Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Knihy, ktoré vám priblížia britskú kráľovskú rodinu 

Či už máte nový záujem o britskú kráľovskú rodinu po smrti kráľovnej Alžbety alebo ste si pozreli každú epizódu The Crown na Netflixe, máme pre vás knihy, kde sa dozviete viac o jednotlivých členoch kráľovskej rodiny. Tu sú niektoré z našich obľúbených kníh, ktoré vám priblížia britskú kráľovskú rodinu.

www.martinus.sk

Zrazená koruna (Andrew Morton)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  čeština, čeština e-kniha

Andrew Morton rozpráva príbeh bezohľadného Edwarda VIII., neskôr vojvodu z Windsoru, a jeho americkej manželky Wallis Simpsonovej. Príbeh o bizarnom nacistickom sprisahani, ktoré z neho po invázii do Británie urobilo bábkového kráľa, a o tom, ako sa Churchill, generál Eisenhower a kráľ Juraj VI. snažili utajiť vojvodové vzťahy s Hitlerom. Od údajnej aféry medzi Wallis a nemeckým ministrom zahraničných vecí až po objavenie prísne tajnej korešpondencie, autor prichádza s rozprávaním o intrigách, zradách a podvodoch okorenených milostnými románikmi a všadeprítomným pocitom podozrenie. 

The Palace Papers: Inside the House of Windsor, the Truth and the Turmoil (Tina Brown)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

‚Nikdy viac‘, sa stalo mantrou kráľovnej Alžbety II. krátko po Dianinej smrti. Presnejšie povedané, nikdy nemôže existovať „ďalšia Diana“ – členka rodiny, ktorej globálna popularita prevýšila, zažiarila a predstavovala existenčnú hrozbu pre britskú monarchiu. Kniha odhaľuje, ako sa kráľovská rodina znovu objavila po traumatických rokoch, keď Dianina žiariaca celebrita prerazila dom Windsorov ako kométa. Plná silných odhalení, jemných detailov a spaľujúcich poznatkov kniha neodvolateľne zmení to, ako svet vníma a chápe kráľovskú rodinu. 

Traitor King: The Scandalous Exile of the Duke and Duchess of Windsor (Andrew Lownie)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

11.december 1936. Anglický kráľ Edward VIII. sa vzdal svojej koruny, čím sa vzdal svojej povinnosti pre lásku Wallis Simpsonovej, rozvedenej Američanky. Ich dvorenie bolo sprevádzané kontroverziami a škandálmi, no s Edwardovou abdikáciou môžu žiť šťastne až do smrti. Windsorovci boli vo svojej dobe najúžasnejšími vyhnancami na svete, ktorí sa pohybovali od prepychovo zariadených sídiel na juhu Francúzska až po luxusné rezidencie v Palm Beach. Boli to však rozmaznaní, sebeckí ľudia, posadnutí svojím imidžom a vyžívajúci sa v cudzoložných záležitostiach.

Princ Charles – Harmonie (Tony Juniper, Ian Skelly)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Aj princ Charles, následník britského trónu, je iba človek. Ani jemu sa nevyhli životné peripetie bežných smrteľníkov. Prežíval ich rovnako ako ktokoľvek iný. Len s tým rozdielom, že všetky jeho skutočné i domnelé poklesky či medzníky, svadba, narodenie synov, búrlivé manželstvo, komplikovaný súkromný život, rozvod a pohreb princeznej Diany, rovnako ako druhá svadba, sa odohrávali v priamom prenose a prebiehali so všetkými boľavými podrobnosťami na prvých stránkach bulvárnych novín celého sveta. Nedá sa čudovať, že vo svojom živote hľadá niečo, čo mu chýbalo najviac: harmóniu.

Charles a Camilla (Caroline Grahamová)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Vzťah princa Charlesa a Camilly Parker-Bowlesovej je jedným z veľkých milostných príbehov našej doby. Je v ňom toľko vášne, nešťastia a zrady, že by sa mohol stať námetom románu. Sprvu krásne romantická, potom roky tajná, mnohokrát zatracovaná láska trvala viac, ako tri desaťročia a len nedávny sobáš dlhoročných milencov zmenil situáciu a Camilla oficiálne zaujala miesto po boku následníka britského trónu.

Diana: Skutečný příběh princezny podle jejích vlastních slov (Andrew Morton)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina 

Senzačná biografia princeznej Diany napísaná za jej spolupráce a prinášajúca exkluzívny nový materiál k pripomienke 60. výročia jej narodenia. Kniha po svojom prvom vydaní v roku 1992 navždy zmenila spôsob, akým verejnosť pozerala na britskú monarchiu. Nikdy predtým žiadny významný člen kráľovskej rodiny nehovoril tak otvoreným spôsobom o svojom nešťastnom manželstve, o svojom vzťahu s kráľovnou, o neobyčajnom živote uprostred rodu Windsorov, o svojich nádejach, obavách a snoch.

Diana: The People’s Princess (Nicholas Owen)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

31.augusta 1997 svet ohromila tragická smrť najpopulárnejšej a najfotografovanejšej ženy modernej doby: Diany, princeznej z Walesu. Výlev verejného smútku nad touto tragicky predčasnou smrťou bol v modernej dobe bezprecedentný. Táto kniha oslavuje jej život a jej odkaz.

PantaRhei.sk Najlepsie knizne pribehy

The Diana Chronicles (Tina Brown)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Dvadsať rokov po svojej smrti zostáva princezná Diana záhadou. Bola to „ľudová princezná“, ktorá elektrizovala svet svojou krásou a humanitárnymi misiami? Alebo to bola manipulatívna, mediálne zdatná neurotička, ktorá takmer zvrhla monarchiu? Táto kniha oddeľuje závesy za Dianiným nepokojným časom v tajomnom svete Windsorov.

Královna & Diana (Ingrid Sewardová)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Autorka  detailne analyzuje vzťah medzi kráľovnou a jej nevestou Dianou, princeznou z Walesu. Mapuje občas dojemné, ale veľmi často aj problematické spojenie medzi týmito dvoma vplyvnými ženami od prvého okamihu, keď Diana v roku 1980 prekročila prah Balmoralu, kam bola kráľovnou pozvaná na víkend, až do chvíle jej smrti v roku 1997 a rozoberá aj vplyv Dianinej tragickej smrti. na celú monarchiu.

Princ Philip, jak ho neznáte (Ingrid Seward)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha,  angličtina

Jeho kráľovská Výsosť vojvoda z Edinburghu sa narodil na Korfu 10. júna 1921 ako grécky a dánsky princ, ale už roku 1922 musela rodina Grécko opustiť. Detstvo prežil Philip v exile a striedavo sa zdržiaval u príbuzných v Nemecku av Anglicku. Navštevoval kráľovskú námornú akadémiu v Dartmouthe av radoch námorníctva bojoval aj v druhej svetovej vojne. Od roku 1947 je jeho meno späté s britskou monarchiou. Teraz, máme možnosť prečítať si celý príbeh o jeho pozoruhodnom živote a úspechoch. Dokázal, že je najcennejším a najvernejším spoločníkom kráľovnej počas celej jej dlhej vlády. 

Philip (Gyles Brandreth)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Toto je príbeh princa Philipa, vojvodu z Edinburghu – najdlhšie slúžiaceho manžela najdlhšie vládnuceho panovníka v britskej histórii. Je to výnimočný príbeh, vyrozprávaný s jedinečným nadhľadom  od autora, ktorý poznal princa viac ako štyridsať rokov. Toto je posledný portrét nečakanej a často nepochopenej postavy. Je to tiež portrét pozoruhodného manželstva, ktoré trvalo viac ako sedemdesiat rokov.

Cesta za svobodou (Omid Scobie, Carolyn Durand)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina

Keď sa objavili správy o romantickom vzťahu medzi milovaným anglickým princom a americkou herečkou, upútali pozornosť celého sveta a rozpútali šialenstvo medzinárodných médií. Vojvody a vojvodkyne zo Sussexu boli síce vždy plné noviny – od ich zasnúbenia, cez svadbu a narodenie syna Archieho, až po bezprecedentné rozhodnutie odísť zo života členov kráľovskej rodiny, ale pravdivý príbeh Harryho a Meghan pozná len málokto. Kniha odhaľuje neznáme detaily spoločného života Harryho a Meghan a vyvracia mnohé klebety a mylné dohady, ktoré prenasledujú dvojicu na oboch stranách oceánu. 

Meghan – Hollywoodská princezna (Andrew Morton)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina 

V tomto úplne prvom životopise Meghan Markle, teraz vojvodkyne zo Sussexu, sa uznávaný kráľovský životopisec Andrew Morton vracia k jej koreňom: k detstvu v losangelskej štvrti The Valley, štúdiu v dievčenskej katolíckej škole a napätým vzťahom v rodine. Zaoberá sa tiež jej prvým manželstvom, ktoré sa skončilo rozvodom v roku 2013, aj tým, ako v Hollywoode stále doplácala na svoj zmiešaný pôvod a ako sa nakoniec napriek nemu presadila v úspešnom televíznom seriáli Kravaťáci. Nakoniec odhaľuje, ako bol kráľovský románik odvíjajúci sa medzi dvoma kontinentmi čo najprísnejšie utajovaný až do chvíle, keď všetko vyšlo najavo a Meghan sa ocitla v hľadáčiku svetových médií ako nikdy predtým.

William a Harry: Bitva bratrů  (Robert Lacey)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina  

Synovia princa Charlesa a princeznej Diany sa stali prvou generáciou britskej kráľovskej rodiny, ktorú od narodenia na každom krôčiku sledovali médiá. Nielen poddaní Alžbety II., ale aj čitatelia a diváci po celom svete tak majú pocit, že o princoch Williamovi a Harrym vedia úplne všetko. Spoznajte dôvody roztržky medzi súrodencami, ktorí si bývali takí blízki. S knihou sa vraciame do doby ich detstva a dospievania. Kniha rozoberá dôsledky toho, ako na chlapcov pôsobilo vedomie, že jeden z nich bude kráľom, zatiaľ čo druhý len večným „náhradníkom“.

Kate a Meghan (Anastázie Harris)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha  

Britská monarchia nemohla vyzerať silnejšie: múdra kráľovná vedie mladú generáciu aristokratov a jej vnúčat, aby ju postupne zastupovali, obzvlášť na náročných zahraničných cestách. William a Kate sa rozrástli o tri vitálne deti a vtipný, ale smutný Harry konečne našiel, čo si už nesľuboval. Partnerku ochotnú žiť pod streľbou bleskov fotoaparátov, s paparazzi, nemilosrdne vnikajúcich do jej súkromia. Kráľovstvo nadšene privítalo prieraznú Meghan. Ale namiesto rozprávky sa rok 2019 stal časom vrenia, zvarov medzi následníkom trónu Williamom a jeho mladším bratom. Vyšlo najavo, že Kate a Meghan spolu nevychádzajú, nie sú schopné žiť pod jednou strechou, ani keď ide o rozľahlý palác.

William & Kate (James Clench)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština

Príbeh obľúbeného britského páru – následníka trónu princa Williama a Kate Middletonovej – je často prirovnávaný k romantickej rozprávke. 

Budúci panovník sa zamiloval do krásneho dievčaťa ktoré nepochádza zo šľachtického rodu. Rozprávkovosť celého príbehu nemôže umocniť nič iného ako svadba. Médiami i obyčajnými Britmi dlho očakávaná udalosť už má svoj dátum – je ním 29. apríl 2011. Kniha zachytáva v chronologickom slede životy oboch protagonistov – od zoznámenia až po zásnuby.

Kate (Katie Nicholl)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  čeština, angličtina

Kniha z pera skúsenej autorky, ktorá sa britskou kráľovskou rodinou zaoberá niekoľko rokov, prináša mnoho zaujímavých detailov i postrehov zo zákulisia. Na rozdiel od bulvárnych periodík pracuje s overenými faktami a približuje čitateľom životný príbeh Kate Middletonovej, jej idylické detstvo v kruhu láskavej rodiny, športové a študijné úspechy aj šikanovanie, ktoré Kate zažívala na prestížnej súkromnej škole, z ktorej nakoniec radšej odišla. A konečne štúdium na univerzite St. Andrews, kde sa zrodil vzťah s princom Williamom, ktorý nakoniec napriek všetkým prekážkam a odkladom dospel po desiatich rokoch k šťastnému koncu.

martinus.sk

Related Posts