Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

15 kníh zo sveta severskej mytológie

Svet mytológie je nekonečne zaujímavý a je tomu aj tak, čo sa týka mýtov zo severu. Mená ako Odin, Thor či Loki, sú určite každému známe ale, poznáte naozaj ich pôvod? Kde sa vzali severskí bohovia? Ak chcete spoznať viac severskú kultúru a tým spojené mýty, siahnite po jednej z kníh, ktoré odporúčame.

www.martinus.sk

Severská mytológia (Neil Gaiman)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina

Ničím lepším sa začať nedá ako práve Severskou mytológiou od Neila Gaimana. Ak máte záľubu v mytológií, ľudových rozprávkach či legendách určite po tejto knihe siahnite. Autor bol stvorený na prerozprávanie legiend, štýl písania je úchvatný. Kniha sa vám možno bude zdať krátka, ako nám a prečítali sme ju, ako sa hovorí, za jedno sedenie.

Edda (Ladislava Heger)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština 

Revidovaný preklad slávneho stredovekého rukopisu, obsahujúceho najstaršie a najveľkolepejšie germánske mýtické a hrdinské piesne. Mýtická časť rozpráva príbehy severských božstiev od vzniku sveta až po jeho súmrak, napr. O múdrom Odinovi, o zamilovanej Freji, o zúrivosti Thora a iné. Hrdinská časť hovorí o životoch a skutkoch ľudí, ako boli Sigurd alebo Brynhilda, Herou známych i z nemeckej mytológie a preslávených Wagnerovými operami.

Nordic Tales 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

V zasnežených lesoch strašia trollovia a po otvorenom mori sa potulujú hrôzostrašné príšery. Mladá žena cestuje na koniec sveta a chlapec dokazuje, že nepozná strach. Táto zbierka 16 tradičných príbehov prenáša čitateľov do očarujúceho sveta severského folklóru.Príbehy, ktoré preložili a prepisovali folkloristi v 19. storočí a sú tu prezentované v úplnej podobe, sú postupne magické, veselé, útulné a mrazivé.

Tales of Norse Mythology (Helen A. Guerber)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Škandinávci vikingského veku skúmali prostredníctvom svojich ság tajomstvá života. Folkloristka Helen Adeline Guerberová oživuje v Príbehoch severskej mytológie bohov a bohyne, obry a trpaslíky a bojovníčky a príšery týchto príbehov. Tieto legendy siahajú od komiksu po tragédie a rozprávajú o vášni, láske, priateľstve, hrdosti, odvahe, sile, lojalite a zrade.

Norse Gods (Johan Egerkrans)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Egerkrans znovu rozpráva najnapínavejšie a najnápaditejšie ságy severskej mytológie: Od mýtu o stvorení, v ktorom je prvý gigant Ymer rozsekaný na kusy Odinom a jeho bratmi, až po konečné zničenie bohov v Ragnaröku.

The Norse Myths (Carolyne Larrington)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Kto boli severskí bohovia – mocný Æsyr na čele s Óðinnom a záhadný Vanir? Pasáže preložené zo starej nórčiny privádzajú tento legendárny svet k životu, od mýtov o stvorení až po ragnarök, prorokovaný koniec sveta z rúk Lokiho armády príšer a obrov a všetko, čo sa medzi tým stane. 

www.martinus.sk

The Penguin Book of Norse Myths (Kevin Crossley-Holland)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina 

Mimoriadny cyklus škandinávskych mýtov je jedným z najtrvácnejších, najnapínavejších, najdramatickejších a najpútavejších  veľkých svetových príbehov. Séria vzájomne prepojených príbehov, ktoré spoločne vytvárajú podivný a fantastický svet prekypujúci bohmi a bohyňami, hrdinami a príšerami, bitkami a spojeniami. Škandinávske mýty sa čítajú  vzrušujúco a majú obrovský kultúrny a historický význam.

Old Norse Mythology – Comparative Perspectives (Pernille Hermann)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Staro-severská mytológia je nepolapiteľná: je to štítok, ktorý sa používa na opis náboženských príbehov predkresťanského severu, kde sa predstavia takí známi bohovia ako Odin a Thor, napriek tomu k nám väčšina príbehov prišla v rukopisoch zo stredoveku hlavne písali kresťania.

Norse Myths (Kevin Crossley-Holland)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina 

Mimoriadne strhujúci ilustrovaný zborník severských mýtov. Tieto dramatické, strhujúce a atmosférické príbehy vychádzajú zo škandinávskeho cyklu mýtov – jedného z najväčších a kultúrne najvýznamnejších príbehov na svete. 

Norse Tales: Stories from Across the Rainbow Bridge (Kevin Crossley-Holland)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina 

Vstúpte do starodávneho sveta zelených plejád a ľadovcov, kde bohovia a bohyne šíria svoje kúzla, zatiaľ, čo sa potulujú skalní obri a horskí trollovia.

www.martinus.sk

Norse Myths and Tales : Epic Tales

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina 

Vďaka tejto klasickej kolekcii sú obrazy severskej mytológie búrlivé, ostré a pôsobivé. Divoká sláva Odina, Freya, Lokiho a ich bohov z Asgardu je tu predstavená so všetkými veľkými dobrodružstvami, od Yggdrasilu, Stromu života, až po konca Ragnaroku. A od legendárneho Bifrostu po kovanie Thorovho kladiva je každá vikingská legenda nabitá vitalitou, ktorá k nám  stále hovorí.

Odin: Ecstasy, Runes, & Norse Magic (Diana L. Paxson)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Prvá kniha o Odinovi, ktorá má historický pôvod a je prístupná širokej verejnosti. Skúma Odinov pôvod, jeho vystúpenie v ságach, staré kúzla a jeho vplyv na moderné médiá, ako je napríklad Tolkienova trilógia Pán prsteňov. Každá kapitola obsahuje návrhy rituálov, cvičení a hudby, aby čitatelia mohli pochopiť a priblížiť sa tomuto komplikovanému bohu.

Norse Mythology (James Shepherd)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Mnohé z príbehov severskej mytológie sa v priebehu storočí tradovali v ústnej tradícii a najviac pochádzajú z Islandu. Táto vzrušujúca zbierka príbehov prenesie čitateľov do ríš Asgard, kde žijú bohovia ako Thor, Odin a Freya, a Midgard, domov ľudstva, ktoré spolu tvoria kozmologický strom Yggdrasil. Kniha je plná dramatických príbehov temných činov, prefíkanosti a vojny ako aj lásky, súcitu a humoru.

The Gospel of Loki (Joanne M. Harris)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina 

Román je brilantným príbehom prvej osoby o vzostupe a páde severských bohov – prerozprávaný z pohľadu najvyššieh podvodníka Lokiho. Rozpráva príbeh Lokiho záchrany z podsvetia Chaosu, jeho mnohých využití v mene jeho jednookého pána Odina, až po jeho prípadnú zradu bohov a pád samotného Asgardu.

The Sagas of Icelanders (Jane Smiley a kolektív)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina 

Tieto príbehy, ktoré sa dejú na prelome minulého tisícročia, zobrazujú s neuveriteľne moderným realizmom životy a skutky severských mužov a žien, ktorí sa najskôr usadili na Islande a ich potomkov, ktorí sa vydali ďalej na západ – do Grónska a nakoniec na pobrežie Severnej Ameriky.

martinus.sk

Related Posts