Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Knihy, ktoré vám pomôžu pochopiť a vyliečiť vaše detské traumy

Zistite ako nás formujú rodinné traumy a ako ich prekonať

Trauma z detstva je oveľa bežnejšia, ako si dokážete predstaviť – a môže byť neuveriteľne ťažké uvedomiť si, že vaše detstvo nebolo také skvelé, ako ste si mysleli. Uzdravenie z traumy je proces a je v poriadku byť v tomto procese presne tam, kde sa práve nachádzate. Dozvedieť sa viac o traume a o tom, ako vás môže ovplyvniť, môže pomôcť v tomto procese hojenia. Ak chete lepšie porozumieť sebe a pochopiť svoje detstvo, tieto knihy vám určite pomôžu! Všetci si zaslúžime byť slobodní. 
www.martinus.sk

Nezačalo to vami (Mark Wolynn)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina

Presvedčivé dôkazy o tom, že korene našich duševných problémov nemusia spočívať v našom súčasnom živote či v nevyváženej hladine chemických látok v mozgu. Príčinou môžu byť životné zážitky našich rodičov, starých rodičov, dokonca aj prarodičov. Najnovšie seriózne vedecké výskumy potvrdzujú, že traumatické zážitky sa môžu odovzdávať ďalším generáciám. Spomienky a pocity príbuzného, ktorý zažil pôvodnú traumu, v nás môžu prežívať naďalej aj v prípade, že tento človek zomrel alebo sa na jeho príbeh zabudlo, či ho rodina zamietla pod koberec. Kniha ponúka cvičenia a nástroje na odhalenie strachu a úzkosti, ktoré sa prejavujú v našom spôsobe vyjadrovania, správaní a fyzických symptómoch. Obsahuje techniky na vytvorenie genogramu alebo emocionálneho rodostromu, ktoré vám umožnia vytvoriť mapu rodinných zážitkov niekoľkých predchádzajúcich generácií.

Keď detstvo bolí (Lindsay C. Gibson)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Ak ste vyrastali s emocionálne nezrelým, nedostupným alebo sebeckým rodičom, môžete mať v sebe pretrvávajúce pocity hnevu, osamelosti, zrady alebo opustenia. Môžete na svoje detstvo spomínať ako na čas, keď vaše emocionálne potreby neboli naplnené, keď boli vaše pocity odmietané alebo keď ste museli prevziať zodpovednosť za dospelých v snahe kompenzovať správanie vášho rodiča. Tieto rany si však môžete zahojiť a vďaka tomu sa posunúť vo svojom živote vpred. V tejto prelomovej knihe klinická psychologička Lindsay Gibson odhaľuje deštruktívnu povahu rodičov, ktorí sú emocionálne nezrelí alebo nedostupní.

PantaRhei.sk Najlepsie knizne pribehy

Čo sa vám stalo? (Bruce D. Perry, Oprah Winfrey)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina

Pri skúmaní vlastných emócií je ľahké skĺznuť do obviňovania samého seba a mať na seba aj na svoje okolie príliš vysoké požiadavky. Je však načase, aby sme si položili inú otázku. V hlboko osobných rozhovoroch ponúkajú Oprah Winfrey a psychiater a uznávaný odborník na psychologické traumy z detstva Dr. Bruce Perry prelomovú a dôležitú zmenu pohľadu – posun od otázky „Čo vám je?“ na „Čo sa vám stalo?“.  V rozhovoroch sa s doktorom Perrym zameriavajú na pochopenie ľudí, ich správania a samých seba. Ide tu o jemný, ale významný posun v našom vnímaní traumy, ktorý nám pomôže porozumieť vlastnej minulosti a vyčistiť si cestu do budúcnosti, pretože nám umožní otvoriť dvere pre uzdravenie a postupné vybudovanie si duševnej odolnosti.

The Boy Who Was Raised as a Dog (Bruce D. Perry)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Čo sa stane, keď je malé dieťa traumatizované? Ako teror ovplyvňuje detskú myseľ – a ako sa táto myseľ môže zotaviť? Detský psychiater Bruce Perry liečil deti, ktoré čelili nepredstaviteľnej hrôze: osoby, ktoré prežili vraždu, svedkovia vrážd vlastných rodičov, deti vychovávané v skriniach a klietkach, deti z Branch Davidian a obete extrémneho zanedbávania a násilia v rodine. Vysvetľuje, čo sa deje s mozgom, keď sú deti vystavené extrémnemu stresu a traume, a odhaľuje svoje inovatívne (nemedicínske) metódy, ktoré im pomáhajú zmierniť bolesť a umožňujú im stať sa zdravými dospelými.

Efekt pripútania (Peter Lovenheim)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Teória vzťahových väzieb je na vzostupe. Zaoberajú sa ňou mnohé články a populárne texty o vzťahoch. Prečo je táto v psychologických kruhoch všeobecne akceptovaná päťdesiat rokov stará teória zrazu v móde? Lebo ľudia konečne začínajú chápať, že naše najranejšie detské zážitky vytvárajú vzorec pre úplne všetky vzťahy, ktoré neskôr v živote zažijeme. Kniha obsahuje test určenia vzťahovej väzby a odpovedá na mnoho dôležitých otázok. 

Telo si pamätá (Bessel van der Kolk)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina, angličtina e-kniha

Doktor Bessel van der Kolk, ktorý patrí medzi najlepších odborníkov na traumu na celom svete, viac ako tridsať rokov pracuje s tými, ktorí prežili. V knihe Telo si pamätá využíva vedecký pokrok na to, aby ukázal, ako trauma doslova pretvorí telo aj mozog, pričom znemožní schopnosť prežívať pôžitok, zaangažovanosť, sebakontrolu či dôveru. Skúma inovatívne prístupy k liečbe – od neurofeedbacku a meditácie k športu, divadlu či joge –, ktoré ponúkajú nové cesty k uzdraveniu tým, že aktivujú prirodzenú neuroplasticitu mozgu.

Odpracuj si svoje ja (Nicole LePera)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina

Dr. LePera túži s týmto prístupom oboznámiť celý svet. Kniha Odpracuj si svoje ja je manifestom samoliečenia a zároveň základnou príručkou, ako dosiahnuť plnohodnotnejší, autentickejší a radostnejší život. Vychádzajúc z najnovších vedeckých výskumov a z rôznych liečebných prístupov nám pomáha pochopiť, do akej miery negatívne zážitky a traumy z detstva, ktoré v nás naďalej žijú, prispievajú k nesprávnemu fungovaniu nášho tela aktivovaním stresovej odpovede, ktorá nás drží v zajatí vzorcov spoluzávislosti, emocionálnej nezrelosti a traumatických väzieb. Pokiaľ týmto škodlivým prejavom správania nevenujeme pozornosť, rýchlo nadobúdajú cyklickú povahu a vyvolávajú v nás pocit nešťastia, nenaplnenia a choroby. Kniha ponúka čitateľom podporu a nástroje, ktoré im umožnia vymaniť sa z deštruktívnych vzorcov správania a získať vo svojich životoch pevnú pôdu pod nohami.  

Why Has Nobody Told Me This Before? (Julie Smith)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Dr JulieSmith, čerpá z dlhoročných skúseností ako klinická psychologička, poskytuje zručnosti, ktoré potrebujete, aby ste zvládli bežné životné výzvy a prevzali zodpovednosť za svoje emocionálne a duševné zdravie. Zaoberá sa každodennými problémami a ponúka praktické riešenia v prehľadných, ľahko stráviteľných záznamoch, ktoré uľahčujú rýchle vyhľadanie konkrétnych informácií a pokynov. Empatický sprievodca je nabitý overenými stratégiami, ponúka hlbšie pochopenie toho, ako funguje vaša myseľ, a poskytuje vám prehľad a pomoc, ktorú potrebujete na každodenné pestovanie duševného zdravia.

www.martinus.sk

Related Posts