Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Top knihy, ak sa chcete napísať knihu

Top knihy ak chcete napísať knihu

Ak ste knihomoľ, možno sa aj vy pohrávate s myšlienkou, že napíšete vlastnú knihu. A ak ste to už skúšali, viete, že to nie je vôbec jednoduché. Áno, je dôležité sadnúť a písať, ale ak chcete knihu aj dokončiť chce to trochu organizovanosti. Pripravili sme, preto pre vás zoznam kníh, ktoré vám pomôžu na vašej ceste stať sa autorom. Zoznam je zameraný na kreatívne písanie.

www.martinus.sk

O písaní (Stephen King) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina audiokniha, čeština, angličtina, angličtina e-kniha

Vedeli ste, že Stephen King si na písanie niektorých svojich textov ani nepamätá, pretože trpel závislosťou od drog a alkoholu? Že viackrát unikol smrti a zachránila ho len láska rodiny – a láska k príbehom? Že jeden z najúspešnejších a najbohatších spisovateľov na svete pochádza z chudobných pomerov a nikdy nič nedostal zadarmo? Kniha O písaní je napriek svojmu názvu predovšetkým o živote. Prečítate si, ako sa z chlapca, ktorý musel vyrásť bez otca a dlho počítal každý cent, stal milionár. O jeho bezhraničnej oddanosti knihám a ľuďom. A možno sa aj inšpirujete, aby ste to, čo robíte, a nemusí to byť práve písanie, robili s väčšou radosťou a vášňou.

Wired for Story (Lisa Cron)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Táto príručka odhaľuje, ako môžu spisovatelia využiť kognitívne stratégie rozprávania príbehov na vytvorenie príbehov, ktoré zapália mozgy čitateľov a uchvátia ich prostredníctvom každého prvku zápletky. Prevažná väčšina rád pri písaní sa zameriava na „dobré písanie“, ako keby to bolo rovnaké ako rozprávanie skvelého príbehu. To je presne to, kde veľa začínajúcich spisovateľov zlyháva. S podporou nedávnych prielomov v neurovede, ako aj príkladov z románov, scenárov a poviedok, kniha ponúka revolučný pohľad na príbeh tak, ako ho prežíva mozog.

PantaRhei.sk Najlepsie knizne pribehy

Tvůrčí psaní pro každého (Markéta Dočekalová)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Toto je totiž učebnica, ktorú budete brať do ruky veľmi často, pokiaľ pomýšľate na spisovateľskú alebo novinársku dráhu. Ak máte už vo svojej knihovničke vydanie z roku 2006, rozhodne neváhajte nad kúpou tohto nového vydania. Ľutovať rozhodne nebudete. Autorka knihu doplnila o nové skúsenosti z práce s autormi, pridala zaujímavé kapitoly, obmenila príklady a doplnila nové cvičenia. Učebnica tak povyrástla o takmer 100 strán! Toto je kniha, ktorá by v knihovničke žiadneho začínajúceho autora rozhodne nemala chýbať! 

Being a Writer (Travis Elborough)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

V inšpiratívny súbor vtipov, múdrosti a ťažko získaných praktických rád od niektorých z najväčších svetových autorov, ktorí sa zamýšľajú nad umením písania a o tom, ako sa definovali ako spisovatelia.  Táto ohromujúca antológia, ktorá je v celom rozsahu krásne ilustrovaná, skúma a osvetľuje pôžitky a úskalia nutkania písať, s radami o celom chaotickom biznise s písaním literatúry a o tom, čo to znamená byť spisovateľom. Ideálny darček pre začínajúcich spisovateľov, zvedavých čitateľov a každého, kto sa zaujíma o to, čo hovoria najväčší svetoví autori o umení písať.

Mohlo by vás zaujímať: 20 kníh na sebazdoko

Writing a Novel (Richard Skinner)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Román je vzťah, miesto mimo času, kde sú čitateľ aj spisovateľ vyzývaní a overovaní, naťahovaní a odmeňovaní. V knihe ponúka stratégie a podnety, ktoré vám pomôžu splniť túto povinnosť, pričom čerpá zo svojich hlbokých skúseností jedného z popredných učiteľov kreatívneho písania v Spojenom kráľovstve. Rozoberá to podstatné – rozprávačov, postavy, prostredie a iné. Ale písanie románu nie je súbor pokynov: je to spôsob myslenia, rozhovor, vzťah sám o sebe.

naľovanie

Writing a Novel (Richard Skinner)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Román je vzťah, miesto mimo času, kde sú čitateľ aj spisovateľ vyzývaní a overovaní, naťahovaní a odmeňovaní. V knihe ponúka stratégie a podnety, ktoré vám pomôžu splniť túto povinnosť, pričom čerpá zo svojich hlbokých skúseností jedného z popredných učiteľov kreatívneho písania v Spojenom kráľovstve. Rozoberá to podstatné – rozprávačov, postavy, prostredie a iné. Ale písanie románu nie je súbor pokynov: je to spôsob myslenia, rozhovor, vzťah sám o sebe.

Save the Cat! (Blake Snyder)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Predajom scenárov zarobil milióny dolárov. Teraz jeden z najúspešnejších hollywoodskych scenáristov prezrádza všetko jeho rýchlym, zábavným a úprimným pohľadom do filmového biznisu. Kniha je len jedným z mnohých pevných pravidiel, vďaka ktorým budú vaše nápady predajnejšie a váš scenár uspokojivejší a predajnejší. Napriek tomu, že je kniha zameraná na scenáre, naučíte sa všetko, čo má dobrý príbeh obsahovať. 

Save the Cat! Writes a Novel (Blake Snyder)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Prvá príručka na písanie románov, ktorá odhaľuje 15 základných dejových bodov potrebných na to, aby bol každý román úspešný. Táto kniha obsahuje desať príbehových žánrov spolu so svojráznymi, originálnymi postrehmi, aby pomohla spisovateľom vytvoriť zápletku, ktorá zaujme – a román, ktorý predať. 

The Artful Edit (Susan Bell)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

skúma mnohostranné a často nepochopené alebo jednoducho prehliadané umenie úpravy. Skúsený editor kníh, ponúka aj strategické tipy a cvičenia na samoúpravu a sériu pozoruhodných rozhovorov, ktoré nás zavedú do ateliérov úspešných autorov. Kniha inšpiruje čitateľov, aby premýšľali o disciplíne a kreativite úpravy a o tom, ako môže zlepšiť ich prácu. V počítačovom veku bleskurýchleho skladania táto kniha čitateľom pripomína, že úprava nie je len kontrola pravopisu. 

The Creative Writing Coursebook (Julia Bell, Paul Magrs)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Plne aktualizovaný komplexný sprievodca na zlepšenie a precvičenie kreatívneho písania. Začínajúcich spisovateľov prevedie tromi fázami základnej praxe: Zhromažďovanie – začiatok, učenie sa, ako si robiť poznámky, robiť pozorovania a používať pamäť; Tvarovanie – pohľad na štruktúru, uhol pohľadu, charakter a prostredie; a Finishing – byť svojim vlastným kritikom, zapojiť sa do workshopov a nájsť vydavateľov. 

How to Write Well (Tim De Lisle, Nick Newman)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Na písaní záleží. Všetci to robíme a všetci to obdivujeme, keď sa to robí dobre. Nevyjadruje len nás; reprezentuje nás. Píšeme, aby sme sa spojili s inými ľuďmi – aby sme ich rozosmiali, rozplakali alebo premýšľali. Píšeme aj preto, aby sme zistili, čo si sami myslíme: na sústredenie mysle neexistuje nič podobné. Kniha je plná dobrých, jednoduchých rád: buďte jasní, struční, živí, usporiadaní. V niekoľkých sviežich kapitolách vysvetľuje tajomstvá dobrého písania a popri tom cituje desiatky skvelých riadkov, od hier Shakespeara až po žurnalistiku Caitlin Moranovej. 

100 Ways To Improve Your Writing (Gary Provost)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Toto je jediná príručka, ktorú by mal mať na stole každý, kto píše, či už študent, podnikateľ alebo profesionálny spisovateľ. Kniha je naplnená profesionálnymi tipmi a množstvom poučných príkladov. V tomto kompaktnom, ľahko použiteľnom zväzku nájdete večné stavebné kamene dobrého písania od gramatiky a interpunkcie až po tematické vety ako aj rady týkajúce sa problémov, ako je blok spisovateľa a vytvorenie silného názvu. Je to nevyhnutný zdroj, ktorý je ideálny na čítanie od obálky až po obal alebo len tak, aby ste ju mali po ruke pre okamžitú referenciu.

martinus.sk

Writing Tools (Roy Peter Clark)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Clark verí, že každý môže dobre písať s pomocou niekoľkých užitočných nástrojov, ktoré vyvinul počas desaťročí písania a vyučovania. Ak zadáte do googlu „Roy Peter Clark, nástroje na písanie“, získate úžasných 1,25 milióna prístupov. Je to preto, že novinári sa všade spoliehajú na jeho tipy, ktoré im pomôžu každý deň dobre písať – v skutočnosti posiela e-maily z celého sveta od vďačných spisovateľov.

The Art Of Creative Writing (Lajos Egri)
Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Na tému písania a toho, ako ho robiť lepšie, boli napísané tisíce kníh. Medzi nimi je niekoľko vybraných klasík, ktoré odhaľujú základné prvky dobrého rozprávania. Táto kniha je práve o tom. Každý typ kreatívneho písania závisí od dôveryhodnosti postavy. Egri krok za krokom ukazuje spisovateľom, ako skúmať tajomstvá ľudskej motivácie, aby vytvorili postavy z mäsa a kostí, ktoré vytvárajú napätie a konflikty a ktoré emocionálne rastú pod stresom a vypätím. 


Related Posts