Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

9 kníh, ktoré odporúča Barack Obama

Naša séria, čo čítajú slávny pokračuje a tentokrát sme sa pozreli bližšie, čo číta a, čo odporúča bývalý prezident Spojených Štátov – Barack Obama. Knihy ma rád a sám aj knihu napísal. Verejne mnohokrát motivoval, aby deti čítali viac. Inšpirujte sa knihami, ktoré prečítal.

martinus.sk

Sila (Naomi Alderman)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Ženy na celom svete zisťujú, že majú silu. Stačí roztvoriť dlaň, pohnúť prstom a dokážu spôsobiť ukrutnú bolesť či dokonca smrť. Dievča v americkom zapadákove utečie od nevlastného otca, ktorý ho zneužíva. Mladík v Nigérii natočí video, ako sa dievča v supermarkete obráni pred útočníkom. Dcéra mafiána z východného Londýna je svedkyňou popravy svojej matky. Senátorka v Novom Anglicku sa pokúša chrániť svoju dcéru. Allie, Tunde, Roxy a Margot trpia nerovnosťou, ktorá sa udržiavala vo svete počas celých storočí. Využijú pohnuté časy, aby zaviedli nový poriadok. Iskra revolúcie preskakuje z jednej krajiny do druhej, nová sila, výnimočná a ničivá, ktorú v sebe objavili dievčatá a mladé ženy, navždy zmení svet.

Zdroj: Zoznam obľúbených kníh Baracka Obamu za rok 2017. 

The Moment of Lift (Melinda Gates)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

V tejto dojemnej a pútavej knihe sa Melinda delí o príbehy inšpiratívnych ľudí, ktorých stretla počas svojej práce a cestovania po celom svete, a o ponaučenia, ktoré sa od nich naučila. Nezabudnuteľný príbeh Melindy je podporený prekvapujúcimi údajmi, keď prezentuje problémy, ktoré si najviac vyžadujú našu pozornosť – od detských manželstiev cez nedostatočný prístup k antikoncepcii až po rodovú nerovnosť na pracovisku. A po prvýkrát píše o svojom osobnom živote a ceste k rovnosti vo vlastnom manželstve. 

Zdroj: “Melinda rozpráva príbehy o inšpiratívnych ľuďoch, ktorých stretla vďaka svojej práci po celom svete, prehrabáva sa v údajoch a pôsobivo ilustruje problémy, ktoré si vyžadujú našu pozornosť.”

Mohlo by vás zaujímať: 11 kníh, ktoré odporúča Bill Gates

Dievča vo vlaku (Paula Hawkins)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, čeština e-kniha, francúzština, angličtina

Rachel každé ráno cestuje tým istým vlakom do Londýna. Vie, že pri jednom návestidle spoj vždy zastaví a že si chvíľu môže prezerať domy s malými záhradkami. Dokonca má pocit, akoby obyvateľov jedného z nich už poznala. Volá ich Jess a Jason a ich život sa jej zdá dokonalý. Škoda, že ona nemala toľko šťastia. Rachelino manželstvo sa rozpadlo, nedávno prišla o prácu, býva v podnájme a každý deň predstiera, že chodí do roboty. Potom však uvidí niečo šokujúce – oznam v novinách, že „Jess“, pani dokonalá, je nezvestná – a odrazu sa všetko zmení. Rachel má konečne šancu stať sa súčasťou života, ktorý pozorovala len z diaľky, a ukázať, že je oveľa viac, ako iba dievča vo vlaku.

Zdroj: Zoznam letného čítania na 2016 Baracka Obamu

The Age of Surveillance Capitalism (Shoshana Zuboff)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina 

Shoshana Zuboff ukazuje, že sme na križovatke. Stále máme moc rozhodnúť sa, v akom svete chceme žiť, a to, o čom sa rozhodneme teraz, bude formovať zvyšok storočia. Naše možnosti: umožniť technológiám obohatiť pár a ochudobniť mnohých alebo ich využiť a distribuovať ich výhody. Kniha ukazuje, ako môžeme chrániť seba a svoje komunity a zabezpečiť, aby sme boli pánmi digitálneho sveta a nie jeho otrokmi. 

Zdroj: Zoznam obľúbených kníh Baracka Obamu za rok 2019

Život 3.0 (Max Tegmark) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina, angličtina e-kniha

Autor opisuje možnosť vzniku novej – technologickej – formy života, takzvaného života 3.0, ktorý má byť schopný vylepšovať sám seba. Tegmar vysvetľuje mechanizmy učenia a samostatného uvažovania tejto umelej inteligencie a zmeny, ktorých sme už teraz svedkami. Nemenej zásadné miesto v knihe majú predpovede vplyvu na ľudstvo, vrátane etického rozmeru človečenstva. Ako kozmológ autor nezostáva pri zemi, dotýka sa aj kľúčovej úlohy umelej inteligencie pri objavovaní a kolonizácii vesmíru.

Zdroj: Zoznam obľúbených kníh Baracka Obamu za rok 2018

How to Read the Air (Dinaw Mengestu)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Jonas, čerstvo po nevydarenom manželstve, sa zúfalo snaží pochopiť putá, ktoré ho vytvorili. Ako môže snívať o budúcnosti, keď nevie pochopiť svoju minulosť? Vydá sa na cestu a sleduje trasu, ktorou sa jeho rodičia – mladí Etiópčania pri hľadaní identity amerického páru – vydali pred tridsiatimi rokmi do Nashvillu v štáte Tennessee. 

Zdroj: Zoznam obľúbených kníh Baracka Obamu za rok 2019Moc faktov (Hans Rosling,  Anna Rosling Rönnlund, Ola Rosling)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina 

Desať dôvodov, prečo sa mýlime v pohľade na svet – a prečo sú veci lepšie, ako vyzerajú. Keď majú ľudia odpovedať na jednoduché otázky o stave sveta – napríklad aká je priemerná dĺžka života na Zemi alebo koľko násilia je v našom svete – dostávame sa k systematicky zlým odpovediam. Tak zlé, že by to mohli kľudne zodpovedať aj šimpanzy a dostali by lepšich výsledkou. Hans Rosling ponúka nové a radikálne vysvetlenie tohto javu. Odhaľuje desať inštinktov, ktoré ovplyvňujú naše názory na okolitý svet.

Zdroj: “Nádejná kniha o potenciáli ľudského pokroku, keď vychádzame z faktov a nie z našich predsudkov.

The Education of an Idealist (Samantha Power)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

„Čo môže urobiť jedna osoba?“ Obhajkyňa ľudských práv a spisovateľka Samantha Powerová, ktorá získala Pulitzerovu cenu, ponúka v týchto živých, galvanických memoároch naliehavú odpoveď na túto otázku. Počas svojej cesty od írskeho imigranta cez vojnovú korešpondentku a aktivistku, aby sa nakoniec stala najmladšou veľvyslankyňou USA pre OSN, Power píše s jedinečnosťou napínavého rozprávania, živých portrétov postáv a odzbrojujúcej úprimnosti. 

Zdroj: “Jej vysoko osobné a reflexívne memoáre si musí prečítať každý, komu záleží na našej úlohe v meniacom sa svete. “

Vzdelaná (Tara Westover)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština e-kniha,angličtina

Príbeh rozpráva o hľadaní vlastného ja. Je to príbeh o neoblomnej rodinnej lojalite a o smútku, ktorý sprevádza pretrhnutie najužších väzieb. Príbeh Tary Westoverovej o dospievaní sa vyznačuje prenikavým postrehom veľkých spisovateľov a zdôrazňuje význam a prínos skutočného vzdelania – schopnosť vidieť život novými očami a ochotu meniť ho. Tara Westoverová sa prvý raz ocitla v triede ako sedemnásťročná.

Narodila sa v rodine survivalistov, ktorí žili v horách amerického Idaha. Tam sa pripravovala na koniec sveta tak, že zavárala do zásoby broskyne a spávala s „plnou poľnou“. V lete s mamou, babicou a liečiteľkou, varila bylinné odvary a v zime triedila kovový šrot na otcovom šrotovisku. Jej otec nedôveroval zdravotníctvu, preto s Tarou nikdy nenavštívili lekára. Rezné rany, otrasy mozgu, dokonca aj popáleniny po výbuchu liečili doma pomocou byliniek. Rodina bola natoľko izolovaná od bežného života, že nikto neriešil, či sa deťom dostáva vzdelanie. A nikto nezasiahol, keď sa starší brat začal správať násilnícky….

Zdroj: “Pozoruhodné memoáre mladej ženy vychovanej v rodine survivalistov v Idahu.

www.martinus.sk

Related Posts

One thought on “9 kníh, ktoré odporúča Barack Obama

Comments are closed.