Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

10 kníh z psychológie, nad ktorými sa neraz zamyslíte

Každý poznáme sám seba, ale je to naozaj tak? Vieme odôvodniť naše rozhodnutia? Vieme v našom živote natrvalo niečo zmeniť? Ak ste sa aspoň pri jednej otázke museli zamyslieť tak tento zoznam kníh vám bude určite nápomocný.
martinus.sk

Psychopatológia každodenného života (Sigmund Freud)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština

Po prečítaní tohto skvelého diela, pochopíte prečo ste stratili toľko dáždnikov, prečo sa snažíte otvoriť vchodové dvere kľúčom od auta a mnohé iné. Ak ste, čo to o Freudovi už počuli, tak viete, že bol viac, ako pol storočia diskreditovaný. To ho, ale nezastavilo ani počas života písať diela, na ktorých teraz staviame základy.

Myslenie rýchle a pomalé (Daniel Kahneman)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha,  čeština, čeština e-kniha, čeština audio-kniha, angličtina

Ak sa chcete dozvedieť, čo sa deje za závesmi našej mysle a ako to ovplyvňuje naše postoje, emócie, voľby a správanie, potom si si určite prečítajte túto knihu. Je to jedna z kníh, po ktorej siahnete ak sa chcete stať chytrejšími. Kniha vás naučí lepšie myslieť a rýchlejšie sa rozhodovať. V nej nás autor oboznamuje s priekopníckou a zároveň prevratnou prehliadkou ľudskej mysle a vysvetľuje dva systémy, ktoré riadia naše myslenie:
• Systém 1 je rýchly, intuitívny a emocionálny
• Systém 2 je pomalší, cieľavedomejší a logickejší.   

Emocionálna inteligencia (Daniel Goleman)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina

Je rozdiel medzi vedomosťami a múdrosťou. Vedomosti sú o faktoch, kde to múdrosť je o pochopení a uplatnení týchto faktov. Ako to zhrnul Miles Kington: „S vedomosťami vieme, že paradajka je ovocie. Múdrosť nám zastaví dať paradajku do ovocného šalátu.“ Bez pochopenia všetkého, čo vieme, nám je všetko zbytočné. Potrebujeme faktom viac pochopiť a práve tu prichádza na scénu emocionálna inteligencia.

Behave (Robert Sapolsky)

Dostupné v jazykoch: angličtina

Žiaľ je táto kniha momentálne dostupná iba v anglickom jazyku, museli sme ju, ale zaradiť do top kníh z roku 2017. Jedná sa o pohľad na biológiu ľudí, prečo sa správame, ako sa správame, prečo dokážeme spáchať nepredstaviteľné krutosti a na druhej strane robiť mnohé dobročinnosti. Ako sa naše správanie vyvíjalo, čo všetko má vplyv na naše správanie a mnoho iného sa dozviete práve v tomto skvelom diele. Knihu sme zhltli za jeden víkend nakoľko je výborne napísaná a nie je prepchatá cudzími slovami, ktoré vám nič nehovoria.

Sila zvyku (Charles Duhigg)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, čeština audio-kniha, angličtina

Prečo robíme to, čo robíme a, ako to zmeniť. Vzrušujúca cesta naprieč vedeckými objavmi,  ktoré nám vysvetľujú prečo zvyky existujú a, ako ich môžeme zmeniť. Charles ponúka obrovské množstvo informácií v prenikavom rozprávaní. Prináša nové porozumenie ľudskej povahy a potenciál na transformáciu. Dozviete sa prečo sú pre nás zmeny ťažké, napriek snahe niečo zmeniť a prečo sa nám zdá, že niektorým sa to podarí za noc.

Hľadanie zmyslu života (Viktor E. Frankl)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina

Nevieme si ani predstaviť zoznam najlepších kníh v oblasti psychológie a nezaradiť sem tento knižný skvost. Franklove pozorovania počas jeho zajatia v koncentračnom tábore počas druhej svetovej vojny sú poučné pre každú ľudskú bytosť. Všetci čitatelia získajú nový pohľad na svoj život tak, ako sme ho získali aj my a práve to vás bude poháňať pri čítaní tejto knihy.

Ako sa ľudia hrajú (Eric Berne)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Je to síce staršia kniha zo šesťdesiatych rokov, ale stále je veľmi žiadaná. Transakčná analýza skúma ľudské správanie prostredníctvom sociálnej šošovky. Je to fascinujúce čítanie, hlavne ak máte záujem o sociálnu dynamiku, a ak chcete byť viac vedomý svojho správania.

Proměna (Chip Heath, Dan Heath)

Dostupné v jazykoch: čeština, čeština audio-kniha, angličtina

Ako zmeniť veci, keď sa nám zdá zmena nemožná. Je to naša najobľúbenejšia kniha na tému presviedčania. Kníh sa sústredí najmä na otázku PREČO je ťažké urobiť trvalú zmenu. Túto knihu taktiež odporúčané kvôli štýlu, ako je napísaná a štruktúrou, ako je rozdelená.

The Art of Choosing – The Decisions We Make Everyday (Sheena Iyengar)

Dostupné v jazykoch: angličtina

Našli sme ju iba v angličtine, ale určite patrí na náš zoznam kníh. Toto je čítanie o tom, ako ľudia robia rozhodnutia a aké vonkajšie vplyvy ovplyvňujú tieto rozhodnutia. Boli sme fascinovaný hlavne myšlienkou, že voľba môže byť tak ohromujúca, že koniec koncov oddialime výber a nevyužívame tak ponúkané výhody.

Ako klameme (Dan Ariely)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina

Ruku na srdce teraz – klameme ostatných, ale aj sami seba, keď sa pokúšame schudnúť, nosíme značkové výrobky alebo platíme dane. Čestnosť je len voľbou medzi prínosom z podvádzania a psychologickou motiváciou. S touto knihou sa začnete opäť zamýšľať nad vecami, ktoré sa vám zdajú ako samozrejmé. My sme sa, teda poriadne zamysleli po prečítaní tejto knihy.

www.martinus.sk

Related Posts

3 thoughts on “10 kníh z psychológie, nad ktorými sa neraz zamyslíte

Comments are closed.