Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Knihy, ktoré vám pomôžu pochopiť emócie 

Chete prevzať kontrolu nad svojimi emóciami? Vedci majú rôzne teórie o emóciách a ich pôvode. Jedna skupina sa snaží odhaliť ich pôvod v evolúcii, druhá skupina ich vníma ako spoločný znak so zvieratami. Ďalšia teória tvrdí, že emócie vznikli kultúrnym vývojom, teda sú len spoločenský jav. Nech je tomu akokoľvek, s týmito knihami sa naučíte nie len viac o emóciách, ale aj, ako ich ovládať.

www.martinus.sk

Jak se tvoří emoce (Lisa Feldman Barrett)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Keď cítite úzkosť, hnev, radosť alebo prekvapenie, čo sa vo vás skutočne deje? Mnohí vedci sa domnievajú, že emócie pochádzajú zo špecifickej časti mozgu, ktoré spúšťa svet okolo nás. Vzrušenie z pohľadu na starého priateľa, strach zo straty niekoho, koho milujeme – zdá sa, že každý z týchto vnemov vyvstáva automaticky a nekontrolovateľne z nášho vnútra, nachádza výraz na našej tvári a v našom správaní a unáša nás so zážitkom. Psychologička a neurovedkyňa Lisa Feldman Barrett čerpá z najnovších vedeckých dôkazov, aby odhalila, že naše predstavy o emóciách so zdravým rozumom sú dramaticky, ba až nebezpečne zastarané – a že na to doplácame. 

Chování (Robert Sapolsky)

Dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina, angličtina e-kniha

Jedná sa o pohľad na biológiu ľudí, prečo sa správame, ako sa správame, prečo dokážeme spáchať nepredstaviteľné krutosti a na druhej strane robiť mnohé dobročinnosti. Ako sa naše správanie vyvíjalo, čo všetko má vplyv na naše správanie a mnoho iného sa dozviete práve v tomto skvelom diele. Knihu sme zhltli za jeden víkend nakoľko je výborne napísaná a nie je prepchatá cudzími slovami, ktoré vám nič nehovoria.

PantaRhei.sk Najlepsie knizne pribehy

Racionalita (Steven Pinker)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina, angličtina e-kniha 

Môže nám kniha pomôcť byť racionálnejší? Môžeme vďaka nej pochopiť, prečo je všade okolo nás toľko iracionality? Odpovede nielen na tieto otázky a mnohé ďalšie zaujímavé informácie nájdeme práve v nej. Ľudstvo dnes disponuje priam nevídanými vedomosťami a znalosťami, no zároveň paradoxne akoby prichádzalo o zdravý rozum. Steven Pinker rázne odmieta klišé, že ľudia sú jednoduché tvory pochádzajúce z jaskýň, ktorých život riadia povery, skreslenia a omyly. Koniec koncov, objavili sme zákony prírody, skrotili planétu, predĺžili a uľahčili si život a v neposlednom rade sme zadefinovali aj pravidlá racionality. 

Emotional (Leonard Mlodinow)

Dostupné v jazykoch: angličtina

Denne robíte stovky rozhodnutí, od toho, čo si dať na raňajky až po to, ako pôsobiť na ľudí, a ani jedno by sa nedalo urobiť bez podstatnej zložky emócií. Dlho sa zastávalo názor, že myslenie a cítenie sú oddelené a protichodné sily v našom správaní. Ale ako hovorí autor Leonard Mlodinow, mimoriadne pokroky v psychológii a neurovede dokázali, že emócie sú pre naše blaho rovnako dôležité ako myslenie. Špičkový výskum a hlboké poznatky o našej evolúcii, biológii a neurovede sľubujú, že nám pomôžu lepšie pochopiť naše emócie a maximalizovať ich výhody. Mlodinowovo skúmanie novej vedy o pocitoch, podané s charakteristickou jasnosťou a fascinujúcimi príbehmi, je základným sprievodcom, ako čo najlepšie využiť jeden z najväčších darov prírody.

Odhalené emoce (Paul Ekman)

Dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, čeština audiokniha, angličtina

Čo vyvolávajú emócie a dokážeme ich potlačiť? Môžeme sa naučiť rozlišovať medzi zdvorilostným  úsmevom a skutočným? Ak bývate na pochybách či sú k vám ostatní úprimní a vôbec, čo vlastne znamenajú reakcie druhých, kniha Odhalené emócie vám príde vhod. Jej autor Paul Ekman je profesorom psychológie na University of California a uznávaným expertom v oblasti nonverbálnej komunikácie. Ťažko na svete nájdete odborníka povolanejšieho hovoriť na tému reči tela a vyjadrovania emócií. Po prečítaní tejto knihy sa už nikdy nebudete na ľudí okolo seba pozerať rovnakými očami.

Emocionálna inteligencia v reálnom živote (Justin Bariso)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, čeština e-kniha

Naučíte sa využívať emócie tak, aby pracovali pre vás, nie proti vám. V súčasnej ére bežných verbálnych útokov na sociálnych sieťach, médií aj politikov naplno využívajúcich manipulatívne techniky a zvyšujúcej sa miery bezcitnosti a cynizmu medzi ľuďmi je vysoký kvocient emocionálnej inteligencie (EQ) dôležitejší ako kedykoľvek predtým. Justin Bariso vo svojej knihe aktualizuje koncept emocionálnej inteligencie tak, aby zodpovedal súčasnému reálnemu svetu, pričom kombinuje vedecké výskumy s príkladmi zo života známych osobností a svojimi osobnými skúsenosťami. 

www.martinus.sk
Hysterical: Exploding the Myth of Gendered Emotions (Pragya Agarwal)

Dostupné v jazykoch: angličtina

Emócie môžu byť ťažké definovať, no všetci ich rozpoznávame, keď ich cítime alebo vidíme v iných. Spôsob, akým tieto emócie interpretujeme a ako na základe nich konáme, bol značne rodovo podmienený už od čias starovekého Grécka a Ríma a – napriek zlepšeniam v oblasti spoločenskej rovnosti – to platí aj dnes. V knihe sa Pragya Agarwal ponorí hlboko do histórie a vedy, ktorá určila rodové rozdelenie emócií, aby sa spýtala, či je niečo pravdy na predstave o vrodených rozdieloch medzi mužským a ženským prežívaním emócií. Skúma, aký vplyv to má na mužov a ženy – najmä na úlohu, ktorú to zohralo pri podmaňovaní žien v priebehu histórie – a ako by mohla vyzerať budúcnosť, v ktorej nebudú emócie ovplyvnené.

A Human History of Emotion (Richard Firth-Godbehere)

Dostupné v jazykoch: angličtina, angličtina e-kniha

My ľudia sa radi považujeme za racionálne stvorenia, ktoré sa, ako druh spoliehali na vypočítavosť a intelekt, aby prežili. Ale mnohé z najdôležitejších momentov v našej histórii mali málo spoločného s chladnými, tvrdými faktami a veľa spoločného s pocitmi. Udalosti siahajúce od počiatkov filozofie až po zrod veľkých svetových náboženstiev, pád Ríma, vedecká revolúcia a niektoré z najkrvavejších vojen, aké kedy ľudstvo zažilo, nemožno správne pochopiť bez pochopenia emócií. 

Mohlo by vás zaujímať: 10 kníh o emocionálnej inteligencií

Schadenfreude (Tiffany Watt Smith)

Dostupné v jazykoch: angličtina

Zábavné a bystré skúmanie schadenfreude: lahodne temnej a komplexnej radosti, ktorú sme všetci z času na čas pociťujeme pri správach o nešťastí iných. Všetci poznáme potešenie z nešťastia niekoho iného. Nemci nazvali túto tajnú radosť z schadenfreude (od schaden škoda, a freude, radosť), a to máta filozofov a psychológov po stáročia. Prečo môže byť také uspokojujúce byť svedkom utrpenia iného? A čo, ak vôbec niečo, by sme s tým mali robiť? Je napísaná sugestívnou formou a spája príklady z literatúry, filozofie, filmu a hudby spolu s osobnými pozorovaniami a historickou a kultúrnou analýzou.

Connections (Karl Deisseroth)

Dostupné v jazykoch: angličtina

Duševné choroby sú jednou z najväčších príčin ľudského utrpenia, ich povaha a pôvod je dlhou záhadou. Ale vďaka novej vede a technike naše chápanie dosiahlo bod zlomu. Profesor Karl Deisseroth spája svoje vlastné objavy s štúdiami so svojich skúseností ako pohotovostný psychiatrický lekár, aby mohol povedať širší príbeh o pôvode ľudských emócií. Kniha mení spôsob, akým rozumieme mozgu, a vytvára novú odvážnu cestu v našom chápaní duševného zdravia. 

martinus.sk

Related Posts

One thought on “Knihy, ktoré vám pomôžu pochopiť emócie 

Comments are closed.