Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Knihy, ktoré by ste mali prečítať pred štyridsiatkou

Dovŕšiť tridsiatku, nie je až také dramatické ako si ľudia myslia a mnohí hovoria. Je to ďalšia dekáda, ktorá prináša opäť mnoho zmien a nových dobrodružstiev. Opäť sme vám pripravili zoznam kníh, ktoré by ste mali prečítať práve v tejto dekáde. Či už sú to knihy z bletrie, ktoré dajú opäť iný pohľad na svet, alebo niečo z náučnej literatúry. Snažili sme sa z každého rohu vybrať to najlepšie. Toto v žiadnom prípade nie je smerodajný či úplný zoznam, ale sú to knihy, ktoré stojí za to prečítať. 

www.martinus.sk

Najprv niečo z beletrie. 

Nespútaná (Glennon Doyle)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina

Každá z nás nosí v sebe túžbu. Veľmi sa snažíme, aby sme boli dobré: dobré partnerky, dcéry, matky, zamestnankyne a kamarátky. Dúfame, že vďaka tomu budeme plné života. Namiesto toho sme unavené, zaseknuté, preťažené alebo nám je všetko jedno. Pri pohľade na svoj život nám napadne: Nečakali sme niečo krajšie? Otázku rýchlo umlčíme, vravíme si, že máme byť vďačné, a nespokojnosť tajíme samy pred sebou. No ako naozaj nájisť samú seba.  Je to príbeh o tom, ako každá z nás môže začať sama sebe natoľko dôverovať, aby si stanovila hranice, prijala svoje telo, vzdala hold svojmu hnevu a bôľu, oslobodila svoje najautentickejšie, najnespútanejšie inštinkty a stala sa ženou, ktorá sa konečne môže na seba pozrieť a povedať si: To som ja! 

Olive Kitteridge (Elizabeth Strout)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina

Niekedy prísna, inokedy trpezlivá, niekedy vnímavá, inokedy smutne popierajúca skutočnosť. Olive je učiteľka na dôchodku v malom mestečku Crosby na pobreží v americkom Maine. Neznáša zmeny v meste ani vo svete, ale nie vždy si všimne, ako sa menia ľudia okolo nej: hudobník prenasledovaný starou láskou, bývalý študent, ktorý stratil túžbu žiť, jej vlastný dospelý syn, ktorého mučí jej iracionálna povaha, alebo jej manžel Henry, ktorý svoju vernosť ich vzťahu považuje za požehnanie a prekliatie zároveň. 

Hrozno hnevu (John Steinbeck)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Rozvíja príbeh o vysídlenej rodine Joadovcov, čo putuje na západ do Kalifornie, v ktorej státisíce migrantov videli zasľúbenú krajinu. Z ich strastí a ustavičných tvrdých stretov s novou americkou realitou Steinbeck vytvoril prenikavo humanistické a monumentálne dielo, ktoré svojou tragikou a bojom o ľudskú dôstojnosť nenecháva ani v súčasnosti nikoho ľahostajným.

Osudy a běsy (Lauren Groff)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Nikdy si nezačnite myslieť, že niekoho naozaj poznáte. Aj keď s ním žijete dvadsať rokov. Každý príbeh má dve strany. Každý vzťah možno nazerať z dvoch rôznych perspektív. A niekedy sa ukáže, že kľúčom k dobrému manželstvu nie je spôsobilosť hovoriť pravdu, ale schopnosť udržať tajomstvo. Vo svojom najnovšom románe prináša Lauren Groff príbeh o jednom takomto manželstve zachytenom v priebehu dvadsiatich štyroch rokov. 

Mohlo by vás zaujímať

Knihy, ktoré by ste mali prečítať pred tridsiatkou

Pokánie (Ian McEwan)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina, angličtina e-kniha

Človek je okrem iného materiálna vec, ľahko sa roztrhne a nedá sa ľahko opraviť. V najteplejší deň leta roku 1935 vidí trinásťročná Briony Tallis svoju sestru Ceciliu, ako sa vyzlieka a vrhá sa do fontány v záhrade ich vidieckeho domu. Sleduje ju aj Robbie Turner, ktorý rovnako ako Cecilia nedávno prišiel z Cambridge. Na konci toho dňa sa životy všetkých troch navždy zmenia, pretože Briony spácha zločin, za ktorý strávi zvyšok svojho života pokúšaním sa ho odčiniť. Rodinná sága na pozadí anglickej spoločnosti 20. storočia, ľúbostný príbeh poznačený tragickou hrou osudu a druhou svetovou vojnou s takmer filmovým účinkom pôsobí na všetky zmysly. Psychologicky realistický príbeh sa vďaka presvedčivému rozprávaniu hlavných postáv miestami mení na ilúziu a v závere zrazu nevieme, ako to vlastne bolo.  

Polovica žltého slnka (Chimamanda Ngozi Adichie)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina, angličtina e-kniha

Román Polovica žltého slnka nám ukazuje, ako môže vyzerať zápas o oslobodenie spod nadvlády kolonializmu, ale aj to, ako fatálne zasahuje vojna do ľudských životov. Keď listujeme v dejinách, vidíme, že všetko je veľké. Veľké vojny, veľké víťazstvá. No ak sa prizrieme bližšie, všade uvidíme drobné ľudské osudy. A práve v tom spočíva bravúrnosť nigérijskej spisovateľky Chimamandy Ngozi Adichie. Jej strhujúci román Polovica žltého slnka nás prenesie do Nigérie šesťdesiatych rokov. Na pozadí prebiehajúcej občianskej vojny sa nám pred očami odvíjajú a preplietajú dramatické osudy troch hlavných postáv – chudobného dedinského chlapca Ugwua, dievčaťa z bohatej rodiny Olanny a anglického spisovateľa Richarda, milovníka tunajšieho ľudového umenia.

Jedz, modli sa a miluj (Elizabeth Gilbert)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, čeština e-kniha, angličtina, angličtina e-kniha

Strhujúci životný príbeh ženy, ktorá sa rozhodla zistiť, čo v živote vlastne chce. Pomohla jej v tom rok trvajúca cesta, ktorá mala tri zastávky. Taliansko, v ktorom sa naučila vychutnávať si život. Indiu, v ktorej spoznala umenie zbožnosti. Indonézsky ostrov Bali, na ktorom vychutnávanie a zbožnosť prepojila. Tam zároveň našla i niečo, čo si dlho odriekala – lásku. Jedz, modli sa a miluj sú úchvatne napísané memoáre, ktoré zaujali ako čitateľov, tak i kritikov. Elizabeth Gilbert sa v nich zveruje s ťažkým rozhodnutím, ktoré spravila, keď opustila svoju definíciu amerického sna – manželstvo, veľký dom, úspešnú kariéru – a vydala sa na cestu, aby zistila, kto vlastne je.

martinus.sk

Do divočiny (Jon Krakauer)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

V apríli roku 1992 sa mladý muž zo zámožnej rodiny východného pobrežia Spojených štátov vydal stopovať na Aljašku, aby sám putoval divočinou na sever od vrchu Denali (starší názov Mount McKinley). O štyri mesiace našla skupina lovcov lososov jeho rozkladajúce sa telo. Volal sa Christopher Johnson McCandless. Vyrastal na bohatom predmestí Washingtonu D.C., dosahoval výborné študijné výsledky a bol vynikajúci športovec. Ihneď po ukončení štúdia na Emoryho univerzite, samozrejme s vyznamenaním, sa v lete roku 1990 vyparil. Zmenil si meno, dvadsaťštyritisícový zostatok svojho účtu daroval na charitu, zanechal svoje auto a väčšinu svojho majetku a spálil hotovosť, ktorú mal v peňaženke. Začal nový život na okraji spoločnosti, túlal sa po Severnej Amerike a hľadal silný, nadzmyslový zážitok. Jeho rodina ani len netušila, kde je a kým sa stal, až kým sa jeho pozostatky nenašli na Aljaške.

Nezlomený: Skutočný príbeh z druhej svetovej vojny o prežití, odhodlaní a odpustení (Laura Hillenbrand)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Jedno májové popoludnie roku 1943 sa americký bombardér zrútil do Pacifiku a zmizol. Zostali po ňom len roztrúsené trosky a mastné fľaky oleja, benzínu a krvi. A potom sa to stalo – na hladine sa objavila niečia tvár. Bola to tvár mladého nadporučíka, bombometníka, ktorý sa úpenlivo snažil dostať sa k záchrannému člnu a vliezť doň. Bol to začiatok jednej z najneobyčajnejších odyseí druhej svetovej vojny. 

Kniha bola taktiež aj sfilmovaná. 

The Reluctant Fundamentalist (Mohsin Hamid)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Náročná, tajomná a napínavá majstrovská kniha Mohsina Hamida  je životne dôležitým čítaním plný otázok a myšlienok o niektorých z najpálčivejších problémov dnešného globalizovaného, ​​rozbitého sveta. 

Kniha vás na chvíľu zastaví z každodenného života a zamyslíte sa. 

Nesmrteľná Henrietta Lacksová (Rebecca Sklotová)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Volala sa Henrietta Lacksová, no vedci ju poznajú ako HeLa. Bola to chudobná černošská pestovateľka tabaku. V roku 1951 jej bez jej vedomia odobrali bunky, ktoré sa stali jedným z najdôležitejších nástrojov v medicíne. Mali nezastupiteľnú úlohu vo vývoji vakcíny proti poliomyelitíde, v klonovaní, mapovaní génov a ďalších vedeckých výskumoch. Henriettine bunky sa predávajú a kupujú po miliardách, ona však zostáva takmer neznáma a jej rodina nemá na zdravotné poistenie. Bestseller Nesmrteľná Henrietta Lacksová rozpráva strhujúci príbeh o konflikte etiky, medicíny a rasových rozdielov, o vedeckých objavoch a liečení vierou. Zároveň je to dojímavé rozprávanie o chudobnej rodine a jej vyrovnávaní sa s novou skutočnosťou, najmä o dcére Deborah, ktorá vyrástla bez matky. 

Presuňme sa do náučnej literatúry. 

Štvorhodinový pracovný týždeň (Timothy Ferriss)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština e-kniha, nemčina,  angličtina

Životný štýl, keď mladý človek len drie a skutočný život odkladá na dôchodok, je dnes už prežitok, tvrdí autor. Vo svojej knihe vysvetľuje, že luxusný životný štýl, ktorý si pred dvadsiatimi rokmi užívali len milionári, je dnes dostupný každému. Stačí len využiť všetky moderné možnosti. Tim Ferriss sa tajomstvám Novodobých boháčov učil viac ako päť rokov. Táto rýchlo sa rozširujúca subkultúra združuje členov, ktorí prestali neustále odkladať vlastný život na potom a vyznávajú  novú filozofiu času a mobility. Pomocou nej si vybudovali luxusný životný štýl tu a teraz. Či ste prepracovaný zamestnanec alebo podnikateľ uväznený vo vlastnej firme, táto kniha vám poslúži ako kompas v revolučnom novom svete.

Nástroje titanov (Timothy Ferriss)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčinačeština, čeština e-kniha, angličtina, angličtina e-kniha

Autor svetových bestsellerov Tim Ferriss dva roky spovedal osobnosti, ktoré vo svojich odboroch dosahujú špičkové výkony – od hollywoodskych hviezd a víťazov olympiád až po legendy Silicon Valley. Z rozhovorov, ktoré si ako podcasty stiahli desiatky miliónov ľudí, potom vydestiloval zbierku praktických lifehackov, ktoré nenájdete nikde inde. Upravená verzia poznámok, tipov a trikov, ktoré mu pomohli zdvojnásobiť svoj príjem, zvýšiť flexibilitu či prehĺbiť pocit šťastia, teraz vychádza v podobe knihy Nástroje titanov.

Fear Less: How to Win at Life Without Losing Yourself (Dr. Pippa Grange)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Čo by sme mohli dosiahnuť, keby sme boli skutočne oslobodení od strachu? Usilujeme sa o úspech, ale málokedy sme šťastní. Čím viac sa pokúšame vyhrať – pre prácu alebo rodinu – tým viac riskujeme, že stratíme samých seba. A dokonca aj dosiahnutie našich cieľov sa môže cítiť čudne prázdne. Vinník? Strach. Robí nás to nervóznymi alebo hanblivými, alebo z nás robí perfekcionistov. Predstierame, že sme niekým iným, pričom sa usilujeme o stav, ktorý nikdy nie je skutočne uspokojujúci. Existuje aj iný spôsob.

Myslenie rýchle a pomalé (Daniel Kahneman)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha,  čeština, čeština e-kniha, čeština audio-kniha, angličtina

Ak sa chcete dozvedieť, čo sa deje za závesmi našej mysle a ako to ovplyvňuje naše postoje, emócie, voľby a správanie, potom si si určite prečítajte túto knihu. Je to jedna z kníh, po ktorej siahnete ak sa chcete stať chytrejšími. Kniha vás naučí lepšie myslieť a rýchlejšie sa rozhodovať. V nej nás autor oboznamuje s priekopníckou a zároveň prevratnou prehliadkou ľudskej mysle a vysvetľuje dva systémy, ktoré riadia naše myslenie:

  • Systém 1 je rýchly, intuitívny a emocionálny
  • Systém 2 je pomalší, cieľavedomejší a logickejší.   
www.martinus.sk

5 jazykov lásky (Gary Chapman)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina

Niekto túži po pozornosti, iný po pochvale; pre niekoho sú veľmi dôležité darčeky, pre ďalšieho vymenená žiarovka či ožehlená košeľa a zas iný potrebuje fyzický dotyk. Kniha vám objasní každý z týchto jazykov, pomôže vám objaviť jazyk lásky vás a vášho partnera a dozviete sa aj, ako prakticky týmto jazykom hovoriť. Cieľom tejto knihy nie je vyjasniť zmätok ohľadne slov láska či milovať, ale zamerať sa na prejavy lásky, ktorá je nevyhnutná pre naše emocionálne zdravie. Gary Chapman hovorí, že jednou z príčin neporozumenia v manželstve je to, že každý z nás hovorí iným jazykom lásky. A neplatí to iba pre manželstvá.

Stories We Tell Ourselves (Richard Holloway)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina, angličtina e-kniha

Počas histórie sme si rozprávali príbehy, aby sme sa pokúsili pochopiť naše miesto vo vesmíre. Richard Holloway nás vezme na osobnú, vedeckú a filozofickú cestu, aby sme preskúmali to, čo považuje za odpovede na najväčšie otázky. Skúma, čo vieme o vesmíre, do ktorého sme pri narodení a z ktorého sme vylúčení po smrti, príbehy, ktoré sme si povedali o tom, odkiaľ pochádzame, a príbehy, ktoré rozprávame, aby sme prekonali túto mätúcu skúsenosť života.

Jsi fakt borec – umíš vydělat prachy (Jen Sincero)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina

Od autorky svetového bestselleru Si jednoducho borec teraz môžete získať návod, ako dokážete zarobiť toľko peňazí, že sa vám o tom ani nesnívalo. Dajte zbohom svojim pochybnostiam, strachu i výhovorkám, zmeňte svoj život a konečne si doprajte blahobyt podľa svojich predstáv!

The Consolations of Philosophy (Alain de Botton)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Kniha je sériou epizód, v ktorých Alain uvažuje o tom, ako by pár vyvolených, dosť starých filozofov, mohlo riešiť niekoľko kľúčových osobných problémov. Byť neobľúbený, chudobný, nemilovaný, a tak ďalej. Kniha sa číta veľmi jednoducho. Kniha si kladie za cieľ vyvrátiť názor, že dobrá filozofia musí byť irelevantná a zhromažďuje šesť veľkých filozofov, ktorí boli presvedčení o sile filozofického pohľadu, ktorý má praktický vplyv na naše životy.

Upratané! (Marie Kondo)

Dostupné v jazykoch: slovenčina (e-kniha)

Po svetovom úspechu knihy Kúzelné upratovanie prichádza Marie Kondo s bohato ilustrovanou novinkou, kde prináša podrobné tipy, ako si vytvoriť pekný a šťastný domov. Ilustrácie ukazujú, ako si usporiadať šatník, zásuvky či police, zároveň predstavujú unikátnu skladaciu metódu Marie Kondo, ako správne zložiť rôzne typy oblečenia. Kniha nás sprevádza všetkými miestnosťami aj všetkými kategóriami predmetov, od oblečenia cez knihy, kozmetiku, dokumenty až po predmety s citovou hodnotou. Detailný sprievodca je návodom na radostnejší život s vecami, ktoré milujeme.

Childfree By Choice (Amy Blackstone)

Dostupné v jazykoch: angličtina

Ako žene bez detí nie je pre Dr. Amy Blackstoneovú žiadna neznáma široká škála negatívnych odpovedí, keď informuje ľudí, že nemá a ani nechce deti: zmätené pohľady, povýšenecké vtipy, jemne zahalený súcit, dokonca aj otvorený opovrhnutie a odsúdenie.

Nie je však sama, kto sa rozhodol nemať deti. Viac ľudí ako kedykoľvek predtým sa rozhodlo vzdať sa rodičovstva a otvorene diskutuje o voľbe, ktorá je stále často vnímaná ako tabu. Napriek tomu je táto voľba a jej účinky osobne a kultúrne stále často nepochopené.

martinus.sk

Related Posts