Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

21 kníh na tému šťastia a ako ho dosiahnuť

Top knihy ako na šťastný život

Šťastie je splnenie ideálu, dôsledok plného rozvinutia ľudských možností.Je to stav spokojnosti so životom, blaho, ktoré pociťujeme ako radosť, spokojnosť, povznesenie; taký stav človeka, ktorý zodpovedá najväčšej vnútornej spokojnosti s podmienkami vlastného bytia, plnosti a pochopeniu života a uskutočneniu jeho ľudského poslania. Ako, ale šťastie dosiahnuť? Vieme to vôbec ovplyvniť? Prinášame zoznam top dvadsiatich kníh na tému šťastia, ktoré vám pomôžu stať sa  šťastnejšími, ale hlavne si šťastie v živote udržať.

www.martinus.sk

Ako byť šťastný? (Veronika Folentová, Vitalia Bella)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Ako byť šťastný? Ak sa na to spýtate psychológov a psychologičiek, ich odpoveď vás možno úplne neuspokojí. Aspoň nie na prvé počutie. Deväť z desiatich odborníkov na duševné zdravie vám pravdepodobne odpovie, že si to nemáte dávať za cieľ a že šťastie sa nedá prežívať ako permanentný stav, ale len ako okamihy. Naším cieľom by vraj nemalo byť šťastie, ale radšej spokojnosť. Ako však byť spokojný vtedy, keď sa svet okolo nás zbláznil? Skúsené novinárky Veronika Folentová a Vitalia Bella sa v knihe pokúsili uchopiť ľudskú snahu o spokojný život zo všetkých strán – od narodenia cez obdobie dospievania, hľadania životného partnera a výchovu vlastných detí až po starobu a smrť.

 

Kniha radosti (Dalajláma, Desmond Tutu, Douglas Abrams)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština e-kniha

Jeho Svätosť Dalajlama a arcibiskup Desmond Tutu sa raz začali rozprávať o veľmi dôležitej téme – o radosti. Obaja nositelia Nobelovej ceny za mier, významní duchovní majstri a morálni vodcovia našich čias sú známi aj tým, že sú to najnákazlivejší šťastní ľudia na svete. Túto knihu si od začiatku predstavovali ako trojposchodovú narodeninovú tortu: ich vlastné príbehy a ponaučenia o radosti, najnovšie zistenia v náuke o hlbokom šťastí a denných tréningoch, ktoré vychádzajú z ich vlastných citových a duchovných skúseností. Obaja si prešli veľkými osobnými i politickými nepriazňami, a obaja sú tu pre čitateľov, aby sa s nimi podelili o vlastné príbehy zápasov a znovuzrodenia. Teraz, obaja osemdesiatnici sa chcú vyznať z toho najdôležitejšieho – teda skutočnosti, že aby ste boli radostní, musíte tešiť ostatných.

The Algebra of Happiness (Scott Galloway)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Čím sme starší, tým viac sa život stáva stresujúcejším. Aj inteligentní, tvrdo pracujúci a elita sa môžu cítiť stratení v chaotickom, hlučnom a nepredvídateľnom svete. V knihe vám autor povie, ako sa dá v živote lepšie navigovať a vyjednávať, aby ste maximalizovali šťastie a minimalizovali nevyhnutný stres. Všetci si, predsa zaslúžime byť štasný. Prostredníctvom jednoduchých rovníc, ktoré merajú vzťah medzi úspechom, odolnosťou a neúspechom alebo koreláciou medzi šťastím a peniazmi, sa autor  pokúša previesť nehmotné rady na hmatateľné rovnice.

The Other Side of Happiness (Brock Bastian)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

V dnešnej kultúre sa šťastie stalo novým ukazovateľom úspechu, zatiaľ čo ťažkosti sa považujú za osobné slabosti alebo za problémy, ktoré treba napraviť. Stále viac sa snažíme zabudnúť na bolesť pomocou liekov a izolovaním sa od rizika, napriek tomu, že sme najbezpečnejšou generáciou, aká kedy žila.  Renomovaný sociálny psychológ Brock Bastian vo svojom výskume zistil, že utrpenie a smútok nie sú ani protikladom šťastia, ani náhodným javom: sú nevyhnutnou ingredienciou pre emočné blaho.

Projekt šťastia (Gretchen Rubin)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

V jedno upršané popoludnie dostala Gretchen Rubinová vnuknutie na najnepravdepodobnejšom mieste – v mestskom autobuse. Uvedomila si, že „dni sú dlhé, ale roky krátke. Čas plynie a ja sa nedokážem dostatočne sústrediť na veci, na ktorých mi záleží.“ Rozhodla sa zasvätiť jeden rok vlastnému Projektu šťastia. Projekt šťastia je napísaný očarujúcim a dôvtipným štýlom, povznášajúco a zároveň zábavne, núti k uvažovaniu, ale číta sa podmanivo ľahko. Z knihy priam sála nadšenie Gretchen Rubinovej a po pár kapitolách pocítite inšpiráciu začať vlastný Projekt šťastia.

Authentic Happiness (Martin Seligman)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

V tejto dôležitej, avšak zábavnej knihe jeden z najslávnejších psychológov na svete Martin Seligman tvrdí, že šťastie sa dá naučiť a pestovať a, že každý má moc vliať do svojich životov skutočnú radosť. Opisuje 24 silných stránok a cností jedinečných pre ľudskú psychiku a zdá sa, že každý z nás má najmenej päť z týchto atribútov a môže na nich stavať, aby identifikoval a rozvinul svoj maximálny potenciál. Kniha poskytuje rôzne testy a jedinečné nástroje na hodnotenie, ktoré čitateľom umožňujú objaviť a nasadiť tieto silné stránky v práci, v láske a pri výchove detí.

Hypotéza štěstí (Jonathan Haidt)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  čeština, angličtina

Kniha Jonathana Haidta sa v desiatich kapitolách venuje desiatim veľkým témam, ktoré sprevádzajú a fascinujú ľudstvo odnepamäti a ktoré skúmali už myslitelia v starých civilizáciách. Autor spája domnienky a hypotézy starých mysliteľov s novými vedeckými poznatkami, dáva ich do súvislostí, ukazuje na rozdiely, ale predovšetkým hľadá styčné body a snaží sa z nich vyvodiť ponaučenia prospešné pre človeka žijúceho v modernej spoločnosti.  Zistíte, kde sa berie pocit šťastia alebo či je pomsta skutočne sladká.

Hardwiring Happiness (Rick Hanson)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Prečo je ľahšie premýšľať nad zranenými pocitmi, ako sa vyhrievať v teple ocenenia? Pretože váš mozog sa vyvinul tak, aby sa rýchlo učil zo zlých skúseností, ale pomaly z dobrých. Môžete to zmeniť. Život nie je ľahký a to, že máme mozog prepojený so zlým a ignorujeme dobré, nás robí znepokojenými, podráždenými a vystresovanými, nie sebavedomými, bezpečnými a šťastnými. Ale každý deň je plný príležitostí na budovanie vnútorných síl. Kniha prináša jednoduchú metódu, ktorá využíva skrytú moc každodenných skúseností na budovanie nových nervových štruktúr plných šťastia, lásky, dôvery a pokoja.

Cesta ke štěstí (Dalajláma)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Dalajláma pomocou meditácií, príbehov a stretnutie s budhizmom a psychológiou ukazuje, ako deň po dni bojovať s depresiou, úzkosťou, hnevom, žiarlivosťou alebo len obyčajnú zlou náladou.

The Key to Happiness (Meik Wiking)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Autor skúma skryté poklady, ktoré môžu zlepšiť vaše šťastie, a rozdelí ich do šiestich stavebných kameňov – šťastie; spolupatričnosť, peniaze, zdravie, láskavosť, dôvera a sloboda. Pre každý blok šťastia ponúka praktické tipy. Táto praktická príručka, čerpajúca zo spoločenských vied, prípadových štúdií a pôvodného Meikovho výskumu, nám ukazuje, že šťastie môžete nájsť jednoduchým spôsobom života. 

Past na štěstí (Russ Harris)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Chceme byť šťastní, ale často si v šťastie sami bránime. Práve na tento problém sa zameriava kniha austrálskeho terapeuta a autora niekoľkých bestsellerov Russe Harrisa, ktorý využíva metódu ACT. Autor sleduje vplyvy prostredia na človeka a kladie dôraz na rozvíjanie bdelej pozornosti a na bytí v prítomnom okamihu. Pocit šťastia pramení predovšetkým z pozitívneho prístupu a sebapoznania a táto kniha je kľúčom k jeho dosiahnutiu.

martinus.sk

Škola šťastného života (Gelong Thubten)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina

Gelong Thubten je budhistický mních, bývalý študent herectva s búrlivou minulosťou. Keď mal dvadsaťjeden, telo mu vypovedalo službu a on sa psychicky zrútil. Počas najväčšej krízy sa dostal k meditácii, budhizmu a postupne našiel cestu k trvalému šťastiu. Odvtedy učí meditovať každého: od detí cez biznismenov až po celebrity. Základ jeho knihy tvorí posolstvo, že človek môže byť šťastný za každých okolností a cítiť trvalý pokoj a harmóniu. Zdroj nie je nikde inde ako v jeho vnútri. Podľa Gelonga je šťastie prirodzený stav a táto príručka vám pomôže objaviť ho a naplno rozvinúť.

Mohlo by vás zaujímať: 10 kníh z psychológie, nad ktorými sa neraz zamyslíte

The Pursuit of Happiness (Ruth Whippman)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Ste šťastný? Práve teraz? Dosť šťastný? Rovnako šťastní ako všetci ostatní? Mohli by ste byť šťastnejší, keby ste sa snažili viac? Fantasticky svieži, zábavný a čestný, toto je pohľad, ktorý otvára oči, čo šťastie v skutočnosti znamená.

The Little Book of Happiness (Patrick Whiteside)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Ak je odpoveď áno, nech sa páči. Ak nie, uvoľnite sa a buďte trpezliví. Vráti sa to. Šťastie prichádza a odchádza. Malá kniha šťastia vysvetľuje, ako hľadať a tešiť sa z tohto niekedy nepolapiteľného stavu …

Happiness and How it Happens

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Kniha odhaľuje, ako je šťastie stavom bytia, ktorý všetci chceme a môžeme mať, pretože šťastie je naša skutočná podstata! Suryacitta, alias Šťastný Buddha, skúma, čo to šťastie v skutočnosti je a ako ho môžeme všetci dosiahnuť transformačnou praxou meditácie všímavosti.

Hygge: The Danish Art of Happiness (Marie Soderbergová Tourell)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Ostatné knihy vám povedia, ako robiť hygge. Toto je jediná kniha, ktorá vám to ukáže. Aj keď všetci poznáme pocit hygge inštinktívne, len málokomu z nás sa ho podarí zachytiť na viac ako chvíľu.  Táto kniha plná krásnych fotografií a jednoduchých praktických krokov a nápadov, vďaka ktorým bude váš domov a život pohodlný a povzbudivý po celý rok, predstavuje ľahký spôsob, ako predstaviť hygge vo vašom živote.

Škobrtnout o štěstí (Dan Gilbert)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Čo je to šťastie? … spýtal sa kedysi klasik … A čo by ste na to povedali vy? Viete, čo je to šťastie?  Daniel Gilbert by sa s vami stavil, že si myslíte, že viete, ale s najväčšou pravdepodobnosťou sa mýlite. Profesor psychológie na Harvardskej univerzite Daniel Gilbert sa nám vo svojej pútavej knihe snaží vtipným spôsobom a na nám blízkych príkladoch z praktického života naznačiť, ako veľmi sme ovplyvnení a ako nám môžu hranice predstavivosti stáť v ceste za skutočným šťastím.

Atlas šťastia (Helen Russell)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, čeština e-kniha

Atlas šťastia vás zavedie do mnohých krajín od Anglicka cez Bhután, Írsko, Fínsko, Turecko, Sýriu až po Japonsko a odhalí vám tajomstvá šťastia z celého sveta.

Can We Be Happier (Richard Layard)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Táto kniha tvrdí, že cieľom spoločnosti musí byť najväčšie možné šťastie po celom svete a ukazuje, ako sa každý z nás môže stať efektívnejším tvorcom šťastia, či už ako občan alebo vo svojej vlastnej organizácii. Poskytuje spoľahlivé dôkazy o tom, že zvyšovanie šťastia je správnym cieľom a, že sa dá dosiahnuť. Jazyk je jednoduchý, dôkazy pôsobivé, efekt inšpirujúci. 

The Happiness of Pursuit (Chris Guillebeau)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Kniha ponúka inšpiratívne a praktické rady, ktoré vám pomôžu prekonať priepasť medzi „nemožným snom“ a „každodennou realitou“. Objavte, ako vám vaše vlastné hľadanie môže dať sebapoznanie, aby ste našli a žili plnohodnotnejší život.

Šťastie na dosah (Nora Šulíková)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

V knihe objavíte jednoduché princípy, ako sa ľahko nastaviť na naozajstné vnútorné šťastie a ušetriť si tým veľa trápenia a nedorozumení v osobnom a pracovnom živote, praktické ukážky 18 overených techník, ktoré sú vhodné aj pre začiatočníka, aj pre pokročilého a dajú sa použiť kedykoľvek a v akomkoľvek veku, konkrétne tipy, ako sa ľahko cítiť šťastne, nech je vaša situácia akákoľvek, skutočné príbehy ľudí, ktorým sa vďaka spolupráci s autorkou udiali veľké zmeny v živote, krásne ilustrácie, ktoré špeciálne pre knihu navrhol známy český výtvarník Petr Bařinka.

www.martinus.sk

Related Posts