Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Historické knihy, ktoré by ste si mali prečítať

Históriu si možno vysvetliť všelijako. Každý má nejaký uhol pohľadu a nezabúdajme na to, že históriu píšu víťazi. Na trhu je o to viac kníh, ktoré práve históriu opisujú, analyzujú či nanovo objavujú. Prehrabali sme sa cez viaceré knihy a prinášame zoznam kníh, z kategórie história, ktoré stojí za to prečítať.

martinus.sk

The Story of China (Michael Wood)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Príbeh Číny je mimoriadne bohatý a dramatický. Teraz Michael Wood, jeden z popredných britských historikov, to všetko spája v novej významnej jednozväzkovej histórii Číny, ktorá je nevyhnutným čítaním pre každého, kto chce pochopiť jej rastúcu úlohu v dnešnom svete. Čína je najstaršou žijúcou civilizáciou na zemi, no jej história je v širšom svete stále prekvapivo málo známa. Kniha rozpráva vzrušujúci príbeh intenzívnej drámy, rozprávkovej kreativity a hlbokej ľudskosti; portrét krajiny, ktorá bude mať pre svet v dvadsiatom prvom storočí najväčší význam.

Hedvábné stezky (Peter Frankopan)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina

Monumentálna publikácia, ktorá predstavuje históriu sveta v nových súvislostiach. Kniha britského historika je novým pohľadom na svetové dejiny. Sleduje ich z perspektívy „hodvábnych ciest“, spájajúcich krajiny a kontinenty, a vytvárajúcich globálny svet dávno pred modernou dobou a érou zámorských objavov. Zameriava sa najmä na euroázijský priestor, v ktorom prebiehala živá výmena tovaru, technických inovácií, náboženských ideí a umeleckých podnetov. 

Osudy ľudských spoločností (Jared Diamond)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina, angličtina e-kniha

Diamondova kniha ocenená Pulitzerovou cenou prináša fascinujúci pohľad na 13 000 rokov ľudskej histórie. Popisuje v nej, ako sa vývoj rôznych ľudských skupín a spoločností na našej planéte odlišoval a aké faktory na to mali vplyv. Najviac bohatstva a moci majú dnes národy s euroázijským pôvodom, na opačnom konci sú Afričania či pôvodní obyvatelia oboch Amerík alebo Austrálie. Diamond analyzuje, čo spôsobilo takéto odlišné trajektórie jednotlivých spoločenstiev. Neuspokojuje sa so známou teóriou o priaznivých klimatických podmienkach a už vôbec nie s rasistickou myšlienkou, že za tým stoja vrodené predpoklady a inteligencia niektorých skupín. Je presvedčený, že prvotných príčin rozdielneho vývoja ľudstva muselo byť omnoho viac a mnohé súvisí s vynálezom a spracovaním železa a výrobou strelných zbraní, ako aj s používaním písma či s rozvojom cestovania a šírením choroboplodných zárodkov.

Sapiens (Yuval Noah Harari)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina, angličtina audio-kniha 

V knihe autor opisuje históriu človeka ako biologického druhu od prvých ľudí až po súčasnosť, ktorú výrazne ovplyvnili tri revolúcie − kognitívna, poľnohospodárska a vedecká revolúcia. Vychádzajúc z poznatkov z histórie, biológie, antropológie, paleontológie a ekonómie Dr. Harari skúma, ako jednotlivé historické prúdy formovali ľudské spoločnosti − ich nažívanie v rámci spoločnosti, ale aj s prírodou, zvieratami a rastlinami − a dokonca aj ľudskú osobnosť. Kniha je vzrušujúcim zhrnutím našej neuveriteľnej histórie − od bezvýznamných opíc až k pánom sveta. Nestáva sa často, aby kniha dala čitateľom možnosť prehodnotiť prakticky všetko konanie človeka ako druhu. A presne to sa podarilo Hararimu v jeho zhrňujúcom, ale zrozumiteľnom pohľade na dejiny ľudstva.

Epidémie v dejinách (Branislav Kovár, Oliver Zajac, Lucia Benediková)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Epidémie smrtiacich chorôb ohrozovali ľudstvo už od nepamäti. Ich zásahy boli pritom často také radikálne, že ovplyvnili vývoj civilizácií takmer na celom svete. Výrazne zasiahli v prospech moderných ľudí v ich strete s neandertálcami. Neznáme choroby nielenže prispeli k pádu Rímskej ríše, ale mor zabránil i jej opätovnému zjednoteniu. V stredoveku zasiahla populáciu vo viacerých vlnách neslávne známa čierna smrť, pravdepodobne najdesivejšia a najtragickejšia pandémia v dejinách. Ani prežitie morových pandémií však neprinieslo ľudstvu vytúžený pokoj. Kniha ponúka texty renomovaných archeológov a historikov, sumarizujúce epidemické i pandemické nákazy, ktoré už ľudstvo dokázalo prekonať.

The Dawn of Everything (David Graeber, David Wengrow)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Hovorí sa, že civilizáciu je možné dosiahnuť iba obetovaním týchto pôvodných slobôd alebo, alternatívne, krotením našich nižších inštinktov. David Graeber a David Wengrow ukazujú, ako sa takéto teórie prvýkrát objavili v osemnástom storočí ako reakcia na domorodú kritiku európskej spoločnosti a prečo sa mýlia. Tým prevracajú náš pohľad na ľudskú históriu, vrátane pôvodu farmárčenia, majetku, miest, demokracie, otroctva a civilizácie samotnej. Kniha zásadne zmení chápanie ľudskej minulosti a ponúka cestu k predstavám nových foriem slobody, nových spôsobov organizácie spoločnosti. Toto je monumentálne dielo impozantného intelektuálneho rozsahu, oživená zvedavosťou, morálnou víziou a vierou v silu priamej akcie.

Mohlo by vás zaujímať: 17 kníh, ktoré približujú tajomstvá vesmíru

Talking to My Daughter: A Brief History of Capitalism (Yanis Varoufakis)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Vychádzajúc zo spomienok na detstvo a rôznych známych rozprávok, Varoufakis vysvetľuje všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste pochopili, prečo je ekonómia najdôležitejšou drámou našej doby. V odpovediach na zdanlivo jednoduché otázky svojej dcéry Varoufakis s pozoruhodnou jasnosťou odhaľuje náš znepokojujúci svet a zároveň nás inšpiruje, aby sme ho urobili lepším. 

 

Blood and Ruins: The Great Imperial War, 1931-1945 (Richard Overy)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Richard Overy sa rozhodol prepracovať spôsob, akým sa pozeráme na druhú svetovú vojnu a jej pôvod a následky. Tvrdí, že to bola „veľká imperiálna vojna“, násilné ukončenie takmer storočia globálnej imperiálnej expanzie, ktorá dosiahla svoj vrchol v ambíciách Talianska, Nemecka a Japonska v 30-tych a začiatkom 40-tych rokov 20. storočia, kým sa prepadla medzi najväčšie a najnákladnejšie vojny v dejinách ľudstva a koniec, po roku 1945, všetkých územných ríš. Ako sa vojna v obrovskom rozsahu viedla, zásobovala, platila, podporovala masovou mobilizáciou a morálne zdôvodňovala, tvorí jadro tohto nového účtu.

www.martinus.sk

Related Posts