Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

8 kníh, o hubách

Premýšľate, ako stráviť krásne a stále pomerne teplé víkendy? Vyrazte na huby.  Jeseň sa často spája práve so zberom húb. No pri zbere si treba dávať pozor, aby ste si domov priniesli len jedle huby. Skúsení hubári vedia, ktoré zbierať, ak však začínate, treba si dávať pozor. 

Knihy, ktoré odporúčame potešia či už ste skúsený hubár alebo začiatočník.

martinus.sk

Tajný život húb (Robert Hofrichter)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština e-kniha

Toto nie je atlas či kľúč na určovanie húb. Nenájdete tu ani návod, ako hubárčiť či pripravovať tieto občas chutné, inokedy zradné dary lesov či lúk. Pri čítaní odhalíte fascinujúce súvislosti neznámeho univerza, nad ktorým budete žasnúť.

Poďte s nami na výlet do tajuplného sveta húb. Natrafíte na aristokratov i prefíkaných podvodníkov, ale aj na užitočné spletité výtvory pod zemou a skutočných majstrov omamných premien. Predovšetkým však odhalíte súvislosti života a svet, ktorý sa vyvíja na základe symbiózy, partnerstva a vzájomnej podpory. Nechajte sa očariť!

Huby strednej Európy (Josephine Bacon)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština 

Praktický pomocník pri určovaní a zbere húb priamo v teréne. Charakteristiky jednotlivých húb dopĺňajú farebné fotografie, ktoré začiatočníkom uľahčia identifikáciu aj menej známeho úlovku. Knižka obsahuje základné rady ako, kedy a kde huby zbierať, ale aj ako ich čo najlepšie pripraviť.

www.martinus.sk

Ottov veľký atlas: Huby (Jiři Baier, Vladimir Antonín, Ladislav Hagara)

Kúpte teraz,  dostupné v jazykoch: slovenčina

Najkomplexnejší prehľad o druhovom bohatstve húb v Slovenskej a Českej republike. Rozsiahla farebná publikácia pre milovníkov prírody, praktických hubárov aj odbornú verejnosť. Viac ako 1 200 druhov húb na 1 450 unikátnych farebných fotografiách s podrobným opisom a údajmi o mieste a čase výskytu. Podrobný register slovenských a latinských mien húb n Slovník odborných výrazov pre hubárov začiatočníkov. Piktogramy upozorňujúce na jedlosť, nejedlosť a jedovatosť húb.

1000 slovenských a českých húb

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina 

Táto kniha obsahuje viac ako 1 000 druhov húb zo všetkých skupín vyskytujúcich sa na území Českej a Slovenskej republiky. Poteší amatérskych hubárov aj profesionálnych mykológov a ďalších záujemcov o detailnejšie štúdium húb.Nájdete v nej viac ako 1000 druhov húb zo všetkých skupín – 100 druhov, foriem a variantov hríbovitých húb, viac ako 60 druhov rýdzikov, plávok a číroviek. Mnoho z uvedených druhov húb je knižne predstavených a vyobrazených vôbec prvýkrát. Jednotlivé fotografie húb sú zhotovené tak, aby na nich bolo vidieť maximálne množstvo poznávacích znakov. 

 

Huby Liptova (Maroš Peiger, Pavol Tomka, Milan Paulíny)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina 

Táto publikácia má predovšetkým osvetový charakter, no zároveň nezabúda ani na náročnejšieho čitateľa. Je nadstavbou klasických atlasov húb a prináša niekoľko nových pohľadov na tajomnú ríšu húb. Okrem bežných populárnych druhov prináša aj veľké množstvo tých vzácnych, ktoré sa v bežných atlasoch nevyskytujú. Je síce orientovaná na prírodné podmienky Liptova, no má všeobecnú platnosť, a to najmä v ihličnatých lesoch Slovenska. Krásne farebné fotografie a prehľadné informatívne texty obsahujú všetko podstatné a potrebné na poznávanie nevšednej krásy húb.

Huby

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina 

V tomto sprievodcovi nájdete výber najdôležitejších druhov húb strednej Európy. Zahŕňa všetky druhy, ktoré pri svojich potulkách prírodou môžete nájsť a nazbierať a ktoré možno budete potrebovať identifikovať. Názorné a krásne farebné fotografie a prehľadné informatívne texty obsahujú všetko podstatné pre to, aby ste hríby vedeli nielen nájsť, ale hlavne bezpečne poznať a ďalej využiť. Praktický príručný formát a odolný obal sú ideálne k tomu, aby ste si knihu brali so sebou na prechádzky do prírody. Naučte se objavovať a bezpečne určovať rôzne druhy hríbov! Šup so sprievodcom do vrecka a hurá do prírody!

Potulky svetom húb (Sándor Farkas)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  slovenčina 

Ak sa niečím môžeme pochváliť, sú to práve huby. Slovensko je pre ne raj.

Majú tu veľmi dobré klimatické, geologické, pôdne i výživové podmienky, hoci v posledných rokoch ich výskyt podstatne poznačilo globálne narušenie klímy.

Pěstování hub (Tavis Lynch, Anna Štorkánová)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Huby sú plné vitamínov a antioxidantov a dodávajú pokrmom jedinečnú chuť – tí, ktorí nechcú čakať na hubárskou sezónu, si ich môžu sami vypestovať. Nie je potrebné sa pri tom obmedziť na tradičné šampiňóny, ale je možné ochutnať aj druhy, ktoré kedysi patrili medzi exotické, ale teraz sú samozrejmosťou, ako napríklad šiitake. S rastúcim dopytom po hubách rastie i počet pestovateľov a zakladajú sa nové hubové farmy a záhrady. Táto príručka vám názornou formou ukáže, ako huby pestovať a nechýbajú ani tipy na spracovanie húb a v závere knihy nájdete aj pár lahodných receptov od hubové omáčky až po lahodnú hubovú torta.

www.martinus.sk

Related Posts