Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Najlepšie knihy pre porozumenie smrti a umierania

Knihy o smrti a umieraní

Napriek tomu, že je smrť napriek neoddeliteľnou súčasťou našich životov, vždy je to niečo obávané a nikdy nie vítané. Hoci bolesť z konca života nemôže nahradiť nič, vždy sa môžeme pokúsiť hľadať útechu v slovách. Tento zoznam kníh, vám pomôže prekonať smútok zo smrti a umierania. Naučíte sa pozerať na smrť ako na súčasť života. Či už sa chcete vyrovnať so smrťou blízkeho alebo sa chcete začať pozerať na život inak, siahnite po jednej z tých to kníh. Zo zoznamu sú naše obľúbené Utorky s Morriem, With the End in Mind Posledná prednáška

martinus.sk

Utorky s Morriem (Mitch Albom)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  slovenčina, čeština,

Jeden starý muž, jeden mládenec a najväčšia životná lekcia. Možno sa vás stalo to isté. Mali ste okolo seba starého rodiča, učiteľa, niekoho staršieho, trpezlivého a múdreho, ktorý vám rozumel práve keď ste boli mladý, nerozvážny a hľadali ste sa. Dával vám rady a pomohol vidieť svet inak. A pre mladíka v knihe, bol práve Morrie týmto mentorom, ktorý mu ponúkol ultimátnu lekciu: ako žiť.

PantaRhei.sk Najlepsie knizne pribehy

Môj posledný výdych (Paul Kalanithi)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:   slovenčina, čeština, angličtina

Tvárou v tvár smrti, som si začal uvedomovať v určitom zmysle sa nič nezmenilo, a predsa sa zmenilo všetko”. 36 a na vrchole slávy, ako neurochirurg diagnostikovali Paulovi rakovinu pľúc. Jeden deň bol lekárom, ktorý zachraňuje chorých a na druhý deň chorý, ktorý potrebuje záchranu. Stojí za to žiť? Čo urobíte s budúcnosťou, ktorú už nevidíte? Čo vlastne znamená mať dieťa, priniesť nový život na svet?  Toto sú len niektoré z otázok, s ktorými mladý neurochirurg bojuje.

With the End in Mind (Kathryn Mannix)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Jej kniha, rozpráva nádherné príbehy z takmer štyroch desaťročí klinickej praxe. Odpovedá na tie najintímnejšie otázky o procese umierania s dojemnou úprimnosťou a ľudskosťou. Uvádza presvedčivé argumenty pre terapeutickú silu pristupovať k smrti nie s obavami, ale s otvorenosťou, jasnosťou a porozumením. 

On Death and Dying (Elisabeth Kubler-Ross, Ira Byock)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Toto je základná kniha o smútku, smrti a umieraní. Je to kniha, na ktorú sa mnohí terapeuti a akademici odvolávajú, keď poskytujú starostlivosť. Popisuje fázy smútku a ako ich identifikovať. Zameriava sa predovšetkým na odborníkov, ktorí sa zaoberajú smrťou a umieraním alebo pravidelne, ale môžu pomôcť tým, ktorí sú v procese smútenia. 

Posledná prednáška (Randy Pausch) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina 

Veľa profesorov má prejavy nazvané „Posledná prednáška“. Profesorov požiadajú, aby zvážili svoje odstúpenie, a potom predniesli svoje úvahy o tom, na čom im najviac záleží. A kým rečnia, publikum sa v duchu neubráni tej istej otázke: Akú múdrosť by sme odovzdali svetu, keby sme vedeli, že je to naša posledná šanca? Keď Randyho Pauscha, profesora počítačovej vedy na Carnegie Mellon University, požiadali o takúto prednášku, nemusel si predstavovať, že je posledná, pretože mu prednedávnom diagnostikovali rakovinu v terminálnom štádiu. No jeho prednáška – „Ako skutočne splniť svoje detské sny“ – nebola o zomieraní.

Smrteľnosť  (Atul Gawande)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  slovenčina, slovenčina e-kniha

Moderná medicína si na svoje konto pripisuje jeden triumf za druhým – vie si poradiť s väčšinou úrazov a ochorení, ktoré by sa v minulosti skončili tragicky. Keď však príde na veci neodvratné – starnutie a smrť – robí pravý opak toho, čo by mala. Lekári, ktorí nevedia, ako reagovať na strach pacientov zo smrti, sa uchyľujú k falošným nádejam a liečia ich za každú cenu aj, keď im život už nezachránia ani neskvalitnia. A to všetko s plnou podporou rodiny. Gawante ako aktívny chirurg, sa zaoberá tou najväčšou imitáciou vo svojom povolaní. Strhujúci príbeh, ktorý vám otvorí oči.

Mohlo by vás zaujímať: 10 kníh z psychológie, nad ktorými sa neraz zamyslíte

On Grief and Grieving (Elisabeth Kubler-Ross, David Kessler)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Toto je kniha, ktorá je trochu viac zameraná na širokú verejnosť, aby sa zamerala na proces smútku. Prostredníctvom vzorových rozhovorov a rozhovorov dáva čitateľovi lepšie pochopiť, ako bezprostredná smrť ovplyvňuje pacienta, odborníkov, ktorí tomuto pacientovi slúžia, a pacientovu rodinu, čím prináša nádej všetkým, ktorých sa to týka.

Being Mortal (Atul Gawande)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Počas väčšiny ľudských dejín bola smrť bežnou, vždy prítomnou možnosťou. Nezáležalo na tom, či ste mali päť alebo päťdesiat – každý deň bol hod kockou. Ale teraz, keď pokroky v medicíne posúvajú hranice prežitia každým rokom ďalej, čoraz viac sa oddeľujeme od reality smrteľnosti. A tu je kniha o modernej skúsenosti so smrteľnosťou – o tom, aké je to zostarnúť a zomrieť, ako to medicína zmenila a ako nie, kde sa pokazili naše predstavy o smrti. 

It’s Ok That You’re Not Ok (Megan Devine)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Je to úžasná kniha nielen pre niekoho, kto prežíva smútok zo straty, ale najmä pre tých, kde k strate došlo v dôsledku tragédie (na rozdiel od dlhotrvajúcej choroby alebo choroby). Autorka sa delí o svoju vlastnú tragédiu a cestu dojímavým a liečivým spôsobom, aby čitateľovi umožnila nielen to zažiť, ale aj pochopiť, ako to presahuje smútok, ktorý môže čitateľ pociťovať. Je to dobrá kniha, ktorá vám pomôže preniesť sa životom popri pocitoch smútku a straty.

www.martinus.sk

Related Posts