Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Knihy, ktoré by si mal každý prečítať aspoň raz

Na tento zoznam sa môžu dostať rôzne knihy a vieme, že ani ten náš nie je celkom kompletný, ale toto sú knihy, ktoré odporúčame mi, aby si každý prečítal aspoň raz. Každá z kníh na zozname vám ponúkne novú perspektívu a objavíte niečo nové.

martinus.sk

Denník Anny Frankovej  (Otto H. Frank, Mirjam Pressler)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Trinásťročná Anna Franková sa spolu s rodinou počas druhej svetovej vojny dva roky ukrývala v zadnej časti jednej budovy v Amsterdame. Tesne pred koncom vojny však padla za obeť nacistickému režimu. Anna si zapisovala udalosti od 12. júna 1942 do 1. augusta 1944 a zaznamenala všetko, čo sa okolo nej dialo, aj jednotlivé dni v úkryte. Keď v marci 1944 v Oranžskom rádiu počula výzvu občanom, aby poskytli svoje zápisky do zbierky na historické účely, svoje poznámky začala prepisovať do knižnej podoby. Zápisky sa končia textom, ktorý Anna zaznamenala iba pár dní pred tým, ako ju aj jej rodinu našli vojaci a odvliekli do koncentračného tábora. Zápisky sa však zachovali a po vojne sa o ich knižné vydanie zaslúžil Annin otec Otto Frank, ktorý jediný vojnu prežil.

Pýcha a predsudok (Jane Austen)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, slovenčina audio-kniha, čeština, čeština e-kniha, angličtina, angličtina e-kniha

Slávny román anglickej prozaičky, klenot svetovej klasickej tvorby, o tom, ako môže príchod mladého muža prevrátiť hore nohami život v rodine s piatimi dcérami. V ovzduší sa vznáša pýcha, láska, predsudky, spoločenské konvencie, zlomené srdcia i spoločenský škandál, no aj sebapoznanie a pochopenie…Príbeh lásky a hodnôt odkrýva vzťahy medzi spoločenskými vrstvami Anglicka 18. storočia. Jane Austen sa pohybuje na hrane komédie a vážnosti, jej vtipné postrehy prezrádzajú bystrú a nemilosrdnú pozorovateľku. 

Harry Potter a Kameň mudrcov (J.K. Rowling)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, nemčina, angličtina

Harry Potter je sirota, žije u príšerných príbuzných a až do svojich jedenástych narodenín si myslí, že je obyčajný chalan… Lenže potom dostane záhadné listy, navštívi ho sympatický obor a oznámi mu, že ho prijali na Rokfortskú strednú čarodejnícku školu. Tam sa Harry naučí hrať metlobal a stretne sa v boji so svojím úhlavným nepriateľom. Dôvod, prečo sa to všetko stane, je jasný: Harry Potter je čarodejník!

Nezabíjajte vtáčika (Harper Lee)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina, angličtina e-kniha

V tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia zasiahne Spojené štáty hospodárska kríza, hoci ospalého provinčného mestečka Maycomb v Alabame sa dotkne len okrajovo. V tom období je najväčšou starosťou dvoch súrodencov Scout a Jema a ich priateľa Dilla to, ako vylákať z domu miestneho čudáka a čím si skrátiť dlhé chvíle. Keď však obvinia mladého černocha zo znásilnenia bieleho dievčaťa, udalosti naberú rýchly spád.  Kultový román nie je iba o rasizme a justičnej vražde, je to predovšetkým dojímavý príbeh o dospievaní, utváraní si vlastných názorov na svet, morálke, statočnosti a odvahe. Román je považovaný za jedno z najvýznamnejších diel americkej literatúry. 

Zvieracia farma (George Orwell)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina audiokniha, čeština, čeština audiokniha, angličtina, angličtina e-kniha  

Zvieratá sa zbavia nadvlády nenávidených ľudí a zavedú si svoj vlastný režim, v ktorom si všetci majú byť rovní. Z nádherných ideálov revolúcie sa však postupne stáva nočná mora. Prasce sa zmocnili koryta, a teda aj vlády, postupne si začali prispôsobovať zákony a legendárny slogan sa čoskoro mení na „Všetky zvieratá sú si rovné, ale niektoré sú si rovnejšie“. Aby sa prasce udržali pri moci, zavedú teror, šíria strach a hrôzu, poštvú proti sebe zvieratá, zavedú kasty.

Malý princ (Antoine De Saint-Exupéry)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-knihačeština, čeština e-kniha, čeština audiokniha, angličtina, angličtina e-kniha

Nakresli mi barančeka.“ Touto prosbou osloví malý chlapec so zlatistými kučerami pilota, ktorý havaroval v saharskej púšti. Odkiaľ sa tam to chlapča vzalo? Priletelo azda z nejakej vzdialenej planéty v spoločnosti sťahovavých vtákov? Alebo je to svojím spôsobom prízrakové dieťa len výplodom pilotovej fantázie?  Mohlo by vás zaujímať: 10 klasík, ktoré viete prečítať za jeden večer

Veľký Gatsby (Francis Scott Fitzgerald)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, slovenčina audiokniha, čeština, čeština e-kniha, čeština audiokniha, angličtina

Dej príbehu je situovaný do 20. rokov 20. storočia, z obdobia prohibície a tzv. džezového veku v USA. Mladý zbohatlík James Gatz, prezývaný aj Veľký Gatsby, a krásna Daisy Buchananová prenikli do sfér lepšej spoločnosti každý po svojom a podobne sa vyrovnávajú aj s novým životným štýlom. Gatsby rozprávkovo zbohatne na ilegálnom obchode s alkoholom, do novej spoločností však nikdy nezapadne, lebo preňho majú ešte stále najvyššie hodnoty medziľudské vzťahy.

Alchymista (Paulo Coelho)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina,  slovenčina e-kniha,slovenčina audiokniha, čeština, čeština audiokniha, angličtina 

Príbeh o pastierovi Santiagovi, ktorý cestuje zo španielskej domoviny do egyptských púští, aby našiel poklad pochovaný v pyramídach, očarí svojou jednoduchosťou a múdrosťou. Svieži, inšpiratívny, hlboko ľudský príbeh Santiaga je večným svedectvom o tom, ako sila snov môže meniť svet a aké dôležité je načúvať svojmu srdcu. Lebo nezabúdajte: Tvoje srdce je tam, kde je tvoj poklad.

 

www.martinus.sk

Pán prsteňov (J.R.R. Tolkien)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, češtinačeština audiokniha, angličtina 

Tento príbeh narastal pri rozprávaní, až sa stal dejinami Veľkej vojny o Prsteň a obsahuje mnoho pohľadov do ešte starodávnejších dejín, ktoré mu predchádzali – napísal v predslove k druhému vydaniu J. R. R. Tolkien o tejto vari najznámejšej knižnej trilógii minulého storočia. Čarovný svet elfov a hobitov je paralelným svetom „“veľkých ľudí““. Jeho hlavnou témou je Prsteň ako ohnivko, ktoré ho púta k Hobitovi. Proti akýmkoľvek alegóriám sa autor bránil a všetky možné posolstvá a vnútorné významy spájané s jeho knihou sa mu zo srdca protivili. Preto je túto knihu potrebné chápať ako najobľúbenejšie dejiny pradávneho veku a nijako inak.

1984 (George Orwell)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Jeden z najznámejších diel svetovej literatúry. Spája v sebe prvky spoločensko-politického a vedecko-fantastického románu. Je obžalobou komunistickej diktatúry, ktorá roku 1984 ovládla všetko, vrátane ľudského myslenia. Román opisuje osudy čestného, citlivého a uvažujúceho jednotlivca (Winstona Smitha), ktorý sa vzoprie systému, za čo platí krutú daň.

Kto chytá v žite (J.D. Salinger)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina 

Jeden z najvýznamnejších diel americkej literatúry 20. storočia zobrazuje príbeh trojdňového blúdenia Holdena Caulfielda, jeho mravnú čistotu a neutíchajúcu silu v boli proti meštiactvu. Pôvabý príbeh z amerického študentského prostredia o neúspešnom študentovi a jeho rodičoch, pedagógoch, prvých láskach, o mladých ľuďoch, napísaný sviežim tínedžerským slangom.

Boh múch (William Golding)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  slovenčina, čeština, angličtina

Haváriu lietadla na neobývanom ostrove prežila iba skupina chlapcov, ktorí čakajú na pláži na svoju záchranu. Dobrodružstvo, ktoré by chcel zažiť asi každý chlapec sa s nocou mení na hodiny plné strachu a strašidelných redstáv. Nevinný dobrodružný príbeh sa mení na príbeh plný strachu a hrôzy. Ku koncu naozaj sila.

Zločin a trest (Fjodor Michajlovič Dostojevskij)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovečina e-kniha, slovenčina audiokniha, čeština, čeština audiokniha, angličtina, angličtina e-kniha 

Román Zločin a trest (1866) sa pokladá za jeden z najvyšších vrcholov diela Fiodora Michajloviča Dostojevského, práve ten z neho urobil hviezdu veľkej svetovej literatúry. Začal ho písať roku 1865 v zahraničí po smrti manželky a brata Michaila, keď sám musel splácať veľké dlhy.  Zločin a trest prináša príbeh chudobného študenta práva Rodiona Raskoľnikova, ktorý z presvedčenia a po dôkladnej príprave zavraždí starú úžerníčku, aby ju olúpil a finančne si zabezpečil štúdium. Do epicentra svojho hlbokého psychologického skúmania Dostojevskij postavil ľudské indivíduum a rozpoltenosť jeho duše. Presvedčivo a názorne ukazuje, ako aj silná osobnosť stroskotá pod tlakom sociálnych okolností.

Väzenia, v ktorých sme sa rozhodli žiť (Doris Lessing)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  slovenčina, slovenčina e-kniha

Kniha s názvom Väzenia, v ktorých sme sa rozhodli žiť sú zbierkou prednášok Doris Lessingovej, nositeľky Nobelovej ceny za literatúru. V týchto výnimočných textoch sa zdôrazňuje význam nezávislého myslenia, spochybňovanie zaužívaných myšlienkových schém a vzorcov a odolávanie lákavej apatii. Doris Lessing tvrdí, že len, ak sme dostatočne slobodní na to, aby sme spochybnili autoritu a dovolili si nesúhlasiť, môžeme poraziť despotizmus a nevedomosť. 

 

Utorky s Morriem (Mitch Albom)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština,

Jeden starý muž, jeden mládenec a najväčšia životná lekcia. Možno sa vás stalo to isté. Mali ste okolo seba starého rodiča, učiteľa, niekoho staršieho, trpezlivého a múdreho, ktorý vám rozumel práve keď ste boli mladý, nerozvážny a hľadali ste sa. Dával vám rady a pomohol vidieť svet inak. A pre mladíka v knihe, bol práve Morrie týmto mentorom, ktorý mu ponúkol ultimátnu lekciu: ako žiť.

Zlodejka kníh (Markus Zusak)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština e-kniha, čeština audiokniha, angličtina 

Liesel Memingerová prichádza do nemeckého mestečka Molching, kde ju čakajú adoptívni rodičia. Postupne si zvyká na krik a výčitky novej mamy Rosy i na láskavosť nového ocka Hansa. Liesel si nachádza priateľov – aj toho najlepšieho, ktorý sa do nej zaľúbi. Zoznamuje sa so slovami, učí sa ich čítať i zapisovať. Počúva hudbu, ktorou jej ocko obveseľuje mestečko. A hoci by to od nej asi nik nečakal, kradne knihy. 

 

martinus.sk

Related Posts