Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Najlepšie prerozprávania gréckych mýtov

Prerozprávané grécke mýty

Staroveké mýty a legendy sa tradujú tisíce rokov. Tieto príbehy nás fascinujú svojou pútavou zmesou epického dobrodružstva, pútavého tajomstva a číhajúceho, zlovestného zla. V posledných rokoch vyšlo množstvo kníh, ktoré rozprávajú neslýchané príbehy mytologických postáv. Existuje veľa prerozprávaní gréckych mýtov, od rozmaznanejších kníh pre dospelých až po fantasy knihy strednej triedy. Je toho veľa, čím treba prejsť. Takže sme urobili prácu za vás a zhromaždili niektoré z najlepších prerozprávaní gréckej mytológie tu, aby ste si ich mohli prečítať vo svojom voľnom čase a nemuseli hľadať.

martinus.sk

A Touch of Darkness (Scarlett St. Clair)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Persephone je bohyňa jari iba v názve. Od malička sa kvety pri jej dotyku len scvrkávajú. Po presťahovaní do Nových Atén dúfala, že bude viesť nenáročný život prezlečený za smrteľnú novinárku. Všetko sa to zmení, keď príde do zakázaného nočného klubu, aby si zahrala karty s hypnotickým a tajomným cudzincom. Hádes, Boh mŕtvych, vybudoval v smrteľnom svete hazardné impérium a hovorí sa, že jeho obľúbené stávky sú nemožné. Nič ho však nezaujalo tak, ako bohyňa, ktorá mu ponúkla taký výhodný obchod, ktorému nedokáže odolať. Po stretnutí s Hádesom sa Persephone ocitne v zmluve s Bohom mŕtvych a jeho podmienky sú nemožné. 

PantaRhei.sk Najlepsie knizne pribehy

Ariadna (Jennifer Saint)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina,  

Princezné Ariadna a Faidra, dcéry obávaného krétskeho kráľa Minoa, vyrastajú v paláci rovno nad tajuplným labyrintom, odkiaľ sa ozýva dupot a hrôzostrašný rev uväzneného Minotaura – netvora s ľudským telom a býčou hlavou. Krvilačný tvor, ktorý sa každý rok domáha ľudských obetí, je najväčšou potupou kráľa Minoa, pretože sa zrodil zo spojenia jeho manželky Pasifae a bieleho býka. Minos povolá na svoj kráľovský dvor slávneho sochára a vynálezcu Daidala a prikáže mu postaviť podzemné bludisko, kam uvrhne hrôzostrašnú príšeru. Keď sa na Kréte zjaví aténsky princ Teseus, ktorý má byť so svojimi druhmi obetovaný Minotaurovi, mladučká Ariadna sa doňho na prvý pohľad zaľúbi a rozhodne sa ho zachrániť. 

Lore (Alexandra Bracken)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina

Každých sedem rokov sa začína Agon. Ako trest za dávnu vzburu je deväť gréckych bohov prinútených chodiť po zemi v smrteľnej podobe, sú prenasledovaní potomkami dávnych rodov, ktorí bažia po smrti bohov a chcú sa zmocniť ich moci a nesmrteľnosti. Lore Perseous utiekla z tohto krutého sveta po sadistickom vyvraždení svojej rodiny konkurenčným rodom a obrátila sa lovu na slávu chrbtom. Roky zaháňala akékoľvek myšlienky na pomstu voči mužovi – teraz už bohovi – zodpovednému za ich smrť. Keď sa však v New Yorku začne konať ďalší lov, dvaja jeho účastníci ju požiadajú o pomoc: Castor, Lorein priateľ z detstva, ktorého považujú za dávno mŕtveho, a ťažko zranená Aténa, jedna z posledných pôvodných bohov. Bohyňa ponúka spojenectvo proti ich spoločnému nepriateľovi a konečne aj spôsob, ako môže Lore navždy vynechať Agon zo svojho života.

Neon Gods (Katee Robert)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina, angličtina e-kniha

Miláčik spoločnosti Persephone Dimitri má v pláne utiecť z ultramoderného mesta Olymp a začať odznova ďaleko od drásajúcej politiky Trinástich Domov. To všetko sa však pokazí, keď ju jej matka prepadne a zasnúbi sa so Zeusom. Bez možnosti, Persephone utečie do zakázaného podzemného mesta a uzavrie diablovu dohodu s mužom, o ktorom kedysi verila, že je mýtom. S mužom, ktorý ju prebudí do sveta, o ktorom ani netušila, že existuje.

www.martinus.sk

Kirké (Madeline Miller)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina,slovenčina e-kniha, slovenčina audiokniha,  čeština, čeština e-kniha, čeština audiokniha, angličtina, angličtina e-kniha

Heliovi, bohu Slnka a najmocnejšiemu z Titanov, sa narodí dcéra. Nymfa Kirké je zvláštne dieťa, má žlté oči a čudesný tenký hlas, no inak po svojom majestátnom otcovi ani pôvabnej zvodnej matke Perse nezdedila nič pozoruhodné. Ako najslabšia zo všetkých bohýň je vystavená ustavičným posmeškom súrodencov, preto hľadá spoločnosť vo svete ľudí. Čoskoro v sebe objaví netušenú moc – ovláda čary, ktoré dokážu premeniť sokyne na príšery a ohroziť samotných bohov. Zeus ju z obavy pred jej nepredvídateľnými schopnosťami vyženie na opustený ostrov, kde Kirké rozvíja svoje tajomné umenie.

Spev o Achillovi (Madeline Miller)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina, angličtina e-kniha

Spev o Achillovi vás zavedie do Grécka, do veku hrdinov. V dávnom veku hrdinov vypovedali nesmelého gréckeho princa Patrokla za mladícku nerozvážnosť z vlasti do Ftie. Z dediča trónu sa razom stal bezvýznamný dvoran žijúci v tieni kráľa Pelea a jeho výnimočného syna Achilla. Najväčší grécky hrdina Achilles bol pravým opakom Patrokla – silný, krásny, rozumný, odvážny, obratný v boji oplýval všetkým, čo zdobí a ctí muža, a navyše bol synom bohyne. Za normálnych okolností by sa nikdy nestretli, no Achilles sa jedného dňa rozhodne rozprestrieť nad potupeným princom ochranné krídla. Ich váhavý vzťah čoskoro vystrieda vrúcne a nerozlučné priateľstvo. Ich vzájomná náklonnosť sa aj napriek nevôli Achillovej matky Tetidy, krutej morskej nymfy, ktorá nenávidí smrteľníkov, čoraz väčšmi prehlbuje. Nad šťastím priateľov však visí hrozba neblahej veštby.

Když bohové dělají průsery (Marie Philipsová)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Dvanásť gréckych bohov obýva spoločne jeden londýnsky dom a trochu sa nudia. Trochu dosť. Byť nesmrteľný nie je veľmi zábavné. Ako už vieme za starých gréckych bájí, títo bohovia sa medzi sebou večne hádajú – tentoraz to ale trochu prehnali a ešte sa k tomu prinatrafia dvaja nič netušiaci smrteľníci. Medzi bohmi sa rozpúta boj hroziaci skazou celej ľudskej existencie. Len skutočne heroický čin môže svet zachrániť – dokážu dvaja obyčajní smrteľníci zopakovať hrdinstvo antických Grékov?

PantaRhei.sk Najlepsie knizne pribehy

Mohlo by vás zaujímať: 8 kníh zo sveta gréckej mytológie

Piranesi (Susanna Clarková)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, čeština audiokniha, angličtina, angličtina e-kniha

Piranesiho dom nie je obyčajná budova. Miestnosti sú neohraničené, chodby nekonečné, steny lemujú tisícky jedinečných sôch. V labyrinte miestností je uväznený oceán. Pri prílive vlny s hukotom dorážajú na schodištia a miestnosti v okamihu zaplaví voda. Piranesi sa však nebojí. Rozumie príboju, a pozná schému labyrintu. Žije, aby svoj dom skúmal. V dome žije ešte jedna osoba – muž označovaný ako Druhý. S Piranesim sa stretáva, aby mu pomohol na ceste za Veľkým a Tajným Poznaním. Piranesi pri bádaní natrafí na dôkazy o existencii ďalšej osoby a postupne odhaľuje desivú pravdu – za svetom, ktorý vždy poznal, existuje iný, ďalší…

Elektra (Jennifer Saint)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Atreov dom je prekliaty. Pokrvná línia poškvrnená generačným cyklom násilia a pomsty. Toto je príbeh troch žien, ktorých osudy sú neoddeliteľne spojené s touto kliatbou, a vrtkavej povahy mužov a bohov. Elektra, najmladšia je zdesená krviprelievaním svojich príbuzných. Dokáže však kliatbe uniknúť, alebo je aj jej vlastný osud spútaný násilím? 

martinus.sk

Related Posts