Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Najlepšie z 2021

Tak rok 2021 bol opäť asi o niečom inom, ako sme si asi predstavovali. Rok sa pomaly končí a nové knizné dobrodružstvá, ktoré 2021 priniesol nesklamali. Či už je to z kategórie literatúry faktu alebo romantika, celý rok sme sledovali čo nové knižný trh priniesol, s prinášame zoznam toho najlepšieho, v rôznych kategóriách. Príjemné čítanie!

www.martinus.sk

Najlepšie z kategórie fikcia


Hamnet (Maggie O’Farrell)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina

Kniha zaujme, nielen svojou obálkou ale určite aj príbehom. V ňom totiž Maggie O’Farrellová vytvorila  krehký portrét syna slávneho dramatika Williama Shakespeara, chlapca, o ktorom nevieme takmer nič, jeho meno však nesie nesmrteľná tragédia z pera jeho otca, Hamlet. Autorka mimoriadne naratívne a citlivo opisuje život v grófstve Warwickshire na konci 16. storočia. Veľkú pozornosť venuje životu žien v neskorej renesancii na starých obrazoch a bezpochyby potešia zmysly každého čitateľa. 

Nikdo o tom nemluví (Patricia Lockwood)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: čeština, angličtina, angličtina e-kniha

Prozaická prvotina americké autorky je silnou výpoveďou o našej súčasnosti, ktorú poháňa a formuje svet sociálnych médií. Kniha je rozdelená na dve časti, ktoré sú svojím zameraním diametrálne odlišné, kladú proti sebe svet reálny a virtuálny. V skutočnosti predstavujú jin a jang. Prvá časť knihy sú život a myšlienky hrdinky, ktorú by sme označili ako influencerka. V druhej časti sa perspektíva mení: sestra hrdinky čaká dieťa postihnuté Proteovým syndrómom, ktoré nemá šancu na dlhodobé prežitie.

Beautiful World, Where Are You (Sally Rooney)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: angličtina, angličtina e-kniha, slovenčina

Alica, spisovateľka, stretáva Felixa, ktorý pracuje v distribučnom sklade, a pýta sa ho, či by s ňou nechcel cestovať do Ríma. V Dubline sa jej najlepšia kamarátka Eileen dostáva z rozchodu a opäť skĺzne do flirtovania so Simonom, mužom, ktorého pozná od detstva. Alice, Felix, Eileen a Simon sú ešte mladí, no život ich dobieha. Nájdu spôsob, ako uveriť v krásny svet?


Najlepšie z kategórie autobiografie


Crying in H Mart (Michelle Zauner)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: angličtina

Od nezávislej rockovej hviezdy Japanese Breakfast, neochvejné, silné a hlboko dojímavá monografia o dospievaní zmiešaných rás, kórejskom jedle, strate kórejskej matky a vytvorení si vlastnej identity. S humorom a srdcom rozpráva o tom, ako vyrastala ako jediné ázijsko-americké dieťa na svojej škole v Eugene v Oregone; ako zápasila s vysokými očakávaniami svojej matky; bolestivé dospievanie; vzácne mesiace strávené v malom byte svojej starej mamy v Soule. To a omnoho viac. 

The Beauty of Living Twice (Sharon Stone)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: angličtina

Sharon Stone, jedna z najznámejších herečiek na svete, utrpela masívnu mozgovú príhodu, ktorá ju stála nielen zdravie, ale aj kariéru, rodinu, bohatstvo a celosvetovú slávu. Vo svojích memoároch hovorí o tom, ako si dala svoj život opäť dokopy po tejto masívnej lekárskej udalosti. Stone našla silu vrátiť sa, odvahu prehovoriť a vôľu zmeniť životy žien a detí na celom svete.

Unfinished (Priyanka Chopra Jonas)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: angličtina

Autobiografia od jednej z najznámejších žien na svete, ktorá je známa svojím odvážnym riskovaním, multikulturalizmom a aktivizmom. Berie čitateľov do jej detstva v Indii, kde ju vychovávali starí rodičia a jej rodičia – dvaja armádni lekári, oddaný nielen svojim deťom, ale aj svojej kariére a filantropii. A taktiež nás zoberie do svojich tínedžerských rokov v USA. Výsledkom je kniha, ktorá je vrúcna, vtipná, drzá, inšpiratívna, odvážna a rebelská. Presne ako samotná Priyanka. 

martinus.sk

Najlepšie z kategórie fantastická literatúra 


The Gilded Ones (Namina Forna)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: angličtina

Šestnásťročná Deka žije v Otere, hlboko patriarchálnom starovekom kráľovstve, kde je hodnota ženy spätá s jej čistotou, a aby to dokázala, musí krvácať. Ale keď Deka vykrváca zlato – farbu nečistoty, farbu démona – čelí následkom horším ako smrť. Zachráni ju záhadná žena, ktorá jej povie o jej skutočnej podstate a kto je – Alaki, takmer nesmrteľná s výnimočnými darmi. Ponúkne jej na výber: bojovať za cisára s inými, ako je ona, alebo byť zničená… Ideálne pre fanúšikov knihy Deti krvi a kostí či filmu Black Panther.

Lore (Alexandra Bracken)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: angličtina 

Už je to dávno čo Lore Perseous za sebou zanechala brutálny, opulentný svet rodín Agonov – starogréckych pokrvných línií, ktoré sa každých sedem rokov zúčastňujú nemilosrdnej hry. Hra, ktorá sa opäť začína.  Zeus po stáročia trestal bohov hrou zvanou Agon, ktorá ich na týždeň zmení na smrteľných a vydá na milosť a nemilosť tým, ktorí majú božské ambície. Z pôvodných gréckych bohov zostala len hŕstka, zvyšok nahradili smrteľníci, ktorí ich zabili a prebrali ich miesto. Po brutálnej vražde jej rodiny konkurenčnou pokrvnou líniou Lore utečie a prisahá, že splatí obetu svojich rodičov tým, že urobí jednu vec – prežije. No hry sa začinajú…

Železné puto (Cassandra Clare)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina, angličtina e-kniha

Druhý diel novej série zo sveta Tieňolovcov, ktorej výnimoční hrdinovia si získali srdcia čitateľov na celom svete!  Na prvý pohľad sa zdá, že Cordelia Carstairsová má všetko, po čom kedy túžila. Je zasnúbená s Jamesom Herondaleom, do ktorého je od detstva zaľúbená. Naplno sa ponorila do nového života v Londýne so svojou najlepšou priateľkou Lucie Herondaleovou a s Jamesovými sympatickými kamarátmi z Veselej zbojníckej družiny. Čoskoro sa znova stretne s milovaným otcom. A patrí jej Cortana, legendárny meč hrdinov. Realita je však oveľa pochmúrnejšia. Jamesove a Cordeliino manželstvo je lož, ktorá má zachrániť Cordelii povesť. James je zaľúbený do záhadnej Grace Blackthornovej, ktorej brat Jesse zomrel pred mnohými rokmi pri hroznej nehode. Cortana Cordeliu páli v rukách vždy, keď sa jej dotkne. Cordeliin otec je zatrpknutý a nahnevaný. A na londýnskych Tieňolovcov útočí sériový vrah, ktorý vraždí pod rúškom tmy…


Najlepšie z kategórie romantika


One Last Stop (Casey McQuiston)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: angličtina

Cynickej dvadsaťtriročnej August, ktorej presťahovanie  sa do New Yorku má dať za pravdu: že veci ako mágia a filmové milostné príbehy neexistujú a jediný rozumný spôsob, ako prejsť životom, je byť sám. Nevie si predstaviť, ako by to mohlo zmeniť jej povolanie čašníčky  v 24-hodinovej palacinkárni a nasťahovanie sa do bytu s príliš veľa podivnými spolubývajúcimi. A určite nie je šanca, že by jej dochádzanie v metre bolo niečím výnimočným. Ale potom je vo vlaku jedno nádherné dievča. 

People We Meet on Vacation (Emily Henry)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: angličtina

Dve najlepšie kamarátky. Desať letných výletov. Posledná šanca zamilovať sa. Poppy a Alex. Alex a Poppy. Nemajú nič spoločné. Ona je divoká a on nie. Ona túži cestovať a vidieť svet; on radšej ostane doma s knihou. A odkedy raz zdieľali auto domov zo školy, sú najlepšími priateľmi. Väčšinu roka žijú ďaleko od seba, ale každé leto, celých desať rokov, absolvovali jeden úžasný týždeň spoločnej dovolenky. Až na dva roky dozadu, keď všetko pokazili. Odvtedy sa nerozprávali. No Poppy sa to snaží napraviť a presviedča ho aby posledný krát šli na spoločnú dovolenku.  

The Road Trip (Beth O’Leary)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: angličtina, slovenčina

Addie a jej sestra sa chystajú vydať na cestu na kamarátkinu svadbu na vidieku v Škótsku. Zoznam skladieb je naplánovaný a občerstvenie je zbalené. Ale krátko po tom, čo vyrazili, do ich zadnej časti narazilo auto. Vodičom nie je nikto iný ako Addiin bývalý Dylan, ktorému sa vyhýba od ich traumatického rozchodu pred dvoma rokmi. Dylan a jeho najlepší kamarát sa tiež chystajú na svadbu a Addie nemá inú možnosť, len im ponúknuť odvoz, nakoľko ich auto ne nefunkčné. Stihnú svadbu včas? A čo je dôležitejšie, je toto naozaj koniec cesty pre Addie a Dylana? 


Najlepšie z kategórie sci-fi


Klara and the Sun (Kazuo Ishiguro)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: angličtina, angličtina e-kniha

Autor pomerne známy a je toto jeho prvý kniha odkedy vyhral Nobelovú cenu za literatúru. Klára ľudí v knihe inšpiruje, aby premýšľali o tom, či veda dokáže prekonať smrť. Klára je umelá alebo tzv. AI kamarátka, živá, no napriek tomu mechanický spoločník pre deti: amalgám súrodenca, hračka a pestúnka. Kniha prekvapí a je trochu iná ako autorove doterajšie diela. 

Posledná šanca (Andy Weir)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, čeština, čeština audiokniha, angličtina, angličtina e-kniha

Ryland Grace je posledný preživší na zúfalej misii Posledná šanca – jeho neúspech bude mať za následok koniec ľudstva i planéty Zem. Lenže Ryland Grace si to neuvedomuje. Nepamätá si ani vlastné meno, tobôž detaily misie. Práve sa prebral z veľmi dlhého spánku, nachádza sa milióny kilometrov od domova a spoločnosť mu robia len dve mŕtve telá kozmonautov. S každou novou spomienkou si uvedomuje nemožnú úlohu, ktorá pred ním stojí. Nachádza sa v malej vesmírnej lodi, ktorú skonštruovali svetové vesmírne agentúry v kooperácii so všetkými vládami na našej planéte, ako poslednú šancu ľudstva na prežitie.

The End of Men (Christina Sweeney-Baird)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: angličtina

GLASGOW, 2025. Doktorka Amanda Maclean je povolaná liečiť mladého muža s miernou horúčkou. Do troch hodín zomiera. Záhadná choroba sa prevalí nemocnicou smrteľnou rýchlosťou. Takto to začína. Obeťami sú všetci muži. Dr Maclean spustí poplach, no choroba sa rozšíri do všetkých kútov sveta. Ohrozujúce rodiny. vlády. krajiny. Podarí sa im nájsť liek skôr, než bude neskoro? Bude toto príbeh o konci sveta – alebo o jeho záchrane? 

Mohlo by vás zaujímať | Najlepšie knihy z roku 2020


Najlepšie z kategórie literatúra faktu


Lovci, zberači, rodičia (Michaeleen Doucleff)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina

Kým v západnej kultúre sa výchovné odporúčania menia s módnymi vlnami, najstaršie kultúry sveta sú už stáročia majstrami vo výchove šťastných a vyrovnaných detí. Čo sa od nich môžeme naučiť?  Keď sa Michaeleen Doucleff stane matkou dcéry s problematickým správaním a žiadne moderné výchovné metódy, ktoré vyskúša, neprinesú želateľný výsledok, rozhodne sa overiť si, aké výskumy stoja v pozadí súčasných prístupov k výchove detí. Nemilo ju prekvapí zistenie, že mnohé metódy nie sú ničím podložené. Kniha prináša praktické rady na okamžité využitie a predstavuje univerzálne prístupy k rodičovstvu s ohľadom na život v našej západnej kultúre.

Ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe (Bill Gates)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština audio-kniha, angličtina, angličtina e-kniha

Bill Gates v tejto nástojčivej a presvedčivej knihe predkladá široký, praktický – a dostupný – plán zníženia emisií skleníkových plynov na nulu tak, aby sa svet vyhol klimatickej pohrome. Predkladá nám triezvy opis výziev, ktorým čelíme. Čerpá zo svojich poznatkov o inováciách aj presadzovaní nových myšlienok na trhu a triezvo opisuje výzvy, ktorým čelíme. Vysvetľuje, v ktorých oblastiach už technológie pomáhajú znižovať emisie, kde ich možno využívať efektívnejšie, kde je nutný technologický prelom a kto na týchto zásadných inováciách pracuje. A napokon, predkladá komplexné riešenie, ako znížiť emisie na nulu – neponúka len návrhy na vládne opatrenia, ale aj na kroky, ktoré môžu urobiť jednotlivci. 

Kniha, ktorá vám možno zachráni život (Graham Lawton)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina

Zabudnite na divoké trendové diéty a fitnes programy celebrít. Vedecký publicista Graham Lawton prináša nový pohľad na zdravie, výživu a životný štýl. Oddeľuje dojmy od pojmov a kriticky sa vyrovnáva s množstvom mätúcich údajov a desivých titulkov v časopisoch. Na základe najnovších vedeckých výskumov a štatistík ponúka pravdu o diétach a stravovaní, o drogách, desaťtisíc krokoch denne, slanine, počítaní kalórií, káve, mliečnych výrobkoch, spánku, vláknine, „opiciach“, soli, cukre, kardiu, opaľovacích krémoch, statínoch, vitamínoch a o mnohom ďalšom. Graham Lawton často šliape na mínové pole, no nie samoúčelne. Jeho cieľom je vyvrátiť prežité mýty a rozlíšiť bludy od faktov. Táto kniha odhaľuje pravdu o módnych trendoch v stravovaní, vysvetľuje skutočné vedecké poznatky za lepším zdravím a vďaka tomu vám možno zachráni život.

Think Again (Adam Grant)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: angličtina

Sila vedieť, čo neviete. Zistite, ako môže prehodnocovanie viesť k dokonalosti v práci a múdrosti v živote. Inteligencia sa zvyčajne s považuje za schopnosť myslieť a učiť sa, ale v rýchlo sa meniacom svete môže záležať viac na tom, že dokážeme prehodnotiť a odnaučiť sa. Kniha nás pozýva vzdať sa názorov, ktoré nám už neslúžia dobre, a ceniť si duševnú flexibilitu, pokoru a zvedavosť pred hlúpou dôslednosťou. Ak je poznanie sila, vedieť, čo nevieme, je múdrosť.


Najlepšie z kategórie historická fikcia


Proti vetru (Kristin Hannah)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, čeština, angličtina

Strhujúci román z čias Veľkej hospodárskej krízy! Do roku 1934 sa svet veľmi zmenil; milióny ľudí sú bez práce a sucho zničilo Veľké planiny. Farmári bojujú o svoju pôdu a živobytie, úroda je čoraz biednejšia, voda vysychá a zem praská. Na planinách neľútostne zúria prachové búrky. Všetko na farme Martinelliovcov hynie vrátane Elsinho chabého manželstva. Každý deň zvádzajú zúfalý boj proti prírode, boj za to, aby udržali pri živote svoje deti. V týchto neistých a nebezpečných časoch si Elsa – tak ako mnohí jej susedia – musí vybrať jednu z dvoch rovnako bolestných možností: ostať a bojovať za milovanú pôdu, alebo ísť na západ do Kalifornie hľadať lepší život pre svoju rodinu.Nezmazateľný portrét Ameriky a amerického sna videný očami nezlomnej ženy, ktorej odvaha a obeta definuje celé generáciu.

Stratená apatekárka (Sarah Penner)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina

1791 a po celom meste si ženy šepkajú o záhadnej apatekárke Nelle, ktorá namiesto liekov predáva jedy, aby svoje zákazníčky oslobodila od tyranských a zradných mužov. Osud apatekárky však ohrozí fatálny omyl jej dvanásťročnej priateľky, ktorého následky sa tiahnu ďaleko do budúcnosti. Súčasnosť – nádejná historička Caroline uteká pred manželskými problémami a desiate výročie svadby trávi sama v Londýne. Pri potulkách mestom natrafí na starodávnu fľaštičku, ktorá ju privedie k sérii nevyriešených vrážd spred vyše dvoch storočí. Nečakaný objav v nej prebudí dávno zabudnuté ambície a navždy zmení smer, akým sa uberá jej život.

The Dictionary of Lost Words (Pip Williams)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: angličtina

V roku 1901 sa zistilo, že slovo „bondmaid“ chýba v Oxfordskom anglickom slovníku. Toto je príbeh dievčaťa, ktoré ho ukradlo. Bez matky a neúprosne zvedavá Esme trávi svoje detstvo v Scriptoriu, záhradnom prístrešku v Oxforde, kde jej otec a tím lexikografov zbierajú slová pre úplne prvý Oxfordský anglický slovník. Esmeino miesto je pod triediacim stolom, je neviditeľná.  Jedného dňa vidí, že lístok so slovom ‚služobná družka‘ spadne na podlahu. Postupom času si Esme uvedomí, že niektoré slová sa považujú za dôležitejšie ako iné a že slová a významy súvisiace so skúsenosťami žien často ostávajú nezaznamenané a tak, začína zbierať slová pre ďalší slovník: Slovník stratených slov.


Najlepšie z kategórie mystery & thriller


Manželka na poschodí (Rachel Hawkins)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, slovenčina e-kniha

Jane sa len nedávno presťahovala do Birminghamu v Alabame, kde si zarába prechádzkami so psami v Thornfield Estates – uzavretej komunite plnej luxusných domov, naleštených SUV a znudených žien v domácnosti. Život sa jej obráti hore nohami, keď stretne Eddieho Rochestera, najzáhadnejšieho obyvateľa Thornfield Estates, ktorého manželka Bea prednedávnom zmizla z člna spolu so svojou najlepšou priateľkou. Jane si nemôže pomôcť, no v Eddiem vidí príležitosť polepšiť si – nielenže je bohatý a pekný, ale tiež jej môže ponúknuť ochranu, po ktorej vždy túžila. Dokáže sa však niekedy vyrovnať úspešnej a ambicióznej Bei?

Zradný príliv (Jane Harper)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina

Pokojné pobrežné mestečko Evelyn Bay v Tasmánii zažilo v minulosti obrovskú tragédiu, ktorá natrvalo poznamenala život mnohých obyvateľov. Pred dvanástimi rokmi zahynuli na mori v ničivej búrke dvaja muži a zároveň záhadne zmizlo mladé dievča. Teraz sa po mnohých rokoch vracia do rodného mestečka tridsaťročný Kieran s priateľkou Miou a malou dcérkou. Práve Kieran nesie v očiach všetkých najväčší podiel viny na dávnej tragédii, s ktorou sa ešte stále poriadne nevyrovnal. Jeho prítomnosť vyvoláva nevôľu obyvateľov a dokonca aj starí priatelia sa k nemu správajú odmerane. Na druhý deň po jeho príchode sa objaví na pláži mŕtve telo mladej ženy. Vražda študentky naštrbí pocit bezpečia prímorského mestečka a vytiahne na povrch pochované tajomstvá, lži, vinu, krivdu a smútok, čo zanechala veľká búrka, ktorá dodnes traumatizuje mnohých obyvateľov. 

Billy Summers (Stephen King)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: angličtina

Billy Summers je muž v miestnosti so zbraňou. Je to nájomný zabijak a najlepší v biznise. Ale urobí túto prácu iba vtedy, ak je cieľom skutočne zlý človek. A teraz chce Billy von. Ale najprv je tu jeden posledný zásah. Billy patrí medzi najlepších ostreľovačov na svete, vyznamenaný vojnový veterán v Iraku, Houdini, keď príde na to, ako zmiznúť po vykonanej práci. Čo by sa teda mohlo pokaziť?


Najlepšie od slovenských autorov


V krátkosti (Milan Lasica, Marek Ormandík)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina

Prečo si písať denník? Lebo človek si doň píše to, čo chce on, a nie čo očakávajú iní. Sebe predsa nebude písať to, čo netreba. Také sú denníkové zápisky Milana Lasicu z rokov 2009 až 2015. Presné datovanie ani rozdelenie udalostí na nové a spomienkové nepokladal autor za dôležité. Dôležité sú len tie, ktoré zostali, lebo ukazujú jeho svet. A prečo si kresliť každý deň? Napríklad preto, lebo na niektoré obrazy sú slová krátke. 

Som Baťa, dokážem to! (Jozef Banáš)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina

Keď mu na základnej škole učiteľ ponúkol namiesto nedostatočnej dostatočnú, ak zreálni slohovú prácu s témou Môj sen, Tomáš odmietol: „Vy si nechajte svoju dostatočnú a ja si nechám svoj sen.“  Vyjadril ho jedinou vetou: „Raz budem obúvať celý svet.“ O štyridsať rokov ten svet už obúval. Ako to dokázal? Ako začal, vytrval a zvíťazil? Hlbokou vierou vo svoj cieľ, v seba samého, vo svoju vôľu a odvahu. Slovo bolo preňho predohrou činu, nekupoval mozgy a ruky ľudí, ale získaval si ich srdcia, namiesto rečí šiel osobným príkladom. Desatoro bolo preňho základným životným a podnikateľským princípom.

Hviezdy pre teba (Miroslava Varáčková)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Volá ju Jednička a jeden pre druhého znamenajú všetko. Spájajú ich staré pesničky, neštandardná vášeň a zmysel pre humor. Keď sa práve nedoťahujú, Žela zachraňuje svet, tvorí umenie a chodí s kamarátmi na tajné výpravy. Partia svojských tínedžerov drží spolu v dobrom i zlom a v opustenom dome si vytvorila útočisko, kde to žije. Veria na druhé šance, nesmrteľnosť korytnačky a silu priateľstva. Hľadajú zmysel aj tam, kde už často nie je. Až kým nepohasnú hviezdy.


www.martinus.sk

Related Posts