Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

10 kníh, ak chcete lepšie spoznať svoje telo

Na trhu je mnoho encyklopédií s názvom ľudské telo, no len málo kníh, ktoré nám naozaj podajú informácie o našom tele či zodpovedajú otázky, ktoré sme sa chceli stále opýtať. Prinášame vám knihy zamerané na rôzne časti či funkcie tela, o ktorých väčšinou nikto nechce rozprávať. Každá z kníh vám určite otvorí obzory.

martinus.sk

Imunita (Philipp Dettmer)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-knihaangličtina, angličtina e-kniha

Prebudíte sa, škriabe vás v hrdle a pobolieva hlava. Mierne otrávení chystáte deti do školy. Nie je to také zlé, aby ste nemohli ísť do práce. Kým sa sťažujete, priamo pod vašou kožou prebieha intenzívna vojna. Milióny buniek umierajú, aby ste vy mohli žiť. Zamysleli ste sa niekedy, čo je to vlastne imunitný systém? Hneď po ľudskom mozgu je druhým najzložitejším systémom v ľudskom tele a zároveň jedným z najstarších a najdôležitejších aspektov života na zemi. Bez imunity by sme do niekoľkých dní zomreli.  Cesta dovnútra záhadného systému, ktorý vás drží nažive.

Miluj svoje telo (Cameron Diaz, Sandra Bark)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

„Táto kniha neponúka žiadny cieľ dosiahnuteľný za sedem, tridsať alebo tristošesťdesiatpäť dní. Neponúka žiadne rýchle riešenia. Hovorí o niečom, čo má dlhodobú životnosť. Čo je navždy. To, čo získate, sa nedá odvážiť ani zmerať. No dá sa vyjadriť v konkrétnych hodnotách.“ Cameron Diaz

Bez hanby o ohanbí (Nina Brochmann, Ellen Stokken Dahl)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina

Bez hanby o ohanbí je knižka, ktorá vysvetľuje všetko, čo ste chceli vedieť o vagíne, ale neodvážili ste sa na to nikoho opýtať. Ani len lekára či svojej najlepšej kamarátky. Jej autorky však lekárky sú a túto knihu napísali pre všetky ženy, ktoré chcú robiť informované rozhodnutia o svojom sexuálnom zdraví. Dozviete sa, prečo je test panenstva nezmysel, ako fungujú rôzne druhy antikoncepcie, ale aj, ako vám ponožky môžu zlepšiť sexuálny život.

Kniha o penise (Aaron Spitz)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, čeština e-kniha

Čo najzvláštnejšie vás zaujímalo o penise, ale hanbili ste sa spýtať?

Doktor Aaron Spitz pozná odpovede na všetky vaše otázky a vie aj oveľa viac. Doktor Spitz, pôsobiaci na katedre urológie na Kalifornskej univerzite v Irvine, vás vo svoje knihe prevedie tými najchúlostivejšími a najcitlivejšími problémami s mužským pohlavným orgánom. Kniha o penise je komplexný sprievodca rôznymi témami, ako sú anatómia penisu, problémy s erekciou, pohlavné choroby, mýty z pornografie a mnohé ďalšie. Nevyhýba sa ani sa tým najdelikátnejším otázkam.

Taktne o tráviacom trakte (Giulia Enders)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, slovenčina audio-kniha, čeština, čeština e-kniha, angličtina

Črevá zohrávajú v našom tele dôležitú úlohu, no neprávom ich podceňujeme. Mladá nemecká lekárka Giulia Enders v tejto knihe vysvetľuje, ako fungujú a aké majú súvislosti s inými orgánmi či našou celkovou pohodou. Nečakajte však nudné traktáty. Autorka zhrnula najnovšie vedecké poznatky a ponúka ich príťažlivou formou. O tráviacom trakte rozpráva zrozumiteľne, uvoľnene a veľmi nonšalantne. Vysvetľuje napríklad, prečo nám škvŕka v žalúdku, ako správne sedieť na záchode, čo pre nás robia črevné baktérie a veľa iných faktov, na ktoré sa často hanbíme opýtať. Text dopĺňajú vtipné ilustrácie.

Příběh lidského těla (Daniel E. Liebermann)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina

Ak chceme pochopiť naše telo, musíme taktiež pochopiť evolúciu, akou naše ľudské telo  prešlo. Táto kniha prináša bližší pohľad na podstatné vlastnosti nášho tela s ohľadom na všetky evolučné a kultúrne tlaky, ktoré muselo podstúpiť. Či už trpíte chronickými ťažkosťami alebo sa len chcete naučiť, ako jesť, spať, behať, chodiť a vôbec žiť v súlade so svojím telom, je to kniha pre vás!

Ľudské telo (Bill Bryson)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina

Celý život trávime v jednom tele, a predsa väčšina z nás v skutočnosti netuší, ako telo funguje a čo sa v ňom odohráva. História anatómie a medicíny je plná zabudnutých hrdinov, ohromujúcich príbehov a zaujímavých faktov. Mimochodom, od okamihu, ako ste začali čítať túto vetu, vo vašom tele vznikol asi milión červených krviniek. 

Po prečítaní tejto knihy, si uvedomíte, že sme oveľa zložitejší a záhadnejší, než sme si mysleli.

Kniha je napísaná z pohľadu erudovaného a inteligentného laika, ktorý venoval veľa času štúdiu rozličných zdrojov informácií a jednotlivé aspekty ľudského tela ho úprimne fascinovali. T

Dielo poteší najmä čitateľov, ktorí hľadajú zaujímavosti o ľudskom tele a o chorobách. Nenájdete v ňom systematický prehľad ľudského tela, chorôb, diagnostiky či liečby. Práve tento aspekt mu vyčítali niektorí kritici a čitatelia.

Body (Steve Parker)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Táto kniha je vizuálna topka. Nikdy sme sa toľko o ľudskom tele nenaučili, a tak jednoducho ako s touto knihou. Ak ste vizuálny maniak, tak táto kniha je určite pre vás. Najlepší vizuálny sprievodca ľudským telom rozdelený do tematických častí. Informácie sú zobrazené pomocou úžasnej grafiky, ktorá vás prinúti otáčať stranu za stranou.

Breath (James Nestor) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Pred 300 000 rokmi mal Homo Sapiens väčšie lebky. Varené jedlo znamenalo, že sa nám zmenšili hlavy; pri rastúcom mozgu sa naše dýchacie cesty zúžili. Urbanizácia nás potom priviedla k tomu, aby sme dýchali menej hlboko a menej zdravo. A tak dnes viac, ako 90% z nás dýcha nesprávne. Možno by sme, teda dýchali celý život, ale musíme sa naučiť, ako správne dýchať!

Autor sa stretáva s najmodernejšími vedcami na Harvarde a experimentuje sám v laboratóriách v Stanforde, aby zistil dopad zlého dýchania. Oživuje stratenú a nedávno vedecky dokázanú múdrosť plaveckých trénerov, indických mystikov, ruských kardiológov s prísnou tvárou, československých olympionikov a zborových dirigentov z New Jersey – popredných „pulmonautov, “ – aby ukázal, ako dýchanie v konkrétnych vzoroch môže spustiť naše telo absorbovať viac kyslíka a vysvetľuje výhody pre všetkých, ktoré z toho vyplývajú, od zdravia a odvrátenia úzkosti až po zlepšenie zamerania a chudnutie.

10% Human (Alanna Collen)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Autorka skúma mimoriadny svet mikróbov, ktoré tvoria 90% ľudského tela. Sme 10% ľudia. Nie sme len mäso a kosti, ale aj baktérie a plesne. Naše črevo je hostiteľom 100 biliónov a donedávna sme si mysleli, že na našich mikróboch nezáleží. Toto je nový spôsob chápania moderných chorôb. Na rozdiel od našich ľudských buniek môžeme svoje mikróby zmeniť k lepšiemu a táto kniha vám ukáže ako na to.

www.martinus.sk

Related Posts

One thought on “10 kníh, ak chcete lepšie spoznať svoje telo

Comments are closed.