení bez spomienok na svoj predošlý život. Overené liečebné metódy zlyhávajú, a tak na scénu prichádza nevrlý psychiater so záľubou vo zvláštnych metódach. Delia sa chytá slamky, aby si spomenula na vlastnú minulosť, a tak doktor začína sériu sedení, v ktorých sa vďaka hypnóze vracia mladá herečka späť. Cesta vedie do Nemecka do obdobia druhej svetovej vojny k dievčatám a chlapcom z Hitlerjugend, ale aj za brány koncentračného tábora či medzi vzbúrencov, kam patrí aj Deliin starší brat.

Omyly a dohry (Adriana Macháčová)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Vo svojom najnovšom románe sa Adriana Macháčová pokúša odhaliť dôvody, prečo aj v spočiatku šťastných rodinách nezostáva po rokoch miesto pre vzájomnú úctu a porozumenie.Laura už v detstve veľmi ťažko znášala napätie premenlivého vzťahu svojich rodičov. Po smrti otca sa s matkou odcudzili, pretože Laura jej nevie odpustiť vzťah s iným mužom. Zmäkne, až keď matka ochorie. Anna sa túži zbaviť temných spomienok a odhalí dcére tajomstvo, ktoré ju dlho ťažilo. Matkino priznanie otriaslo Lauriným svetom; nevie, čo si má o ňom myslieť, a preto sa rozhodne pátrať…


Z kategórie životopisy

Will (Will Smith, Mark Manson)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina, angličtina e-kniha

Jedna z najdynamickejších a celosvetovo najznámejších osobností zábavného priemyslu súčasnosti s odzbrojujúcou úprimnosťou rozpráva o svojom živote v inšpiratívnej knihe mapujúcej trajektóriu jej osobného rastu do bodu, v ktorom konečne nastal súlad medzi svetským úspechom, vnútorným šťastím a vzťahmi s blízkymi osobami. Zároveň Will podáva úplný príbeh jednej z najúžasnejších jázd svetom hudby a filmu, aké kto kedy zažil.Tieto pamäti sú jedinečným svedectvom procesu hlbokého sebapoznávania a pátrania po tom, kam až človeka môže priviesť jeho vôľa, a čo všetko pri tom môže stratiť. 

Freddie Mercury (Ernesto Assante)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Spevák, skladateľ, nenapodobiteľný interpret. Toto je príbeh Freddieho Mercuryho, ktorý navždy zmenil rockovú kultúru. Spoznajte jeho život a kariéru vo výpravnej publikácii s unikátnymi fotografiami, od detstva cez zrodenie skupiny Queen a cestu na vrchol svetového úspechu až po tragickú smrť, ktorá zanechala neprekonateľné prázdno vo svete hudby a v srdciach miliónov fanúšikov.

PantaRhei.sk Najlepsie knizne pribehy

Z kategórie biznis a manažment

Jediná kniha o financiách, ktorú by ste mali prečítať (Thomas Kehl, Mona Linke)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Táto kniha zbaví strachu z financovania aj tých, ktorí matematiku veľmi nemusia. Finančné poradenstvo Thomasa Kehla je cenným a prepotrebným základom pre mladého človeka bez hlbšieho ekonomického vzdelania. Bude ho viesť a ukáže mu, ako nadobudnúť bohatstvo a zabezpečiť sa na starobu, aby neskôr nemusel citeľne znižovať svoj životný štandard. Neobstoja žiadne výhovorky, ak odmietnete prevziať kontrolu nad svojimi financiami. Investovať vlastné peniaze so ziskom nebolo nikdy jednoduchšie ako dnes. 

Úspešné tímy (Daniel Coyle)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina, angličtina e-kniha

Cesta k úspechu je pre každú spoločnosť jedinečná, no všetky úspešné spoločnosti majú spoločné jedno: silnú firemnú kultúru. Takáto kultúra nevzniká spontánne, ale je niečím, čo si vytvoríte sami. Autor Daniel Coyle skúma najúspešnejšie svetové spoločnosti a organizácie a ukazuje, ako sa rodí dôvera v lídra a pocit spolupatričnosti. Delí sa o tipy a kroky, ako vytvoriť dobrú atmosféru a prostredie, v ktorom budú prekvitať inovácie, riešiť sa problémy a dosahovať výsledky. Nezáleží na tom, či ste riaditeľ veľkej spoločnosti, vlastníte malú kaviareň, alebo učíte študentov – vždy nejakým spôsobom vediete ľudí. Pomocou tejto knihy zistíte, aké sú tie správne ingrediencie dobre fungujúcich tímov, kolektívov a skupín.

martinus.sk

Related Posts