Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

8 kníh zo sveta gréckej mytológie

Sú vám mená, ako Zeus či Herkules známe? Ak áno, tak grécka mytológia pre vás nie je nič nové. Ale aj keď ste sa nikdy nezaoberali legendami starovekého Grécka, mená vám sú určite známe. Ak by ste sa, ale chceli dozvedieť viac, prinášame zoznam kníh, ktoré vám grécke legendy a báje priblížia.

martinus.sk

Mýty – prerozprávané grécke mýty (Stephen Fry)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština audio-kniha, angličtina

Stephen Fry si už v detstve obľúbil staré grécke báje a povesti a rozhodol sa ich prerozprávať jazykom blízkym našej tragickej i komickej súčasnosti, a to postupne od zrodenia vesmíru až po stvorenie človeka. Spolu s ním sledujeme so zatajeným dychom Aténu vystupujúcu z Diovej rozťatej hlavy, s Persefonou schádzame do temných hlbín Hádu, ako na vlastnej koži cítime Prometeov ukrutný trest, ktorý mu Zeus vymeral za dar ohňa ľuďom, a chvejeme sa hrôzou, keď Pandora otvorí džbán plný utrpenia.

Řecké mýty (Luc Ferry)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Filosof a univerzitný profesor Luc Ferry predkladá v tomto diele rozbor gréckych mýtov a ich prínos k modernej dobe. Nejedná sa, ale o obyčajné prerozprávanie klasických gréckych mýtov, Ferry sa snaží o opis schém správania gréckych hrdinov, kniha sa tak pohybuje na pomedzí mytológie a psychológie. Vďaka tomu, že Ferry často využíva pre priblíženie mýtov ustálených spojení, ktoré dodnes používame v bežnom jazyku ako napr. Midasove uši, Ariadnina niť, schmatnúť býka za rohy, je jeho text dobrodružný a zároveň prístupnou výpravou do sveta antiky.

Kirké (Madeline Miller)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština e-kniha, čeština audiokniha,  angličtina 

Heliovi, bohu Slnka a najmocnejšiemu z Titanov, sa narodí dcéra. Nymfa Kirké je zvláštne dieťa, má žlté oči a čudesný tenký hlas, no inak po svojom majestátnom otcovi ani pôvabnej zvodnej matke Perse nezdedila nič pozoruhodné. Ako najslabšia zo všetkých bohýň je vystavená ustavičným posmeškom súrodencov, preto hľadá spoločnosť vo svete ľudí. Čoskoro v sebe objaví netušenú moc – ovláda čary, ktoré dokážu premeniť sokyne na príšery a ohroziť samotných bohov. Vďaka nezabudnuteľným postavám, podmanivému štýlu a strhujúcemu deju je Kirké skutočné majstrovské dielo – očarujúci epos o rodinnom súperení, palácových intrigách. 

www.martinus.sk

Staré grécke báje a povesti (Eduard Petiška,  Václav Fiala)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Dielo autora, jedného z najznámejších českých spisovateľov, bolo preložené do mnohých jazykov, spracúva antickú látku, ktorá patrí k základom európskej kultúry.

Řecká mytologie

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Zoznámte sa s 24 najvýznamnejších bohov známych z gréckej mytológie a ľahšie porozumiete aj umeleckým dielam, ktoré námety z gréckych bájí spracovávajú. Prehľad je doplnený rodokmeňom, vďaka ktorému si pripomeniete vzájomné vzťahy medzi jednotlivými bohmi.

Hrdinové (Stephen Fry)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina 

Len málo smrteľníkov sa pustilo do odvážnych a srdcervúcich dobrodružstiev tak štýlovo a triumfálne ako grécki hrdinovia. Vstúpte s Iásonom na palubu lode Argo a vydajte sa za Zlatým rúnom, sledujte, ako múdro Oidipus vyrieši hádanku Sfingy, žasnite nad tým, ako si Herakles poradí s ťažkými úlohami, obdivujte neporaziteľnú Atalantu, staňte sa svedkom nesmrteľných príbehov, ktoré sa stali inšpiráciou všetkých nasledujúcich vekov.

Troy (Stephen Fry)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina 

Príbeh Tróje hovorí za nás všetkých – únos Heleny, kráľovnej oslavovanej pre jej krásu, vidí Grékov, ako vrhajú tisíc lodí proti mestu Trója, ktoré budú obliehať celých desať rokov. Je to strašná vojna s obeťami na všetkých stranách a napätými vzťahmi medzi spojencami, ktorých dôsledky sa stávajú tragédiami.V Tróji nájdete hrdinstvo a nenávisť, lásku a stratu, pomstu a ľútosť, túžbu i zúfalstvo.

Greek Mythology (David Stuttard, Lis Watkins)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Grécke mýty majú univerzálnu príťažlivosť, ktorá siaha ďaleko za čas a fyzické miesto, v ktorom boli vytvorené. Mnohé sú však pevne zakorenené na konkrétnych miestach. Čitateľ tu absolvuje prehliadku 22 destinácií v Grécku a Turecku, od vrchu Olymp po Homérov Hades, ktorý rozpráva príbehy z gréckej mytológie a históriu s nimi spojenú, evokuje ich atmosféru a zdôrazňuje prvky, ktoré môžu návštevníci vidieť dodnes. 

martinus.sk

Related Posts