Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Knihy, ktoré vám priblížia kráľovnú Alžbetu II. 

Alžbeta II. a jej život 

Ak po chcete prehĺbiť svoje znalosti o kráľovnej Alžbety II., o najdlhšie fungujúcej panovníčke vo svetových dejinách, je tu množstvo kníh, do ktorých sa môžete ponoriť. Od vyčerpávajúcich biografií, cez ilustrované knihy o konferenčných stolíkoch až po mizerné správy od bývalých zamestnancov paláca, tu je 20 najlepších kníh, ktoré si môžete prečítať o kráľovnej.

martinus.sk

Her Majesty (Reuel Golden)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Oslávte jej Veličenstvo kráľovnú Alžbetu II týmto fotografickým príbehom jej verejného a súkromného života. Táto kniha prekypujúca tradíciou, históriou, pôvabom a kultúrou obsahuje medzinárodné zájazdy, štátne funkcie, kráľovské svadby a jubileá a predstavuje nádherné kráľovské fotografie.

Královna (Matthew Dennison)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina 

Britská kráľovná Alžbeta II. zdedila korunu v roku 1952 a vládne teda už sedemdesiat rokov, dlhšie ako ktorýkoľvek iný žijúci panovník. Prekonala už rekordy svojej praprababičky kráľovnej Viktórie aj cisára Františka Jozefa I. Od počiatkov studenej vojny až po pandémiu covidu-19 zostáva symbolom Británie, ktorá pod jej vládou premenila impérium na Spoločenstvo národov, vstúpila do európskych štruktúr a opäť ich opustila. 

Alžběta II. (Sally Bedell Smith)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština ekniha, angličtina

Od chvíle, keď roku 1952 v dvadsiatich piatich rokoch zasadla na trón, bola kráľovná Alžbeta II. cieľom nepretržitej pozornosti. Čo však o najznámejšej korunovanej hlave sveta naozaj vieme? Pútavá a starostlivo pripravená kniha ukazuje zblízka ženu, ktorú poznáme len na diaľku, jej čulú povahu, zmysel pre humor a bystrý intelekt, vďaka ktorým zvláda najnáročnejšie úlohy pracovného i rodinného života. Rovnako poskytuje pohľad do fungovania poslednej veľkej svetovej monarchie.

The Crown (Robert Lacey)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština audiokniha,  angličtina

V tomto pútavom spoločníkovi k uznávanému seriálu The Crown od Netflixu, renomovaného životopisca a historického konzultanta seriálu, nás Robert Lacey prevedie skutočnou históriou, ktorá inšpirovala drámu. V rámci dvoch búrlivých desaťročí vlády kráľovnej Alžbety II. sa Lacey pozerá na kľúčové spoločenské, politické a osobné momenty a ich dopady – nielen na kráľovskú rodinu, ale aj na svet okolo nich. Toto je jedinečný pohľad do histórie a je doplnené skvelými fotografiami. 

Můj manžel a já (Ingrid Seward)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština ekniha, angličtina

Biografia Alžbety II. a princa Philipa – autorka sa venuje takmer výhradne osobnému a rodinnému životu britského kráľovského páru, nerieši teda politické udalosti. Zachytáva zákulisia britského dvora, prináša množstvo zaujímavostí, drobných detailov a historiek, vysvetľuje otázky protokolu a britských zvyklostí. Kniha je napísaná čítavo, kvalitne a historicky vierohodne, živo vykresľuje prostredie palácov, banketov i rodinných vzťahov.

PantaRhei.sk Najlepsie knizne pribehy

Queen of Our Times (Robert Hardman)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

 originálnymi postrehmi od tých, ktorí ju poznajú najlepšie, novými rozhovormi so svetovými lídrami a prístupom k neviditeľným dokumentom, autor bestsellerov Robert Hardman v tejto pútavo autoritatívnej, no intímnej biografii skúma úplný a úžasný život našej najdlhšie vládnucej panovníčky. Alžbeta II. sa nenarodila, aby bola kráľovnou. Od svojho nástupu ako mladá matka dvoch detí v roku 1952 do veku Covid-19 sa však ukázala ako bystrá a ticho odhodlaná postava, ktorá viedla svoju rodinu a svojich ľudí cez viac ako sedemdesiat rokov bezprecedentných spoločenských zmien.

Mohlo by vás zaujímať: Ženy sú rodenými líderkami, tieto knihy sú dôkazom

Young Elizabeth (Kate Williams)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Len ťažko si vieme predstaviť Britániu bez Alžbety II na tróne. Zdá sa, že je to práca, pre ktorú sa narodila. Mladá princezná však veľkú časť svojho raného života nevedela, akú úlohu bude mať v jej budúcnosti. Ako mladé dievča, Alžbeta bola medzi hosťami vo Westminsterskom opátstve, ktorí sledovali korunováciu jej otca, čím sa stala jedinou panovníčkou, ktorá navštevovala rodiča. 

Královna Alžběta II. a královská rodina

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina

Veľkolepá pocta životu a vláde kráľovnej Alžbety II. a oslava britskej kráľovskej rodiny. Úžasná obrazová biografia kráľovnej Alžbety II., ktorá rozpráva o jej detstve, nástupníctve na trón a jej oddanej službe ako vládnucemu britskému panovníkovi. Táto biografia kráľovnej zahŕňa aj históriu kráľovskej rodiny a domu Windsor. 

A Queen for All Seasons (Joanna Lumley)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Iskrivá oslava veľmi milovanej kráľovnej Alžbety II k jej Platinovému jubileu vrátane špeciálnych spisov a poučných postrehov týkajúcich sa kľúčových momentov jej 70-ročnej vlády, ktorú uviedla a upravila jej najväčšia fanúšička Joanna Lumley. V roku 2022 oslavuje kráľovná Alžbeta II. sedemdesiat rokov ako kráľovná a hlava Commonwealthu. Je najdlhšie vládnucou britskou panovníčkou a vôbec prvou, ktorá oslávila platinové jubileum. 

Elizabeth II

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Alžbeta II. prijala pozvanie prezidenta Václava Havla pri jeho návšteve Veľkej Británie roku 1990 a zaradila Českú republiku do svojho stredoeurópskeho turné na jar 1996. Dňa 28. marca 1996 britská kráľovná Alžbeta II. priletela do Brna a z letiska v Brne-Tuřanoch v sprievode prezidenta Václava Havla prišla kráľovským rolls-roycom po uliciach lemovaných natešenými Brňanmi k brnenskej Novej radnici. V Brne kráľovná strávila celkom štyri hodiny a táto kniha vám ich priblíži. 

www.martinus.sk

Elizabeth & Margaret (Andrew Morton)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Boli to najbližšie sestry a najlepšie kamarátky. Keď sa však  ich strýko Edward VIII. rozhodol abdikovať na trón, dynamika medzi Alžbetou a Margaret sa dramaticky zmenila. Margaret sa bude musieť navždy ukloniť sestre, ktorú volala ‚Lillibet‘. A klaňať sa jej želaniam. Elizabeth sa vždy pozerala na huncútstvo svojej mladšej sestry s akousi stoickou zábavou, ale Margaretin boj nájsť si miesto a postavenie v kráľovskom systéme – a jej napätý vzťah k jeho očakávaniam – bol často zdrojom napätia.

Alžběta II.: Pracující žena (Anastázie Harris)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Alžbeta II. číta tajné správy výzvedných služieb a ako jediná na tejto planéte sa nimi zaoberá už od čias Stalina. Vždy keď pred Buckinghamským palácom zastaví vozidlo s novým premiérom, dotyčnému sa nervozitou zrýchli dych. Alžbeta do svojich desiatich rokov snívala o tom, že sa vydá za farmára a bude žiť obklopená koňmi, kravami a psami. Zrútil sa jej svet, keď sa jej plachý otec nečakane stal kráľom a rodina musela do Buckinghamského paláca. Matka štyroch detí si vyslúžila v histórii miesto poslednej skutočnej a globálne uctievanej kráľovnej. 

The Other Side of the Coin (Angela Kelly)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina, angličtina e-kniha

Keď sú Angela Kelly a Kráľovná spolu, chodbami Buckinghamského paláca sa ozýva smiech. Angela spolupracovala s Kráľovnou a chodila po chodbách kráľovskej domácnosti dvadsaťpäť rokov. Najprv ako hlavný „obliekač“ Veličenstva a neskôr ako osobný poradca kurátor a interný dizajnér. Ako prvá osoba v histórii, ktorá má tento titul, zdieľa jedinečne blízky pracovný vzťah s kráľovnou. 

Queen of the World (Robert Hardman)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Brilantný nový portrét najslávnejšej ženy na svete a jej miesta v ňom, napísaný renomovaným kráľovským životopiscom Robertom Hardmanom, s privilegovaným prístupom ku kráľovskej rodine a kráľovskej domácnosti. Na dnešnej svetovej scéne stojí jeden líder oddelene. Kráľovná Alžbeta II. videla viac z planéty a jej ľudí ako ktorákoľvek iná hlava štátu a zapájala sa s nimi ako žiadny iný panovník v britskej histórii. Od svojej korunovácie navštívila viac ako 130 krajín na neustále sa meniacom svete, kde pôsobila ako diplomatka, štátnička, priekopníčka a mierotvorkyňa. 

martinus.sk

Related Posts