Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

6 kníh, ktoré približujú nádheru slovenských krojov

Vyšívané kroje plné farieb a dekorácií v ľuďoch už od nepamäti vzbudzujú zvedavosť. Čím sme starší, tým menej sa zamýšľame nad významom krojov a naším kultúrnym dedičstvom, do ktorého kroje patria. Prinášame vám top šesť kníh, ktoré krásu a históriu tradičných odevov priblížia. 

martinus.sk

Kroje Slovenska (Zuzana Beňušková, Jana Kucbeľová, Peter Brenkus)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Máloktorá krajina sa môže pochváliť takým bohatstvom krásnych a rozmanitých ľudových odevov, akými sa pýši Slovensko. Veď nie nadarmo sa hovorí: „Čo dedinu prejdeš, to iný kroj nájdeš.“ Sviatočné i všedné ženské, mužské a detské kroje v podobe, do akej sa v jednotlivých regiónoch vyvinuli za posledných 250 rokov, sú súčasťou národného dedičstva a svedčia o vysokej estetickej hodnote tradičného ľudového odievania na Slovensku.

Odetí do krásy (Jana Kucbeľová, Peter Brenkus)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Táto kniha – plná jedinečných fotografií – vám predstaví krásu slovenských krojov a poodhalí zabudnuté tajomstvá ich výroby a nosenia. Posolstvo ukryté na stránkach tejto knihy priblíži naše národné dedičstvo nielen vám, ale aj vašim deťom a vnúčatám. Obdivujte spolu s nami bohatstvo Slovenska. Publikácia je rozdelená na kapitoly podľa regionálnej mapy krojov, ktorá rešpektuje etnografické rozdelenie našej vlasti. Bohatá zbierka krojov Jany Kucbeľovej obsahuje to vzácnosti z nášho národného dedičstva. Každý kúsok má nesmiernu historickú a kultúrnu hodnotu, ktorú zachytil Peter Brenkus na fascinujúcich fotografiách. V knihe okrem zaujímavých historických faktov spoznáte aj životné príbehy jednotlivých krojov, osudy ich nositeľov či výrobcov.

Slovenské a české tradičné kroje (Jitka Staňková, Ludvík Baran)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština

Pôsobivé farebné fotografie krojov dopĺňa zasvätený komentár popredných etnológov. Kniha je prehľadne rozdelená do siedmich kapitol so zaujímavými informáciami o jednotlivých krojoch. Svadobné kroje nevesty, ženícha, družičiek, nádherné party nevesty, mužské kroje na sviatok i všedný deň, kroje mladých matiek s deťmi – to sú niektoré z krojov. Záver knihy tvorí anglické a nemecké resumé.

Kroje (Margaréta Horváthová)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Prvá kniha edície Z klenotnice Slovenska vás prevedie mnohými kútmi Slovenska a odhalí tradície odievania v jednotlivých regiónoch. Pri listovaní touto exkluzívnou publikáciou sa presvedčíte, že na Slovensku skutočne platí výrok: „čo vŕšok prejdeš, to iný kroj nájdeš“. Atraktívnosť knihy zvyšujú dobové i súčasné fotografie krojov z celého Slovenska.

Kroje Slovenska

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Z vydavateľstva Ústredie ľudovej umeleckej výroby prichádza táto viac jazyková príručka, ktorá približuje bohatú kultúru Slovenska v podobe krojov. Krásne ilustrácie približujú nádheru odevov späté s našou kultúrou. 

Ako sme kedysi žili (Zora Mintalová Zubercová)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Pútavé rozprávanie v slede ročných období opisuje život v južných oblastiach aj severných regiónoch Slovenska a približuje, na čo sa my súčasníci možno ešte pamätáme, ale i to, na čo sme sa už našich starkých nestihli opýtať. Ako kedysi vyzerali mestá, dediny, obydlia? Aké boli všedné i sviatočné dni našich predkov, aké práce ľudí zamestnávali okolo domu i mimo neho, ako trávili voľný čas, ako vyzeralo ich vzdelávanie, oblečenie či hygiena?

www.martinus.sk

Related Posts