Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Atlasy, o ktorých ste možno nepočuli

Atlas je zbierka rôznych máp zeme alebo špecifického regiónu zeme. Keď počujete slovo atlas, asi vás napadne atlas, ktorí sme všetci mali v škole. Mapy v atlasoch ukazujú geografické črty, topografiu krajinnej krajiny a politické hranice. Ukazujú aj klimatické, sociálne, náboženské a ekonomické štatistiky oblasti. No atlasy už dávno nie sú, to, čo bývali. Dnes už nájdeme mnoho zaujímavých atlasov, ktoré by mali byť v každej domácnosti. Či už je to atlas plný záhadných príšer alebo atlas stratených miest. Našli sme pre vás tie najzaujímavejšie atlasy. 

martinus.sk

Atlas neuveriteľných miest (Travis Elborough, Alan Horsfield)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina

Atlas neuveriteľných miest je cestou na tie najfantastickejšie a najčudnejšie miesta sveta. Možno je ôsmym divom sveta, že aj napriek moderným mapám a satelitnej fotografii nás naša planéta neprestáva prekvapovať. Brlohy skryté pod vrstvami horniny, zabudnuté mestá týčiace sa v pustej krajine či výstredné inžinierske počiny sa nachádzajú na tých najnezvyčajnejších miestach. Vďaka krásnym mapám a skvelým fotografiám je tento atlas fascinujúcou cestou na tie najneuveriteľnejšie miesta sveta. O záhady tu nikdy nie je núdza, či už na Ostrove bábik, alebo pri Bráne do pekla – neuhasiteľnej ohnivej jame.  

Atlas šťastia (Helen Russell)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština e-kniha 

Tento atlas vás zavedie do mnohých krajín od Anglicka cez Bhután, Írsko, Fínsko, Taliansko až po Japonsko a odhalí tajomstvá šťastia z celého sveta, ktoré vám zmenia život. Bojíte sa blížiaceho sa pracovného pohovoru? Inšpirujte sa Islanďanmi a ich konceptom betta reddast, neochvejným presvedčením, že všetko nakoniec dobre dopadne. Blúdite životom a neviete ako ďalej? Spravte to ako Číňania a nájdite svoj stav radosti sing-fu, ktorý dá vášmu životu zmysel. Máte práce vyše hlavy? Taliani vám pomôžu naučiť sa umeniu dolce far niente, čiže sladkému ničnerobeniu. Ste vyčerpaní a cítite sa odstrihnutí od prírody? Švédi na to majú liek, stačí nájsť smultronställe, teda „záhon lesných jahôd“, dokonalý únik od okolitého sveta.

Atlas miznúcich miest (Travis Elborough)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina

Atlas miznúcich miest je vzrušujúcou expedíciou, ktorá odhaľuje stratené, zabudnuté a ohrozené miesta nášho sveta.  Mapy nám predstavujú svet taký, aký je teraz aj aký bol v minulosti. Čo však miesta, ktoré už nemožno zmapovať? Mestá zaviate prachom, pochované pod dnešnou výstavbou? Rieky a moria, ktoré menia tvar aj okolitú krajinu?  Travis Elborough vás vezme na cestu po všetkých kútoch sveta, aby ste spolu s ním hľadali, čo sa stratilo, zmizlo či zaniklo. Objavíte starobylé sídla moci a dávno zabudnuté civilizácie v mayskom Palenque, ponoríte sa do záhady zmiznutého japonského ostrovčeka a odhalíte neuveriteľné skryté miesta, ako je potopené mestečko Staré Adaminaby, kedysi opustené, no dnes sa postupne vynárajúce na svetlo sveta. Pomocou prehľadných máp a nádherných fotografií približuje Atlas miznúcich miest tieto lokality tak, ako vyzerali za dávnych čias aj ako vyzerajú dnes. Je fascinujúcim sprievodcom stratenými miestami a krehkými vzťahmi vo svete okolo nás.

Ilustrovaný atlas najrozkošnejších mláďat (Maja Säfström)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, čeština e-kniha

Maja Säfströmová prináša tretiu knihu plnú nádherných ilustrácií a najzaujímavejších faktov o tých najmenších členoch zvieracej ríše – o rozkošných mláďatách. Vedeli ste, že mláďatá ťavy sa rodia bez hrbu? Že malé morské koníky privádza na svet samec? A že niektoré žraloky majú dve maternice? Táto knižka je plná najrozmanitejších mláďat, ktoré sa bezpochyby ponášajú na svojich milujúcich rodičov. Ale čuduj sa svete, aj mláďatko najdesivejšieho tvora na svete je krásne a rozkošné. 

Ilustrovaný atlas najčudesnejších prehistorických zvierat (Maja Säfström)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština

Úspešná švédska ilustrátorka Maja Säfströmová približuje vo svojej novej knihe tie najčudesnejšie prehistorické zvieratá, aké kedy existovali na našej planéte. Vedeli ste, že niekedy po tejto zemi kráčali neuveriteľne čudné tvory, ako napríklad šabľozubý tiger, mamut srstnatý, vakovlk tasmánsky alebo dokonca dront nelietavý? 

Ilustrovaný atlas neuveriteľných faktov o zvieratách (Maja Säfström)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, čeština e-kniha, angličtina

Vedeli ste, že chobotnica má tri srdcia? Alebo že pštrosy nevedia cúvať? Tieto a ešte mnohé iné fascinujúce fakty z ríše zvierat (Včely nikdy nespia! Hviezdovky nemajú mozog!) nájdete ilustrované v tejto nádhernej knižke. Nádherná kniha plná fascinujúcich detailov zo života zvierat. 

martinus.sk

Atlas ztracených měst (Aude de Tocqueville)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Či už bolo príčinou ľudské šialenstvo, prírodné katastrofy, dejinné zvraty či hospodársky úpadok, všetky tieto miesta vyvolávajú otázky. Niekedy nás znepokojujú a desí, ale zakaždým otvárajú dvere do fascinujúcej minulosti. Krásne ilustrovaná kniha francúzskej historičky Aude de Tocqueville nás prevedie od futuristického taiwanského mestečka San Zhi až po ukrajinskú Pripjať, bleskovo evakuovanú po jadrovej katastrofe v Černobyle, či sumerské mesto Mari, stratené uprostred Sýrie. 

Atlas měst (Federica Magrin, Giulia Lombardo)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Vedeli ste, že v New Yorku je možné nalodiť sa na skutočnú lietadlovú loď, alebo riešiť prípad ako skutočný súkromný detektív v londýnskom Múzeu Sherlocka Holmesa? Toto nie je kniha plná nudných dát a pojmov – namiesto nich tu nájdete množstvo zaujímavých informácií o tých najslávnejších kultúrnych pamiatkach a múzeách. A čo viac, odporuča aj tie najzábavnejšie aktivity, ktoré si jednoducho nesmiete nechať ujsť! 

Atlas prokletých míst (Olivier Le Carrer)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Štýlovo spracovaný atlas pozýva na návštevu najdesivejších a najnebezpečnejších miest planéty. Francúzsky moreplavec a znalec geografie Olivier Le Carrer zmapoval štyridsať lokalít, ktoré v sebe skrývajú  búrlivú históriu: od zambijskej prírodnej rezervácie Kasanka, kam sa znášajú mračná netopierov, cez zlovestný les samovrahov v japonskej Aokigahare a diablov koloniálny príbytok na Ocean Avenue č. 122 v Amityville až po temný maják utopených Eilean Mor. Pri listovaní týmto zemepisom hrôzy sa vám možno bude zvierať  žalúdok úzkosťou. Nevídané panoptikum tých najnevábnejších miest naprieč všetkými kontinentmi a oceánmi dopĺňajú historické mapy a dobové ilustrácie.

Atlas Obscura (Joshua Foer, Dylan Thuras, Ella Morton)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Je čas vyliezť z ulity a vyraziť po nevyšliapaných cestičkách. Vydajte sa za zázraky prírody, bizarnými ľudskými a prírodnými výtvormi aj na tajomné miesta po celom svete! Vašou ďalšou destináciou môže byť napríklad guľovitý mikroštát – republika Kugelmugel, himalájske jazero plné ľudských kostier, chrám Churenji so sebamumifikovanými mníchmi, hotel Downtown, kde si môžete nechať namiešať, ak budete dosť statoční, kokteil Sourtoe alebo jaskyňa Waitomo s tisíckami fluoreskujúcich svetlušík. Atlas Obscura predstavuje viac ako 600 najkurióznejších miest sveta, ktoré jednoducho musíte vidieť! 

Atlas vyhynutých zvierat (Nikola Kucharská)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština

Atlas zvierat, aký tu ešte nebol! Prečo vyhynul šabľozubý tiger a vták dodo? Čím sa zaoberá paleontológia? V ktorých prírodovedných múzeách majú najzaujímavejšie zbierky? Na tieto a mnohé ďalšie otázky vám odpovie nová kniha Nikoly Kucharskej. Ilustrovaný sprievodca dejinami života na našej planéte nádherným spôsobom približuje svet vyhynutých zvierat. Stretnete sa tu s pravekými obojživelníkmi, plazmi, vtákmi, cicavcami či hmyzom a dozviete sa, do akej miery je za ich osud zodpovedný človek.

Atlas literárních míst  (Chris F. Oliver)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha

Vitajte na stránkach atlasu, vďaka ktorému môžete navštíviť miesta, ktoré poznáte zo svojich obľúbených kníh. Vypravte sa do minulosti, preneste sa do fiktívnych svetov, preniknite do hviezdneho priestoru, v zdraví prežite v dystopiách a prejdite sa medzi rozprávkami na chrbte tých najpodivuhodnejších bytostí! Okrem nádherných ilustrácií a máp sa dozviete zaujímavosti o miestach, kde sa odohrávajú príbehy známe všetkým knihomoľom. 

Atlas zemí, které neexistují (Nick Middleton)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Graficky unikátne spracovaný atlas pozýva na pútavú exkurziu do skrytého sveta. Na 240 stranách a 50 mapách predkladá geograficko-historické informácie o skutočných územiach sveta. Skúsený novinár a geograf Nick Middleton, pôsobiaci okrem iného na Oxfordskej univerzite, berie čitateľov na kúzelný výlet do krajín, ktorým sa nedostáva diplomatického uznania alebo nezískali členstvo v OSN. Do sveta neistých hraníc, politických vizionárov a zabudnutých národov. 

The Edible Atlas (Mina Holland)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Mina Holland skúma, čo a prečo jedia ľudia na celom svete, demystifikuje chute, ingrediencie, techniky a jedlá v srdci tridsiatich deviatich rôznych kuchýň. S plne prispôsobiteľnými receptami, ktoré vyhovujú začiatočníkom aj sebavedomým kuchárom, sa naučte pripravovať jedlá z celého sveta. Atlas je rovnako pohodlný v kuchyni ako pri vašej posteli. 

The Sky Atlas (Edward Brooke-Hitching)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Atlas odhaľuje niektoré z najkrajších máp a máp, aké kedy ľudstvo vytvorilo počas snahy zmapovať oblohu nad nami. Táto bohato ilustrovaná pokladnica predstavuje najlepšie príklady nebeskej kartografie – slávneho žánru tvorby máp, ktorý moderné mapové knihy často prehliadajú. Toto je nebo, aké ešte nikdy nebolo prezentované: ríša hviezd a planét, ale aj bohov, diablov, mágov počasia, lietajúcich námorníkov, stredovekých mimozemšťanov, mytologických zvierat a zúrivých duchov. 

The Phantom Atlas (Edward Brooke-Hitching)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Atlas sveta nie taký, aký kedy existoval, ale taký, aký sa o ňom predpokladalo. Tieto úžasné a tajomné prízraky – neexistujúce ostrovy, vynájdené pohoria, mýtické civilizácie a iná fiktívna geografia – boli všetky v rôznych časoch prezentované ako fakty na mapách a atlasoch. Táto kniha je zbierkou pozoruhodných starožitných máp, ktoré zobrazujú najchybnejšiu kartografiu, pričom každú ilustráciu sprevádza príbeh, ktorý sa za ňou skrýva. Prieskum, tvorba máp a mytológia sú spojené a vytvárajú farebnú tapisériu príšer, hrdinov a sopiek; podvodníci, fatamorgány a vrahovia.

Atlas of Amazing Architecture (Peter Allen)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Tento atlas architektonických zázrakov sa vyhýba klasickej detskej knihe pyramíd a Tádž Mahalu a namiesto toho ponúka širší pohľad na to, čo tvorí úžasnú architektúru. Viac ako 50 budov pokrýva všetky kontinenty rovnomerne počas histórie. Každá z týchto budov je vizuálne pozoruhodná a architektonicky pozoruhodná; zavádzajú nové inžinierske technológie alebo definujú pohyb alebo zachytávajú podstatu okamihu v dejinách ľudstva. Táto kniha hľadá rozmanitejší, inkluzívnejší prístup k tomu, čo tvorí úžasnú architektúru, a predstavuje ju sviežimi ilustráciami a jasným, pútavým textom. 

martinus.sk

The World Atlas of Street Food (Carol Wilson, Sue Quinn)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Street food je čerstvé, lacné, rozmanité a dostupné v čoraz väčšom počte metropolitných lokalít. Jedlo, ktoré bolo predtým možné získať len zo saharských ciest, teraz nájdete v New Yorku; Patagónske dedinské jedlá sa zbierajú v centre Hongkongu. Milióny ľudí na celom svete sa každý deň rozhodnú jesť steet food. Kniha ukazuje čitateľom najlepšie miesta na nákup rýchleho občerstvenia a nápojov od sokoliarov a predajcov vo veľkých mestách sveta.

An Atlas Of Extinct Countries (Gideon Defoe)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Vtipná, fascinujúca, krásne ilustrovaná – a aktuálna – história krajín, ktoré z nespočetných a často smiešnych dôvodov už neexistujú. Krajiny umierajú. Niekedy je to vražda, niekedy je to náhoda a niekedy je to preto, že boli takí smiešni, že si vôbec nezaslúžili existovať. Občas prudko vybuchnú. Zopár sa vyšmykne takmer bez povšimnutia.Toto je atlas národov, ktoré vypadli z mapy. 

Atlas of Imaginary Places (Mia Cassany)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Hory hore nohami, sopky, ktoré chrlia žuvačku, nežný keporkak, ktorý drží celé mesto nad vodou. Tieto a ďalšie úžasné svety možno neexistujú na Zemi, ale inde – kto vie? Každé rozšírenie tejto pútavej knihy pozýva čitateľov na fantastickú plavbu. Táto úžasne ilustrovaná kniha, ktorá je ideálna na čítanie pred spaním alebo denné snívanie, poteší malých čitateľov a povzbudí ich, aby si vykúzlili svoje vlastné imaginárne miesta. 

Atlas monster a nadpřirozených bytostí z celého světa (Sandra Lawrence)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Ilustrovaný atlas, objavený po stáročiach, predstavuje bytosti, ktoré sa od dávnych čias vyskytujú v príbehoch, legendách a mýtoch ľudí na celom svete. Sú to bytosti tajuplné, vymykajúce sa všetkým prírodným a ľudským zákonom. Táto výpravná obrazová publikácia s tajomným príbehom prinesie inšpiráciu a radosť nielen deťom, ale čitateľom všetkého veku a dobre poslúži na rodinné čítanie. 

www.martinus.sk

Atlas of Oddities (Clive Gifford)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Tento nádherný atlas je oslavou nezvyčajných udalostí, predmetov a ľudí, vďaka ktorým je náš svet také fascinujúce miesto. Na planéte žije viac ako 7 miliárd ľudí, všetci majú svoje záujmy, tradície a spôsob života. Toto neuveriteľné dobrodružstvo okolo sveta vás prevedie všetkými kontinentmi a krajinami planéty a na ceste uvidíte, aký rôznorodý môže byť svet. 

Atlas of the Invisible (James Cheshire, Oliver Uberti)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Objavte skryté vzorce v ľudskej spoločnosti tak, ako ste ich ešte nevideli – prostredníctvom sveta údajov. James Cheshire a Oliver Uberti nanovo definujú, čo môže byť atlas. Transformujú obrovské súbory údajov do bohatých máp a špičkových vizualizácií, odhaľujú pravdy o našej minulosti, odrážajú, kým sme dnes, a zdôrazňujú to, čomu budeme čeliť v nasledujúcich rokoch. Pozýva čitateľov, aby žasli nad nebezpečenstvom údajov a kochali sa tajomstvami a kontúrami nového viditeľného sveta.


martinus.sk

Related Posts