Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Najkrajšie kníhkupectvá sveta

Pre nás milovníkov kníh nie je nič lepšie ako hodiny strávené prezeraním regálov nezávislého kníhkupectva. Kdekoľvek nás zavedú naše nohy a je jedno či už to je dovolenka alebo pracovná cesta, v novom meste si nikdy nenecháme újisť návštevu kníhkupectva. Tak, ako každé mesto je iné, tak aj kníhkupectvá, ktoré v nich najdete sú iné. Niektoré sú naozaj magické, niektoré moderné, no jedno majú spoločné – sú plné knižných dobrodružstiev. 

martinus.sk

Pozrite sa s nami na najkrajšie kníhkupectvá sveta, ktoré sme buď samy navštívili alebo sme ich našli a ešte len chceme navštíviť. 


Leakeyho kníhkupectvo v Inverness (Škótsko)

Tak toto kníhkupectvo vás dostane už len tým kde sídli – konkrétne v starom kostole z roku 1793 a bolo založené v roku 1979. Predpokladá sa, že ide o najväčší antikvariát v Škótsku s viac ako 100 000 zväzkami kníh. Je to určite jedným z vrcholov pre tých, ktorí navštívia Inverness. 


Livraria Lello v Porte (Portugalsko)

Kníhkupectvo bolo založená v roku 1906 a ponúka nielen tisíce kníh, ale aj malebnú kaviareň, kde môžete uniknúť svetu a vychutnať si knihu, ktorú ste našli na jednom z nižších poschodí. Určite krásny zážitok aj keď ste s niekým kto nerád číta knihy. Je to jeden z top miest, ktoré treba navštíviť, keď ste v Porte.


Cărturești Carusel v Bukurešti (Rumúnsko)

V krásne zrekonštruovanej budove z 19. storočia sa rozprestiera kníhkupectvo na šiestich poschodiach a ponúka viac ako 10 000 kníh v srdci Bukurešti. Okrem kníh sa tu nachádza aj viac ako 5 000 albumov a DVD, na hornom poschodí je bistro a na nižšej úrovni je galéria súčasného umenia.


El Péndulo v Mexiko City (Mexiko)

Kníhkupectvá El Pendulo sú príjemnou kombináciou kníhkupectva, kaviarne a reštaurácie, čo vám dáva veľa dôvodov, prečo sa tam držať. A nejedná sa len o jedno kníhkupectvo, ale naozaj viaceré po celom meste. Všetky kníhkupectvá tejto sieti majú  rovnováhu dreveného nábytku a mnohých rastlín, no za najkrajšie sa považuje práve El Pendulo Polanco.


The Last Bookstore v Los Angeles (USA)

Toto nezávislé kníhkupectvo sa nachádza v bývalej banke a pokrýva obrovských 22 000 štvorcových stôp, vrátane starého bankového trezoru. Nájdete tam všeličo,  od časti pevných väzieb kategorizovaných podľa farieb až po krytý tunel vytvorený zo starých kníh a výstavu s knihami, ktoré doslova lietajú z políc.


Mohlo by vás zaujímať: Najkrajšie knižnice sveta

Librairie Jousseaume v Paríži (Francúzko)

V Paríži každý vie o Shakespeare & Company, jednom z najviac instagramovaných spotov. Ale ak sa opýtate miestnych na najkrajšie kníhkupectvo, pravdepodobne vás pošlú do Gallerie Vivienne. Toto očarujúce kníhkupectvo, klasifikované ako historická pamiatka, bolo založené v roku 1826 pod názvom Librairie Petit-Siroux. Dnes má toto kníhkupectvo snov stratené v čase je ideálnym miestom na vyhľadávanie starých a nových kníh, vzácnych kníh a možno aj na nájdenie pokladu.


Cook & Book v Bruseli (Belgicko)

Toto kníhkupectvo/reštaurácia má deväť tematických sekcií s nezvyčajným dekorom a farebným nábytkom – od detskej sekcie s modelovou železnicou, ktorá cez ňu prechádza, až po taliansku sekciu s renovovaným Fiatom. Každá sekcia vás uchváti niečím iným.


Zdroj: deensel na Visualhunt / CC BY

El Ateneo Grand Splendid v Buenos Aires (Argentína)

Toto argentínske kníhkupectvo zasadené do priestranného nepoužívaného divadla a kina Gran Splendid je absolútnou špičkou. Všetky detaily z minulosti zostali zachované, od červených javiskových opôn až po divadelné lóže a špeciálneho osvetlenia hľadiska. Vnútri je viac ako 120 000 kníh na prečítanie, pohodlné kreslá na sedenie a dokonca aj kaviareň/bar na pódiu s klavírom na živú hudbu. 


Knihy Atlantis v Santorini (Grécko)

Grécky ostrov Santorini je známy svojimi ikonickými bielymi domami a modrými strechami, ale jednou z mnohých ďalších atrakcií je práve toto kníhkupectvo. Knihy v obchode vypĺňajú každú štrbinu tohto domu, v ktorom kníhkupectvo sídli sa podobá jaskyni, knihy dokonca nájdete aj na strešnej terase.


Book and Bed v Tokiu (Japonsko)

Pýši sa ako „ubytovacie kníhkupectvo“ – miesto na čítanie a nákup kníh, ktoré je tiež hostel vhodný pre 30 hostí. Ponúka výber z 1 700 kníh v japončine aj angličtine. Izby sú zlúčené v rámci kníhkupectva, postele sú umiestnené za policami. 


Zdroj: autor fotky Shao Feng

Yangzhou Zhongshuge v Yangzhou Shi (Čína)

Asi vám spadne sánka pri tomto úchvatnom pohľade na podzemnú miestnosť podobnú tunelu Yangzhou Zhongshuge, ktorá je vybavenou zrkadlovou podlahou, ktorá napodobňuje hladinu vody. Zakrivené stĺpy, ktoré sa klenú nahor, vytvárajú ilúziu nekonečných zrkadlových tunelov, ktoré vytvárajú úžasný obraz a miesto na nákup kníh.


www.martinus.sk

Related Posts