Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

13 kníh o minimalizme

Minimalizmus, ako nový životný štýl nie je nič nové, ale postupne sa začína šíriť svetom ako niečo, čo je nevyhnutné. Sme obklopený materializmom a vecami, ktoré v skutočnosti ani nevyužívame. A netýka sa to len fyzického sveta, ale aj digitálneho. Ak aj vy cítite, že je na vás toho veľa a chcete sa zbaviť páru veci a začať žiť minimalisticky, knihy nižšie sú práve pre vás. 

Minimalizmus je život bez stresu a náhlenia sa. Minimalista má v živote dôležitejšie veci, ktoré ho robia šťastným.

martinus.sk

Minimalizmus: Ako zmysluplne žiť (Joshua Fields Millburn, Ryan Nicodemus)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština e-kniha, angličtina

Týto páni v podstate rozbehli minimalizmus v USA. Čo a predovšetkým koľko toho potrebujeme na to, aby sme viedli naplnený život? Veľký dom, luxusné auto a drahé dovolenky? Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus žili americký sen a napriek tomu boli nespokojní. Z nadobudnutého majetku sa nedokázali dlho tešiť, ich dni boli plné prchavých pôžitkov a zážitkov a o energiu ich oberali plytké či deštruktívne vzťahy. Rozhodli sa opustiť svoje dobre platené miesta v korporáciách a začali sa venovať tomu, čo im dávalo zmysel. Vo svojej úspešnej knihe vysvetľujú, že ak chce byť človek šťastný, musí sa sústrediť na päť najdôležitejších hodnôt: zdravie, vzťahy, záľuby, osobnostný rast a spoločenskú angažovanosť. 

Digitálny minimalizmus (Cal Newport)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština audiokniha, angličtina

Technológie vo svojej podstate nie sú ani dobré, ani zlé. Kľúčom je používať ich na to, aby vám vo vašich cieľoch a hodnotách pomáhali, a nie nechať sa nimi využiť. Táto kniha vám ukáže ako na to. Na celom rade príkladov zo skutočného života vysvetľuje autor bežné návyky digitálnych minimalistov a myšlienky, na ktorých sú založené. Ukazuje, ako prehodnotiť svoj vzťah k sociálnym sieťam, znovu objaviť potešenie zo sveta „offline“ a prináša stratégie, ako tieto návyky začleniť do vášho života.

Sbohem, věci. Nový japonský minimalismus (Fumio Sasaki)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina

Fumio Sasaki, redaktorka tokijského nakladateľstva, je dnes spokojná minimalistka. Vo svojej knihe rozpráva o tom, ako si našiel viac času pre seba a cíti životnú vyrovnanosť od tej doby, čo sa zbavil takmer všetkého majetku. Autor poskytuje výborné rady a predkladá osvedčený postup, ako sa postupne dokážeme rozlúčiť s mnohým, čo nás zbytočne zaťažuje.

Minimalismus do kapsy: Zbavte život zbytečností (Aston Sanderson)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Aby sa nám ľahšie a spokojnejšie žilo, stačí prijať niekoľko myšlienkových zmien, ktoré nám umožnia zjednodušiť domácnosť, pracovný život a digitálne prostredie. Kniha ponúka užitočné a rozumné rady, ako sa vymaniť z hmotnej, pracovné aj počítačové zahltenosti. Dozvieme sa tiež, čo je príčinou úspechu minimalizmu v dnešnej spoločnosti, prečo svoje životy zapĺňame toľkých povinnosťami a spotrebnými predmetmi.

Kúzelné upratovanie: Japonské umenie, ako zbaviť dom neporiadku a nájsť životnú harmóniu (Marie Kondo)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina

Kniha japonskej konzultantky sa z večera na ráno stala svetovým bestsellerom z jednoduchého dôvodu – akokoľvek sa usilujeme, nedokážeme vo svojich domácnostiach udržať poriadok. Z generácie na generáciu si predávame rozmanité skúsenosti, ale umenie upratovania medzi nimi nie je, hoci patrí k tým najdôležitejším. Priestor, v ktorom žijeme, totiž ovplyvňuje aj našu duševnú pohodu.

Menej je Viac: Minimalistické rodičovstvo (Christine Koh, Asha Dornfest)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština

Nachádzame sa v dobe, keď je vychovávanie detí založené na princípe viac: viac odborných rád, viac rýchlosti, viac strachu zo zodpovednosti a viac strachu o bezpečnosť, a oveľa viac rozhodnutí, ktoré treba spraviť ohľadom výchovy, výživy, ale aj zábavy. Výsledok? Vyťažení, zmätení rodičia a deti zahltené detailným programom a neustálou výchovou. Christine Koh a Asha Dornfest ponúkajú nový spôsob rodičovstva, ktorý vás oslobodí od celého tohto „humbuku“ pri výchove. Spoznajte minimalistické rodičovstvo.

www.martinus.sk

The More of Less (Joshua Becker)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Väčšina z nás vie, že vlastníme príliš veľa vecí. Cítime váhu a bremeno nášho neporiadku a unavujeme sa upratovaním, riadením a organizovaním. Napriek tomu, že nadmerná spotreba vedie k väčším domom, rýchlejším autám, obľúbenejšej technológii a preplneným domom, nikdy to neprináša šťastie. Výsledkom je skôr túžba po ďalších. Presmeruje naše najväčšie vášne na veci, ktoré sa nikdy nedajú naplniť. A odvádza nás to od samotného života, ktorý by sme chceli žiť.

Upratané! Ilustrovaný sprievodca japonskou metódou, ako si zariadiť šťastný domov (Marie Kondo)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina

Ilustrácie ukazujú, ako si usporiadať šatník, zásuvky či police, zároveň predstavujú unikátnu skladaciu metódu Marie Kondo, ako správne zložiť rôzne typy oblečenia. Kniha nás sprevádza všetkými miestnosťami aj všetkými kategóriami predmetov, od oblečenia cez knihy, kozmetiku, dokumenty až po predmety s citovou hodnotou. Detailný sprievodca je návodom na radostnejší život s vecami, ktoré milujeme. 

Domácnosť bez odpadu (Bea Johnson)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina

V knihe autorka Bea Johnsonová hovorí o tom, ako sa naučila tvoriť menej odpadu a zjednodušila si život. Spolu s manželom Scottom a ich dvomi synmi dnes produkujú iba jeden kubický decimeter odpadu za rok a výrazne sa zlepšila celková kvalita ich života: trávia spolu viac času, ročné výdavky skresali o neuveriteľných 40 percent a sú oveľa zdravší.Vďaka tejto knihe sa naučíte vyrobiť si doma horčicu, baliť deťom do školy obed bez použitia plastu, zbaviť sa nevyžiadanej pošty a užívať si dovolenku bez pocitu viny z nadmernej spotreby. 

Minimalistický domov: Prestaň upratovať a začni žiť (Andrea Richardson)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, slovenčina audiokniha

Máte už po krk večného upratovania? Sústavne niečo hľadáte? Deti sa nudia, aj keď majú plnú izbu hračiek? Stále sa potkýnate o veci? Trávite každú drahocennú chvíľu doháňaním upratovania?Riešenie je tu. Premeňte svoj domov na minimalistický domov. Zjednodušte si údržbu domácnosti raz a navždy v praktických a realistických krokoch zameraných najmä na zaneprázdnené mamy s malými deťmi. 

Radosť z mála (Francine Jay)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština e-kniha, angličtina

Minimalistická príručka, ktorá vás naučí, ako sa zbaviť zbytočností, usporiadať si veci a zjednodušiť si život. Máte niekedy pocit, že veci, ktoré vlastníte, vás netešia, ale zaťažujú? Tajne si želáte, aby sa vaším domovom prehnala víchrica a odviala všetky zbytočnosti? Ak áno, je načase zjednodušiť si život! Ste pripravení zbaviť sa zbytočností? Otvorte túto knižku a vydajte sa na cestu k jednoduchšiemu, efektívnejšiemu a vyrovnanejšiemu životu.

martinus.sk

Stuffocation: Living More With Less (James Wallman)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina  

Musíme zmeniť to, čo si vážime. Musíme sa menej zameriavať na majetok a viac na skúsenosti. Namiesto nových hodiniek alebo iných topánok by sme mali investovať do spoločných zážitkov, akými sú prázdniny a čas s priateľmi. 

Umenie obyčajného života (Šunmjó Masuno)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Uvoľnite sa a nájdite šťastie vo víre súčasného sveta pomocou tejto svetovo úspešnej príručky na uľahčenie života od japonského mnícha, ktorý stelesňuje múdrosť zenu. Známy buddhistický mních Šunmjó Masuno čerpá z múdrosti stáročí, aby vás v jasných, praktických a ľahko osvojiteľných lekciách – jednej na každý deň počas 100 dní – naučil žiť podľa princípov zenu. Minimalistická perokresba na úvod kapitol vám umožní uvoľniť sa a hlboko nadýchnuť medzi jednotlivými lekciami. Pri každom z cvičení sa naučíte nájsť šťastie nie vo vyhľadávaní mimoriadnych zážitkov, ale pomocou drobných zmien vo svojom živote, v otvorení sa obnovenému pocitu mieru a vnútorného pokoja.

www.martinus.sk

Related Posts