Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

12 vynikajúcich vedeckých kníh

Existuje mnoho kníh o vede, no len pár je považovaných za creme de la creme. Nižšie je dvanásť naj kníh, ktoré by ste si nemali nechať ujsť ak sa zaujímate o vedu a hľadáte knihy písané pútavo a hlavne pochopiteľne. 

Každá z nižšie uvedených kníh vám priblíži svet tak trochu inak. 

martinus.sk

Stručné odpovede na veľké otázky (Stephen Hawking) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Počas celej svojej výnimočnej životnej a profesionálnej dráhy Stephen Hawking rozšíril naše poznatky o vesmíre a objasnil niektoré s jeho najväčších záhad. A, hoci jeho teoretická práca o čiernych dierach, imaginárnom čase a viacnásobných históriách zaviedla jeho myseľ do najvzdialenejších končín vesmíru, Hawking bol vždy presvedčený, že pomocou vedy dokážeme vyriešiť problémy aj na našej planéte. V čase, keď čelíme potenciálnym katastrofickým zmenám na Zemi – od zmeny podnebia cez ubúdania prírodných zdrojov po hrozbu umelej super inteligencie, obrátil Stephen Hawking pozornosť na najnaliehavejšie otázky ľudstva. Stručné odpovede na veľké otázky, posledná kniha Stephena Hawkinga, je intelektuálne podnetným, vášnivo vyargumentovaným osobným pohľadom vedca na výzvy, ktorým čelíme ako ľudstvo a na to, kam, ako planéta ďalej smerujeme.

Ilustrovaná stručná história času (Stephen Hawking)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina

Ilustrované vydanie najpopulárnejšej knihy Stephena Hawkinga. Popularitu jej vytvorili nielen zaujímavé odborné názory autora, ale aj jeho pozoruhodný osud. Jeho myšlienky prenikli ponad neohraničenosť vesmíru a času, aby odkryli ich tajomstvá. Autorova schopnosť slovami tlmočiť obsah fyziky robí knihu prístupnej širokej verejnosti a jeho neustála snaha klásť nové principiálne otázky a načrtávať ich odpovede je mimoriadne cenná pre odborníkov vo fyzike, astrofyzike a filozofii.

Vesmír v orechovej škrupinke (Stephen Hawking)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština

Vesmír v orechovej škrupinke je základným čítaním pre každého, kto chce porozumieť vesmíru, v ktorom žijeme. Podobne ako jeho dvojča, kniha Stručné dejiny času, nás zoznamuje s vzrušením, ktoré pociťuje vedecké spoločenstvo pri odhaľovaní tajomstiev kozmu.

Astrofyzika pre zaneprázdnených (Neil DeGrasse Tyson)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina

Čo je podstatou času a priestoru? Ako zapadáme do vesmírnej skladačky? A, ako vesmír zapadá do nás? Nikto vám neobjasní odpovede na tieto otázky lepšie než uznávaný astrofyzik a úspešný autor Neil deGrasse Tyson. V dnešnej dobe má málokto čas uvažovať nad hádankami ďalekého vesmíru. Tyson sa, preto rozhodol priniesť vesmír až k vám – v stručnej a jasnej podobe, okorenenej svojským humorom a rozdelenej do niekoľkých lákavých kapitol, na ktorých si môžete zgustnúť kedykoľvek a kdekoľvek aj počas rušných dní.

Ak ste priveľmi zaneprázdnení a nemáte čas prenikať do tajov vesmíru na rôznych prednáškach alebo čítať hrubé učebnice či sledovať dokumenty a napriek tomu túžite po stručnom a zároveň zmysluplnom uvedení do tejto oblasti, táto útla knihe je práve pre vás. Nadobudnete vďaka nej prehľad o všetkých významných poznatkoch a objavoch, ktoré sformovali moderné chápanie vesmíru.

martinus.sk

Planéta vírusov (Carl Zimmer)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha 

Boli tu pred nami, sú tu s nami a budú tu, aj keď my nebudeme… Vírusy. Slovo, ktorého význam sa definitívne ustálil až s vedeckým napredovaním modernej doby, označujúc i látku, o ktorej existencii sa vedelo už v dávnej histórii bez toho, že by ju niekto videl. Jej zničujúce dôsledky nikto nebral na ľahkú váhu, ale tohto nepriateľa umožnilo zazrieť až objavenie a skonštruovanie elektrónového mikroskopu. A odvtedy sú vírusy neutíchajúcim zdrojom tých najneočakávanejších prekvapení. Aj pre vedcov.

Pôvod druhov (Charles Darwin)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina

Kniha Pôvod druhov patrí k najvýznamnejším a najprevratnejším vedeckým prácam vôbec.

Darwin po prvýkrát vrhá ucelený pohľad na vývoj druhov oslobodený od spirituality a náboženských predstáv svojej aj predchádzajúcich dôb.

Darwin svoje myšlienky a hypotézy odvodzuje z rozsiahleho terénneho výskumu od súostrovia Galapágy, cez Južnú Ameriku, Oceániu až po anglický vidiek, experimentálne overuje a vyvodzuje na základe súdobých poznatkov z botaniky, zoológie či geológie. Druhy podľa neho vznikajú dlhotrvajúcim procesom „prírodného výberu, nie sú nemenné, lebo podliehajú neúprosným prírodným zákonom v tvrdej konkurencii s ostatnými organizmami.

Myšlienka evolúcie vyvolala vo svojej dobe najvášnivejšie polemiky, ktoré neutíchajú ani dnes.

Sapiens (Yuval Noah Harari)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina, angličtina audio-kniha 

V knihe Sapiens: Stručná história ľudstva jej autor, nazývaný aj vizionársky historik, Dr. Yuval Noah Harari opisuje históriu človeka ako biologického druhu od prvých ľudí až po súčasnosť, ktorú výrazne ovplyvnili tri revolúcie − kognitívna, poľnohospodárska a vedecká revolúcia. 

Vychádzajúc z poznatkov z histórie, biológie, antropológie, paleontológie a ekonómie Dr. Harari skúma, ako jednotlivé historické prúdy formovali ľudské spoločnosti − ich nažívanie v rámci spoločnosti, ale aj s prírodou, zvieratami a rastlinami − a dokonca aj ľudskú osobnosť.

Kniha je vzrušujúcim zhrnutím našej neuveriteľnej histórie − od bezvýznamných opíc až k pánom sveta. Jej obsah je odvážny, obsiahly aj provokatívny. Spochybňuje všetko, čo sme o ľudstve zdanlivo vedeli: našu vieru, činy, moc… aj našu budúcnosť, a pritom sa zamýšľa a ozrejmuje najdôležitejšie otázky histórie a moderného sveta. Nestáva sa často, aby kniha dala čitateľom možnosť prehodnotiť prakticky všetko konanie človeka ako druhu. A presne to sa podarilo Hararimu v jeho zhrňujúcom, ale zrozumiteľnom pohľade na dejiny ľudstva.

Nesmrteľná Henrietta Lacksová (Rebecca Sklotová)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Volala sa Henrietta Lacksová, no vedci ju poznajú ako HeLa. Bola to chudobná černošská pestovateľka tabaku. V roku 1951 jej bez jej vedomia odobrali bunky, ktoré sa stali jedným z najdôležitejších nástrojov v medicíne. Mali nezastupiteľnú úlohu vo vývoji vakcíny proti poliomyelitíde, v klonovaní, mapovaní génov a ďalších vedeckých výskumoch. Henriettine bunky sa predávajú a kupujú po miliardách, ona však zostáva takmer neznáma a jej rodina nemá na zdravotné poistenie.

Bestseller Nesmrteľná Henrietta Lacksová rozpráva strhujúci príbeh o konflikte etiky, medicíny a rasových rozdielov, o vedeckých objavoch a liečení vierou. Zároveň je to dojímavé rozprávanie o chudobnej rodine a jej vyrovnávaní sa s novou skutočnosťou, najmä o dcére Deborah, ktorá vyrástla bez matky. V závere knihy hovorí: „Neviem, ako odídem, ale dúfam, že pokojne. Jedno vám poviem: Ak nesmrteľnosť znamená večný život, netúžim po nej. Všetci ostatní by predo mnou starli a zomierali, iba ja by som bola stále rovnaká. Bolo by to smutné. Ale možno sa vrátim v podobne buniek HeLa, ako to spravila matka. Potom by sme mohli na svete spoločne konať dobro.“

Stručná historie téměř všeho (Bill Bryson)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina

Bill Bryson je jedným z najobľúbenejších spisovateľov na svete. V tomto diele sa vydáva na cestu k najzaujímavejším a najdôležitejším otázkam, na ktoré veda hľadá odpovede. Celá kniha je úžasné a zábavné dobrodružstvo, pretože tento nenásytne zvedavý spisovateľ sa pokúša pochopiť všetko, čo sa v našom svete udialo od veľkého tresku po zrodenie civilizácií. 

Myslenie rýchle a pomalé (Daniel Kahneman)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština,  čeština e-kniha, angličtina

Ak sa chcete dozvedieť, čo sa deje za závesmi našej mysle, a ako to ovplyvňuje naše postoje, emócie, voľby a správanie, potom si si určite prečítajte túto knihu.Je to jedna z kníh, po ktorej siahnete ak sa chcete stať chytrejšími. Kniha vás naučí lepšie myslieť a rýchlejšie sa rozhodovať a pomôže ešte v mnohých ďalších oblastiach.

The Magic of Reality (Richard Dawkins)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Mágia má mnoho podôb. Starí Egypťania vysvetľovali noc naznačením, že bohyňa Nut prehltla slnko. Vikingovia verili, že dúha je mostom bohov na Zem. Sú to čarovné a mimoriadne príbehy. Existuje však aj iný druh mágie a spočíva v nadšení z objavenia skutočných odpovedí na tieto otázky. Je to kúzlo reality – veda.

Táto kniha je nabitá inšpiratívnymi vysvetleniami priestoru, času a vývoja, pretkané humorom a chytrými myšlienkovými experimentmi, skúma ohromne širokú škálu prírodných javov. Odpovedá na otázky, ako – z čoho sa veci vyrábajú? Aký starý je vesmír? Čo spôsobuje tsunami? Kto bol prvý muž alebo žena? A mnohé ďalšie. Veľmi pútavé čítanie.

The Rise and Fall of the Dinosaurs (Steve Brusatte)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Pred šesťdesiatich šesť miliónov rokov zmizli najstrašidelnejšie stvorenia Zeme – dinosaury. Dnes zostávajú jednou z veľkých záhad našej planéty. Táto kniha odhaľuje ich mimoriadny, 200 miliónov rokov dlhý príbeh ako nikdy predtým. V tomto podmanivom príbehu (oživenom o viac ako sedemdesiatimi originálnymi ilustráciami a fotografiami) Steve Brusatte, mladý americký paleontológ, pomenoval pätnástich nových druhov.

www.martinus.sk

Related Posts