Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

10 kníh, pre milovníkov psov

Psíky má zrejme každý rád. Nevinné tvory, najlepší priateľ človeka, ktorý vám dokonale rozumie a vie vycítiť vašu náladu. Chcú byť pri vás, ste pre nich celý svet a oddajú sa vám. Psia spoločnosť vás vie dostať do úplne inej nálady. Veď koľko krát sa vám stalo, že ste prišli unavený z práce v zlej nálade, ale čakal na vás váš štvornohý miláčik.
Ak patrite aj vy medzi milovníkov psov, knihy nižšie sú práve pre vás. Kopec príbehov, kde je pes hlavný hrdina.

www.martinus.sk

Príbeh Edgara Sawtella (David Wroblewski)

Kútpe teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština

Edgar Sawtelle, ktorý bol od narodenia nemý, žil s rodičmi na farme na odľahlom severe Wisconsinu. Hoci Edgar komunikoval s rodičmi a okolím iba prostredníctvom posunkov, jeho život bol idylický a šťastný. Rodina Sawtellovcov chovala a cvičila psy, ktoré sami vyšľachtili. Sawttelovské psy vynikali poslušnosťou, inteligenciou a vernosťou, a preto sa aj stali Edgarovými najbližšími priateľmi a spojencami. Idylu pokojného vidieckeho života na farme naruší príchod Clauda, Edgarovho strýka. Medzi otcom a Claudom dochádza k prudkým hádkam, rovnako ako za ich mladých čias, akoby nad nimi od narodenia visela kliatba bratskej nevraživosti. Keď Edgarov otec náhle zomrie, Claude sa postupne votrie do života na farme a aj do srdca Edgarovej mamy. Zmätený a žiaľom zdrvený Edgar nejasne tuší, že otcovu smrť zapríčinil Claude, ale nevie nájsť dôkaz. Nakoniec je Edgar nútený utiecť do rozľahlej divočiny rozkladajúcej sa za farmou, kde vnútorne dozreje a bojuje nielen o vlastné prežitie, ale aj o prežitie troch jednoročných psov, ktoré ho nasledujú. 

Psia duša (W. Bruce Cameron)

Kútpe teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina 

Všetci psi idú do neba… teda okrem tých, ktorí si ešte nesplnili poslanie tu na zemi!  Autor je presvedčený, že pes sa môže narodiť viackrát za sebou, aby dostal šancu zdokonaľovať sa v rozličných zručnostiach a v chápaní ľudského správania.

Aj románový psí hrdina sa vrátil na svet viac ráz. Narodil sa ako túlavé šteniatko, ale tento život sa skončil tragicky skoro. Potom hľadá zmysel života ako neposedný zlatý retriever v náručí osemročného chlapca Ethana. Pri spoločných dobrodružstvách sa naučí, čo všetko má zvládnuť dobrý pes. Lenže aj táto životná púť hrdinského rodinného maznáčika sa raz uzavrie. Keď znovu príde na svet ako šteniatko, musí sa popasovať s náročnejšími úlohami, aby mohol byť ľuďom naďalej užitočný. Pritom stále nosí v sebe túžbu opäť stretnúť chlapca, ktorého nadovšetko miluje.

martinus.sk

Marley a já (John Grogan)

Kútpe teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina 

Čo by to bola za rodina bez dobre vychovaného psa? Labrador Marley má však k takému psovi ďaleko. Keď si John s Jenny privedú domov, nestačia sa čudovať. Kde je ten mierny, inteligentný a prispôsobivý psík, ktorého sľubovali kynologické príručky?

Umenie pretekať v daždi (Garth Stein)

Kútpe teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, čeština e-kniha, angličtina

Dojemný príbeh nezvyčajnej rodiny, ktorá sa takmer rozpadla, ale zachránil ju jej najmúdrejší a najvernejší člen – pes Enzo. Je pravda, že nemá protistojné palce a občas mu zíde na um, že najlepšia vec na svete je naháňať vtáky, no inak sa takmer vo všetkom podobá na človeka. Enzo počúva svojho pána, automobilového pretekára Dennyho, a prostredníctvom neho nahliadne do zložitého sveta ľudí. Z ustavičných a nečakaných zvratov pochopí, že v živote, podobne ako v automobilových pretekoch, automaticky nevyhráva ten, kto ide najrýchlejšie. V predvečer svojej smrti Enzo sumarizuje svoj život a spomína si, čo všetko prežil v kruhu milovanej rodiny. Rozpamätáva sa na Dennyho obete, bolestnú stratu Dennyho manželky Eve a traumatizujúci boj o získanie Zoe z rúk jej manipulátorských starých rodičov. Enzo beží za svetlom a vrúcne dúfa, že sa znova vráti na zem ako človek s hladkou pokožkou, no zároveň vie, že aj keby sa mu to nesplnilo, vyhral beh za záchranu rodiny. 

Podivný případ se psem (Mark Haddon)

Kútpe teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština audio-kniha, angličtina

Výnimočný príbeh o výnimočnom svete autistického chlapca. Christopher Boon je pätnásťročný chlapec, ktorý nerozumie ľudským citom a nemá rád, keď sa ho ktokoľvek dotkne, ale je to matematický génius a obdivovateľ Sherlocka Holmesa. Keď jedného dňa nájde za plotom záhrady vidlami zapichnutého psa, rozhodne sa, že vypátra páchateľa a mimovoľne vyrieši zdanlivo neriešiteľnej kríze manželstva svojich rodičov.

Psia cesta domov (W. Bruce Cameron)

Kútpe teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina 

Bella, kríženec viacerých rás vrátane pitbula, rozpráva príbeh vlastného života. Narodila sa v brlohu pod domom určenom na demoláciu, plnom túlavých mačiek. Lucas Ray, budúci študent medicíny, sa pokúsi ohrozené zvieratá zachrániť a pohnevá si staviteľa aj miestneho zástupcu veterinárnej správy. Lucas sa šteniatka ujme, hoci v dome, kde žije s chorou matkou, vojnovou veteránkou, je chov zvierat zakázaný. Bella plní svoje poslanie, obom prináša lásku a pohodu, neskôr aj ďalším pacientom nemocnice pre veteránov. Prísne predpisy mesta Denver však pre sučku znamenajú ohrozenie života, a tak je Lucas nútený umiestniť ju do pestúnskej rodiny v ďalekom Durangu. Bella v túžbe po domove a „svojom človeku“ utečie a podujme sa na strastiplnú aj dobrodružnú cestu cez coloradské hory domov. Medzi zvieratami aj ľuďmi nachádza nových priateľov aj nepriateľov, trpí podvýživou, neraz bojuje o vlastný psí život, ale svojho cieľa sa nevzdáva. 

Uvnitř psa (Alexandra Horowitz)

Kútpe teraz, dostupné v jazykoch: čeština 

Rozumieme si s psom? Áno, rozumieme si – ale len ako kedy. Záleží totiž na tom, aby sme psovi ponechali jeho psie pohľad a psie hodnoty. Aby sme ho brali ako skvelého priateľa psieho a nie ako štvornohého “človeka”. Základom je totiž vzájomný rešpekt. Psí svet je v mnohom odlišný od toho nášho. 

Pes je láska (Clive D.L. Wynne)

Kútpe teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Každý milovník psov pozná ten pocit. Dotyk psieho ňufáka, ich sálajúce teplo, keď nám ležia pri nohách, aj ich kňučanie, keď chcú vyskočiť na našu posteľ. Naozaj sa zdá, že nás naše psy milujú, hoci to vedci roky odmietajú. Dôverný vzťah medzi človekom a psom sa budoval počas ich dlhého spolužitia a dnes sa potvrdzuje, že pes dokáže chápať človeka a prejavovať mu svoju náklonnosť oveľa intenzívnejšie než iné zvieratá. Táto fascinujúca kniha o pôvode psov, ich správaní, potrebách a skrytých povahových hĺbkach je neodmysliteľná súčasť knižnice každého, kto mal niekedy rád psa a cítil, že jeho láska je opätovaná.

Lily a chobotnice (Steven Rowley)

Kútpe teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina 

Človek Ted a sučka Lily sú najlepší priatelia. Lily má dvanásť rokov, čo je osemdesiatštyri psích. Tedovi je štyridsaťdva, čo je dvesto deväťdesiatštyri psích. Ale na dvesto deväťdesiatštyri nevyzerá. Každý štvrtok spolu preberajú, ktorí chlapíci sa im páči. Neustále sa sporia, či sa im viac páči Ryan Gosling alebo Ryan Reynolds a cez akékoľvek nezhody si skvele rozumie. Jeden štvrtok sa ale všetko zmení,  a to chobotnicou, ktorú Ted zbadá na jej hlave. Akonáhle ju raz uvidíte, už ju nemôžete naozaj nevidieť.

Potulky s Charleym (John Steinbeck)

Kútpe teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina

Mapa Spojených štátov pripomína pestrú patchworkovú deku pozošívanú z kúsočkov najrôznejších farieb. Svetoznámy americký spisovateľ John Steinbeck sa na začiatku šesťdesiatych rokov rozhodol znovu spoznať svoju obrovskú rodnú krajinu. Nasadol do obytného auta, vzal si svojho modrého francúzskeho pudla Charleyho a prekrižoval Ameriku z jej východného pobrežia na západné a späť. Chcel stretnúť ľudí. Chcel vedieť, ako sa Amerika zmenila a kam smeruje. Na svojej ceste zažil naozaj všeličo. Spoločnosť pozoruhodných ľudí, hlbokú osamelosť, prekvitajúci rasizmus i nespútanú prírodu. Ako hovorí: „Cestu naprieč Amerikou by som prirovnal k slávnostnej večeri s mnohými chodmi, na ktorú pozvali vyhladovaného človeka.“

 

www.martinus.sk

Related Posts