Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

11 kníh, ktoré odporúča Bill Gates

Ďalší zoznam z našej série, čo odporúčajú slávni. Prelustrovali sme internet a rôzne správy a vytvorili zoznam kníh nižšie, ktoré odporúča práve magnát Bill Gates. Nebolo až tak ťažké nájisť knihy, ktoré odpouča práve on, nakoľko je veľmi otvorený a často sám hovorí o tom, čo rád číta, či čo odpouča čítať. Veľa odporúčaní nájdete práve na GatesNotes

martinus.sk

Prečo spíme (Matthew Walker)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, čeština e-kniha, čeština audio-kniha, angličtina 

Spánok patrí k najdôležitejším, ale najmenej pochopeným aspektom nášho života, zdravia a dlhovekosti. Donedávna vedci nedokázali odpovedať na otázky prečo spíme, ako spánok pomáha nášmu telu a mozgu, prečo nás postihnú ničivé zdravotné následky, keď nespíme. Prudký príval vedeckých objavov za ostatné dve desaťročia však do tejto oblasti vniesol nové svetlo. Teraz nám neurovedec a odborník na spánok Matthew Walker umožňuje porozumieť životnej dôležitosti spánku a snívania. Okrem mnohých iných funkcií, spánok posilňuje našu schopnosť učiť sa, zapamätávať si a robiť logické rozhodnutia.  Snívanie upokojuje bolestné spomienky a vytvára priestor virtuálnej reality, v ktorom mozog spája minulé poznanie so súčasným a podnecuje kreativitu.

Zdroj: “Vysvetľuje, ako zanedbávanie spánku podkopáva vašu kreativitu, riešenie problémov, rozhodovanie, učenie, pamäť, zdravie srdca, zdravie mozgu, duševné zdravie, emocionálnu pohodu, imunitný systém a dokonca aj dĺžku vášho života.” 

Veľký Gatsby (Francis Scott Fitzgerald)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, slovenčina audiokniha, čeština, čeština e-kniha, čeština audiokniha, angličtina

Dej príbehu je situovaný do 20. rokov 20. storočia, z obdobia prohibície a tzv. džezového veku v USA. Mladý zbohatlík James Gatz, prezývaný aj Veľký Gatsby, a krásna Daisy Buchananová prenikli do sfér lepšej spoločnosti každý po svojom a podobne sa vyrovnávajú aj s novým životným štýlom. Gatsby rozprávkovo zbohatne na ilegálnom obchode s alkoholom, do novej spoločností však nikdy nezapadne, lebo preňho majú ešte stále najvyššie hodnoty medziľudské vzťahy.

Zdroj: „S Melindou sa nám kniha veľmi páči. Keď sme spolu prvýkrát chodili, mala zelenú kontrolku, ktorú rozsvietila, keď bola jej kancelária prázdna, a dávalo zmysel, aby som za ňou prišiel.“ 

 

The Magic of Reality (Richard Dawkins)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Mágia má mnoho podôb. Vikingovia verili, že dúha je mostom bohov k Zemi. Každá kultúra mala svoj príbeh, svoju mágiu. Sú to čarovné, neobyčajné rozprávky. Je tu však aj iný druh mágie a spočíva v radosti z objavovania skutočných odpovedí na tieto otázky. Je to kúzlo reality – veda.

Zdroj: “Pútavá, dobre ilustrovaná učebnica vedy, ktorá ponúka presvedčivé odpovede na veľké otázky, od toho, ako vznikol vesmír, až po to, čo spôsobuje zemetrasenia.” 

 

Šetři se, Einsteine! (Joshua Foer)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina

Máte občas pocit, že ste otrokmi svojho smart telefónu, Googlu alebo Wikipédie? Stáva sa vám, že si neviete spomenúť, kde ste nechali kľúče od auta, alebo dokonca auto samotné? Nepanikárte! Inšpiratívna a zábavná kniha vás prevedie technikami, ktoré vám pomôžu obnoviť netušenú kapacitu vašej pamäte.


Zdroj: “Nikdy som veľmi nepremýšľal o tom, či by som mohol zlepšiť svoju pamäť, ale teraz si myslím, že po prečítaní tejto knihy by som mohol.“

Hamnet (Maggie O’Farrell)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina

Kniha zaujme, nielen svojou obálkou ale určite aj príbehom. V ňom totiž Maggie O’Farrellová vytvorila  krehký portrét syna slávneho dramatika Williama Shakespeara, chlapca, o ktorom nevieme takmer nič, jeho meno však nesie nesmrteľná tragédia z pera jeho otca, Hamlet. Autorka mimoriadne naratívne a citlivo opisuje život v grófstve Warwickshire na konci 16. storočia. Veľkú pozornosť venuje životu žien v neskorej renesancii na starých obrazoch a bezpochyby potešia zmysly každého čitateľa. 

Zdroj: “Ak ste fanúšikom Shakespeara, zamilujete si tento dojemný román o tom, ako jeho osobný život mohol ovplyvniť písanie jednej z jeho najslávnejších hier.”

Klara and the Sun (Kazuo Ishiguro)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: angličtina, angličtina e-kniha

Autor pomerne známy a je toto jeho prvý kniha odkedy vyhral Nobelovú cenu za literatúru. Klára ľudí v knihe inšpiruje, aby premýšľali o tom, či veda dokáže prekonať smrť. Klára je umelá alebo tzv. AI kamarátka, živá, no napriek tomu mechanický spoločník pre deti: amalgám súrodenca, hračka a pestúnka. Kniha prekvapí a je trochu iná ako autorove doterajšie diela. 

Zdroj: “Táto kniha ma prinútila zamyslieť sa nad tým, ako by mohol vyzerať život so superinteligentnými robotmi – a či budeme s týmito druhmi strojov zaobchádzať ako s kusmi technológie alebo ako s niečím viac.”

How Not to Be Wrong (Jordan Ellenberg)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: angličtina, angličtina e-kniha

Matematika, ktorú sa učíme v škole, sa môže zdať ako otrepaný súbor pravidiel, ktorý stanovili starovekí ľudia a ktoré nemožno spochybňovať. Kniha nám ukazuje, aký je tento pohľad strašne obmedzujúci: matematika sa neobmedzuje na abstraktné udalosti, ktoré sa v skutočnom živote nikdy nestanú, ale dotýka sa všetkého, čo robíme, celý svet je ňou prestrelený. Matematika nám umožňuje vidieť skryté štruktúry pod chaotickým a chaotickým povrchom nášho sveta. 

Zdroj: “Navonok je to o matematike, ale v skutočnosti je to o tom, koľko matematiky hrá do nášho každodenného života bez toho, aby sme o tom vôbec vedeli.“ 

Sapiens – Stručná história ľudstva – Yuval Noah Harari

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina (e-kniha), angličtina 

V knihe Sapiens: Stručná história ľudstva jej autor, nazývaný aj vizionársky historik, Dr. Yuval Noah Harari opisuje históriu človeka ako biologického druhu od prvých ľudí až po súčasnosť, ktorú výrazne ovplyvnili tri revolúcie − kognitívna, poľnohospodárska a vedecká revolúcia. Kniha je vzrušujúcim zhrnutím našej neuveriteľnej histórie − od bezvýznamných opíc až k pánom sveta. Jej obsah je odvážny, obsiahly aj provokatívny. Spochybňuje všetko, čo sme o ľudstve zdanlivo vedeli.

Zdroj: “Odporúčam túto knihu každému, kto má záujem o zábavný a pútavý pohľad na ranú ľudskú históriu.“ 

The Road to Character (David Brooks)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

David Brooks tvrdí, že náš hlad po bohatstve a postavení narúša našu schopnosť vytvárať zmysluplné vnútorné životy. Aby nám ukázal, ako žiť lepšie, pozerá sa na ľudí, ktorých zmysel pre pokoru bol základom ich úspechu. To, čo všetci pochopili, bola jednoduchá, ale kontraintuitívna pravda: ak chcete naplniť seba, musíte sa naučiť, ako zabudnúť na seba.

Zdroj: “Prinútilo ma to premýšľať o svojich vlastných motiváciách a obmedzeniach novými spôsobmi.” 

 

Čo keby (Randall Munroe)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina (e-kniha), čeština, angličtina 

Seriózne vedecké odpovede na absurdné hypotetické otázky. Tvorca populárneho webového komiksu xkcd Randall Munroe dáva v tejto knihe zábavné a poučné odpovede na dôležité otázky, ktoré vám azda nikdy nenapadlo položiť. Pri hľadaní odpovedí Munroe s radosťou vykonáva počítačové simulácie, hrabe sa v haldách odtajených vojenských výskumných materiálov, rieši diferenciálne rovnice a konzultuje riešenia s obsluhou atómových reaktorov. Jeho odpovede sú umeleckými výtvormi, vyznačujú sa jasnosťou a ostrovtipom. Nezriedka predpovedajú úplnú záhubu ľudstva alebo aspoň pohromu kolosálnych rozmerov. Dokresľujú ich sympatické obrázky so signatúrou webových komiksov.

Zdroj: “Skvelý spôsob, ako sa dozvedieť viac o vede.” 

Môj posledný výdych (Paul Kalanithi)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Tvárou v tvár smrti, som si začal uvedomovať v určitom zmysle sa nič nezmenilo, a predsa sa zmenilo všetko”. 36 a na vrchole slávy, ako neurochirurg diagnostikovali Paulovi rakovinu pľúc. Jeden deň bol lekárom, ktorý zachraňuje chorých a na druhý deň chorý, ktorý potrebuje záchranu. Stojí za to žiť? Čo urobíte s budúcnosťou, ktorú už nevidíte? Čo vlastne znamená mať dieťa, priniesť nový život na svet?  Toto sú len niektoré z otázok, s ktorými mladý neurochirurg bojuje.

Zdroj: “Táto kniha ma nechala v slzách.“ 


www.martinus.sk

Related Posts