Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

15 kníh o vegánstve, pre vegánov i nevegánov

Sú to knihy, ktoré by si mal prečítať každý. O vegánstve ste už asi toho dosť počuli a možno sa zdá ako novodobé hnutie, ale nie je tomu naozaj tak. 

Vegánstvo je životný štýl, nie len spôsob jedenia. Miera, do akej sa jednotlivec rozhodne priblížiť sa či nasledovať vegánsky životný štýl, je pre každého individuálna. Ale prečo s ním začať? Výsledky súčasného vedeckého výskumu potvrdzujú, že väčší príklon k rastlinnému stravovaniu je dôležitou súčasťou riešenia vážnych problémov životného prostredia, ktorým naša generácia čelí. No okrem prostredia má aj nesmierny vplyv na naše zdravie. 

Prinášame vám zoznam dvanástich kníh (nie sú to kuchárske knihy), ktoré vám vegánstvo priblížia z rôznych strán. 

www.martinus.sk

Ako nezomrieť (Michael Greger)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina 

Ochorenia, ako sú choroby srdca a ciev, rakovina, cukrovka, vysoký krvný tlak, Parkinsonova či Alzheimerova choroba (a ďalšie), ktoré si každý rok aj u nás vyžiadajú tisíce ľudských životov.

Tak to však byť nemusí.

Keď sa zariadite podľa rád doktora Gregera, naučíte sa, ktoré potraviny konzumovať a aké zmeny v oblasti životného štýlu urobiť, aby ste dokázali nielen predchádzať pätnástim hlavným príčinám úmrtí (prvá časť knihy), ale s týmito chorobami aj efektívne bojovať. Druhá časť knihy je plná praktických rád ohľadom potravín a návykov, ktoré by sa mali stať súčasťou našej každodennej rutiny. Jedná sa o ten najlepší (a najfundovanejší) lekársky predpis pre vaše lepšie zdravie, aký v súčasnej dobe existuje.

Farmagedon aneb skutečná cena levného masa (Philip Lymbery, Isabel Oakeshott)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Philip Lymbery je výkonným riaditeľom poprednej medzinárodnej organizácie pre ochranu hospodárskych zvierat Compassion in World Farming (Súcit vo svetovom poľnohospodárstve, CIWF) a hosťujúcim profesorom na Winchesterské univerzite. Spolu s Isabel Oakeshott, politickou reportérkou The Sunday Times sa vydal na prieskumnú cestu za odhalením skrytých nákladov na produkciu lacného mäsa a devastujúcich dopadov priemyselnej poľnohospodárskej výroby na ľudí, zvieratá a celú planétu.

Why Vegan? (Peter Singer)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Otázka znie: trpia iné zvieratá ako človek? Autor kladie neochvejné otázky o tom, ako by sme mali žiť svoj život. Myšlienky zhromaždené v týchto spisoch, ktoré argumentujú tým, že človek by nemal zneužívať nadradenosť nad zvieratami a považuje ju za nesprávnu, porovnáva to s rasizmom a sexizmom. 

Eating Animals (Jonathan Safran Foer) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina 

Táto kniha predstavuje trýznivú pravdu o cene, ktorú platí životné prostredie, vláda, tretí svet a samotné zvieratá, aby sme mohli mäso dávať na naše stoly rýchlejšie a pohodlnejšie ako kedykoľvek predtým. Predstavuje svieži a otvorený pohľad na etickú debatu o jedení mäsa. Na rozdiel od väčšiny iných kníh na túto tému, toto dielo skúma aj možnosti tých, ktorí jedia mäso, aby to robili zodpovednejšie, čo z nej robí dôležitú knihu nielen pre vegetariánov, ale pre všetkých, ktorých znepokojujú dôsledky.

Čínska štúdia (T. Colin Campell, Thomas M. Campbell)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina

Kniha je považovaná za jednu z najkomplexnejších nutričných štúdií, aké boli kedy vykonané. Epidémia obezity naďalej sužuje západnú spoločnosť a doktor Campbell demonštruje priame spojenie medzi modernou stravou založenou na živočíšnych produktoch a srdcovými chorobami, cukrovkou a rakovinou. Výsledky sú neprehliadnuteľné a iba zmenou stravovania môžete dramaticky znížiť riziko rakoviny, srdcových chorôb a cukrovky.

Jak na veganství (Pavel Houdek)

Kúpte teraz, dostupné  v jazykoch: čeština 

Praktick a zrozumiteľný sprievodca vegánskym stravovaním, čerpajúci ako z kvalitných vedeckých štúdií, tak z bohatej praxe dlhoročného vegána – autor je vegánom už cez dvadsať rokov a vegánstvu sa venuje taktiež na najväčšom českom webe www.veganka.cz

Hlavnou témou knihy je, ako praktizovať vegánstvo, žiť zdravo, dlhodobo a bez zbytočných komplikácií. 

Nie je postavená na tom, aby vás presvedčila, že vegánstvo je to jediné práve. Ale je v nej vyvrátených taktiež veľa klišé a venuje sa skutočne kritickým miestam. 

martinus.sk

Zvířata jsou k sežrání (Eva Grestenbergerová)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Táto kniha nie je suchopárna odborná publikácia, hoci z mnohých čerpá. Nájdete v nej odpovede na mnohé otázky – Môžete sa považovať za milovníka zvierat, a pritom sa pchať mäsom? Kto v skutočnosti chce, aby ste to robili? Čo je to ten karnismus a prečo ste o ňom možno v živote nepočuli? Prečo sa niektorí ľudia živočíšneho jedla dobrovoľne vzdávajú a aké má vegánstvo dôsledky? A prečo sa ľudia môžu zblázniť, keď sa im siahne na ich rezeň? 

Jíst slušně (Karen Duevová)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Autorka v knihe neľútostne kladie otázky na telo: Koľko si toho človek môže dopriať na úkor druhých ľudí, dokonca aj zvierat a rastlín? Čoho sme ochotní sa vzdať a bez čoho sa naopak v živote nezaobídeme? Môžeme mať z vlastného obmedzenia prospech? Autorka nešetrí ani sama seba, rozhodla sa totiž všetky dostupné alternatívy vo výžive nielen preštudovať, ale aj vyskúšať na vlastnej koži. Stala sa pokusným králikom a celý pokus zdokumentovala. Otestovala biopotraviny, následne sa začala riadiť filozofiou vegetariánov, vegánov a frutariáni. A aký je výsledok? Budete sami prekvapení!

Vegan v kondici (Brendar Brazier)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština 

Brendar Brazier je kanadský športovec, pionier vegánského stravovania. Jeho publikácia sa stala kultovou knihou svetového vegetariánskeho a veganského hnutia. 

V pätnástich rokoch sa rozhodol stať sa vrcholovým športovcom. Celý život skúmal, aká strava pre neho bude najlepšia, aby podporila výkon a nezaťažovala organizmus.

Výsledkom je legendárna diéta Thrive, ktorá pomohla celej rade športovcov k zisku olympijských medailí. Táto diéta sa nezameriava len na profesionálnych športovcov, ale aj na tých z nás, ktorí požadujú optimálne zdravie a výkonnosť a chcú predchádzať chorobám. 

 

www.martinus.sk

Jedz a behaj (Scott Jurek)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, slovenčina audio-kniha, čeština, čeština audio-kniha, angličtina    

Autobiografický príbeh človeka, ktorý svojou nezlomnou vôľou a vytrvalosťou dokázal, že elitným športovcom sa môže stať aj ten najmenej fyzicky predisponovaný človek, ak do toho dá všetko.  Okrem životných príbehov je navyše plných praktických rád s uplatnením dlhoročných vedeckých poznatkov.

Ako bonus, autor končí každú kapitolu vlastným receptom s použitím len rastlinných zdrojov, ktoré ukazujú ako pestré, chutné a energeticky hodnotné takéto stravovanie vie byť. Sám je zároveň dôkazom, že to, čo o rastlinnej strave tvrdí aj naozaj funguje.

Vegan Style (Sascha Camilli)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina 

Ste pripravení vziať vegánsky život mimo kuchyňu? Vegan Style je informačný a inšpiratívny sprievodca súcitným životom. Obsahuje kozmetické výrobky bez krutosti, štýlové rady od niektorých najkreatívnejších a najinovatívnejších vegánskych návrhárov súčasnosti a odkazy na všetko, od bundičiek z umelej kože až po cestovanie ako vegán a oveľa viac.

Kniha je plná krásnych fotografií, rozhovorov s lídrami v odbore a inšpiratívnych tipov.

O vegetarismu (Emanuel Salomon z Friedbergu – Mirohorský)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Salomon z Friedbergu bol jedným z prvých propagátorov vegetariánstva a bojovníkov za práva zvierat. Tento zaujímavý historický text, ktorý vznikol pred viac ako sto dvadsať rokmi, ukazuje súčasnému čitateľovi, že život bez mäsa nie je módnym výstrelkom posledných rokov, ale, že tu má dlhú tradíciu.

Bosh! How To Live Vegan (Henry Firth, Ian Theasby)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Táto kniha vám pomôže urobiť niekoľko pozitívnych zmien, ktoré budú mať obrovský vplyv na svet okolo vás. Zahŕňa všetky aspekty vegánskeho života, všetko od jedla cez toaletné potreby až po cestovanie. Mali by ste jesť avokádo? Je stále v poriadku nosiť starý kožený opasok? Čo hovoríte svojim priateľom, keď vám ponúknu pohár nevegánskeho vína? Henry a Ian odpovedia na tieto a ďalšie otázky v tomto komplexnom sprievodcovi ako a prečo na rastlinný životný štýl.

Průvodce začínajícího vegetariána (Brenda Davis, Vesanto Melin) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Sprievodca (začínajúceho) vegetariána ponúka zdravú a ekologickú variantu ku štandardnej strave. Jedná sa o praktický návod, o ktorý sa môžete oprieť pri výbere potravín a plánovanie stravy, ktorá prispieva k optimálnemu zdraviu. Dozviete sa viac o zelenine a ovocí, obilninách, strukovinách, semenách a orechoch.

Animal Liberation (Peter Singer) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

V tejto nesmierne silnej a vplyvnej knihe renomovaný morálny filozof Peter Singer sa venuje jednoduchej otázke o slobode zvierat, s dôvtipným a nezaujatým uvažovaním. Spolu so znepokojivými dôkazmi o továrenských farmách a laboratóriách jeho odpovede vyvolali vznik hnutia za práva zvierat. V desaťročiach, odkedy sa táto medzníková klasika prvýkrát objavila, sa niektoré verejné postoje k zvieratám mohli zmeniť, ale naše neustále týranie zvierat na továrenských farmách a ako nástroje výskumu ukazujú, že základné myšlienky, ktoré Singer odhaľuje ako eticky neobhájiteľné, stále dominujú v spôsobe, ako zaobchádzame so zvieratami.

www.martinus.sk

Related Posts