Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Knihy pre milovníkov tučniakov

Sú stále štýlovo nahodený a dokážu prežiť v extrémnych podmienkach – tučniaky. Ak patríte aj vy medzi tých, ktorým tieto zvieratá učarovali, tak odporúčania nižšie sú práve pre vás. Je to zoznam kníh, kde tučniaky sú hlavnými hrdinami alebo vám bližšie približujú ich život. 

martinus.sk

Môj priateľ tučniak (Tom Michell)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, čeština audio-kniha

Tom Michell, mladý učiteľ angličtiny, zažíva v poperónovskej Argentíne nečakané dobrodružstvo. Nebolo to, ale odvážne spoznávanie latinskoamerických krajín, na ktoré sa toľko tešil. Jeho život zmení smer, keď počas výletu v Uruguaji zachráni tučniaka špinavého od ropy a dechtu, ležiaceho na pobreží plnom mŕtvych vtákov. Očistí ho a chce ho vrátiť do mora, kam patrí. Tučniak s tým však nesúhlasí. V tom momente sa začína ich spoločná cesta. 

Keď sa vráti do školy s tučniakom, všetci sa o nich dozvedia a Juan Salvador sa dostane do centra pozornosti – bude z neho maskot školského tímu, dôverník domácej, spoluhostiteľ Tomových party a inštruktor plávania. Napriek ťažkým časom perónistickej vlády, hrozivej ekonomike a politickým bojom v Argentíne, Juan Salvador všetkých okolo seba rozveseľuje.

Bleaker House (Nell Stevens)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

V knihe autora cestuje skoro na samý koniec sveta na Falklandy.  “Chcem vedieť, ako dobre dokážem žiť na mieste, kde ma nič nebude vyrušovať, vysvetlila Nell svojej matke do telefónu.  Opustila svoj domov v Londýne kvôli postgraduálnemu štúdiu na Bostonskej univerzite sa ocitá na ostrove v opustenom dome sama so sebou, kde jej robia spoločnosť iba tučniaky a kravy.  Je to strhujúci príbeh nádejnej spisovateľky, ktorá prejde nielen cestou sebapoznávania a kniha vám priblíži taktiež život na ostrovoch, kde sa zdá sa čas zastavil.

My Penguin Year (Lindsay McCrae)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Môj rok s tučniakmi rozpráva Lindsayino dobrodružstvo až na koniec Zeme, natáčanie najodolnejších tvorov v prírode, pričom sa vyrovnáva s tým, že je od Becky a všetkého pohodlia domova vzdialená viac ako 15 000 km. Na základe tejto skúsenosti napísala bezprecedentný portrét najvýnimočnejších obyvateľov Antarktídy, tučniakov cisárskych. Po prepletení ich príbehu so svojou epickou cestou vytvorila Lindsay majstrovské dielo prirodzeného pozorovania – a hlboko dojímavý príbeh ľudského snaženia v tom najdrsnejšom prostredí na planéte.

Dáma a tučňáci (Hazel Prior)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Veronika McCreedyová žije vo veľkom sídle pri mori. Miluje šálku čaju Darjeeling a sledovanie dokumentov o divokej prírode. Nikdy ju neuvidíte bez rubínovo červeného rúžu. Aj keď v poslednej dobe vidí Veroniku málokto, pretože vo svojich 85 rokoch trávia väčšinu času osamote. Veronika nemá rodinu ani priateľov. Teda aspoň o nich nevie. Program o tučniakoch, na záchranu ktorých sú potrebné financie, obráti Veronikin život hore nohami. Vydá sa na Antarktídu a objaví v sebe silnú náklonnosť nielen k tučniakom, spozná totiž svojho vnuka Patricka, pre ktorého je nečakané stretnutie s bohatou babičkou doslova šok. 

Určite odpoučame prečitať aj pokračovanie tejto knihy „Call of the penguins.“

Passionate About Penguins (Owen Dawey)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Vedeli ste, že tučniaky dokážu zadržať dych aj viac ako pol hodiny? Alebo že dokážu plávať štyrikrát rýchlejšie ako olympijský plavec? A nežijú len v ľadovej Antarktíde! Nájdete ich na piesočnatých plážach v Juhoafrickej republike a ďalších tropických lokalitách. Ponorte sa do tohto fascinujúceho ilustrovaného sprievodcu našimi operenými priateľmi, tučniakmi.

Mohlo by vás zaujímať: 8 cestopisov, po ktorých si zbalíte kufre

Náš ľadovec sa roztápa (John Kotter)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina 

Dielo je jednoduchým príbehom o úspechu vo svete, ktorý ustavične podlieha zmenám. Je to príbeh o kolónii tučniakov z Antarktídy, ktorá žije dlhé roky nezmeneným spôsobom a ktorá zistí, že ich domov ohrozuje potenciálny katastrofický problém. John Kotter, guru vrcholového manažmentu a organizačných zmien na Harvard Business School, dokazuje v knihe s pomocou výstižnej bájky, ako sa dá pomocou metódy ôsmich krokov dosiahnuť zmena v každej spoločnosti.

martinus.sk

Dynasties: Penguins 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

V roku 2018 nakrútila BBC tučniaky cisárske v Antarktíde. Niekedy je život dobrý a niekedy ťažký. Je to rovnaké pre tučniaky cisárske a pre všetky zvieracie rodiny. Tlačené vydanie so starostlivo upraveným textom, novými ilustráciami a jazykovými cvičeniami obsahuje aj pokyny na online prístup k podporným materiálom. Tituly zahŕňajú populárnu klasiku, vzrušujúcu súčasnú beletriu a populárnu literatúru faktu podnecujúcu k zamysleniu.

Plachetnicí kolem světa pro pírko tučňáka (Rudolf Krautschneider)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština audio-kniha

Jeden z najväčších českých moreplavcov Rudolf Krautschneider vo svojej pútavej knihe popisuje plavbu okolo sveta v antarktickom pásme, pristátie na pustých ostrovoch, ale aj farebnosť Austrálie, Afriky, Južnej Ameriky a polárnych staníc. Túto tri a pol roka dlhú plavbu absolvovali traja Česi na jachte Polárka.

365 tučňáků (Jean-Luc Fromental)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština 

Predstavte si, že prvého januára zazvoní poštár a prinesie balík. Je v ňom tučniak a záhadný list: „Som číslo 1, až budem mať hlad, dajte mi jesť.“ A tak to ide deň čo deň … Obrazová kniha výtvarníčky Joëlle Jolivet a spisovateľa Jeana-Luca Fromental je nápaditým a navýsosť vtipným rozprávaním o počítaní jednej rodini s 365 prekvapeniami. Čo urobiť, keď vám po dome chodia najskôr desiatky a potom stovky nepozvaných hostí s oranžovými nôžkami a v čiernobielych frakoch, miesto rozprávania kvákajú, neustále sa zatvárajú do kúpeľne a ku všetkému bývajú dosť nervózny, keď majú hlad?! Vtipný obrázkový matematický príbeh s ekologickou pointou. K použitiu pre celú rodinu!

Penguin (Stefan Christmann) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Existuje iba jeden druh vtákov, ktorý v lete loví a v zime chová svoje mláďatá: tučniak cisársky.  Tieto mimoriadne zvieratá prežijú neľútostné antarktické podnebie, ktoré vďaka svojej špeciálnej adaptácii na chlad, ako aj vďaka svojej láskavej, pozornej a nápomocnej interakcii medzi sebou navzájom a so svojimi potomkami odolávajú priemernej teplote -49 stupňov Celzia. Kniha zameraná práve na tučniaky a všetko, čo by ste mali o nich vedieť. 

Penguins (Valerie Bodden)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Zoznámte sa s úžasnými tučniakmi! Táto kniha predstavuje tohto nelietavého vtáka deťom na základnej škole a skúma ich vlastnosti, správanie, stravu a rôzne biotopy. Ľudová reč vysvetľuje, prečo sú tučniaky cisárske také veľké.

Ostrov tučniakov (Anatole France) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Staručký svätec Mael zablúdi na neznámy ostrov, a keďže mu už oči neslúžia, pokladá jeho obyvateľov za ľudí a pokrstí ich. Spôsobí tým problémy Stvoriteľovi a cirkevným otcom, ktorí po dlhých diskusiách v raji napokon uznajú, že omylom pokrstené tučniaky treba premeniť na ľudí… Takto sa začína história tučniackeho národa – história moderného sveta a západnej civilizácie v kocke, neľútostná svätokrádežná satira i hravá paródia na dejiny Francúzska od počiatkov po „civilizovaný“ novovek s apokalyptickým presahom do budúcnosti, pretože história nemá konca a všetko sa cyklicky opakuje, pretože ľudia sú nepoučiteľní… S elegantným nadhľadom a iskrivou iróniou Anatole France obnažuje podstatu všetkého, čo sa vo Francúzsku – a nielen tam – vydáva za vznešené a nedotknuteľné. Jeho trpká utópia už neukazuje šialenstvo jednotlivca, ale organizované šialenstvo ľudí. Pripomína diela Rabelaisa, Swifta i Orwella – vyvoláva smiech aj zimomriavky, a pre nás je viac ako predtým aktuálna.

Antarctica (Alexis Averbuck)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina 

Popredný vydavateľ turistických sprievodcov na svete teraz prináša sprievodcu zameranom práve na kontinent, ktorí obývajú práve tučniaky. Všetky najrelevantnejšie a najaktuálnejšie rady, čo vidieť, čo vynechať a aké skryté objavy vás čakajú v tejto publikácií.

Tučňák a smrt (Andrej Kurkov)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Viktor Zolotarjov to má v Kyjeve deväťdesiatych rokoch ťažké. Žije v meste plných zbohatlíkov a mafie. Bez peňazí a bez priateľky zdieľa domácnosť s tučniakom Mišom – zoologická záhrada už bola úplne bez prostriedkov, a tak venovala zvieratá tým ktorí ich mohli uživiť. Viktor píše len nedokončené romány a všetko dáva do šuflíka.

Jedného dňa sa na neho, však predsa len usmeje šťastie – šéfredaktor známeho kyjevského denníka mu ponúkne stálu prácu a dobre platené miesto: Viktor má do zásoby pripravovať nekrológy o známych, bohatých a významných ľuďoch, ktorí zatiaľ ešte nezomreli.

Krásny život tučniakov (Ivana Alexi)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  slovenčina, slovenčina e-kniha

Čas vraj všetko vyrieši… alebo zamotá? Miriam má dvadsaťšesť rokov a užíva si život mladej zamestnanej ženy bez záväzkov. Vrúcne, ozajstne miluje iba svoju rebelku babi a čudného psa, ktorý sa k nej pridal na ulici. Jediným jej nepriateľom je čas, neúprosne jej pripomína, čo všetko už nedobehne a nevráti. Miriam sa rozhodne pre zmenu, lenže práve vtedy utrpí bolestnú porážku – zomiera babi, jej opora. Útechu nachádza v mailovej schránke, na bezpečnej pôde rozhovorov s náhodným neznámym. Ich čoraz osobnejší vzťah skomplikujú tučniaky, obézni domáci miláčikovia a jeden príbeh dvoch autorov, ktorý nemal mať nič spoločné s realitou…

Cesta domov (Alica Raticová)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Obrázková knižka pre deti o dobrodružnom tučniakovi, ktorý sa rozhodol opustiť ľadovce južného pólu a spoznať svet. Na svojej ceste za dobrodružstvom zažije rôzne nové situácie, no napokon sa opäť vydá na dlhú cestu domov.

A ako Antarktída (David Böhm)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština

Na svete už nie je veľa miest, kam by ešte nevkročila ľudská noha. Akoby už nebolo čo objavovať. A práve to je tá najnáročnejšia úloha objavovať svet odznova a spôsobom, akým sme ho ešte nevideli. Naučiť sa užívať si jeho bohatstvo a pestrosť tak, aby sme po sebe nezanechali ekologickú katastrofu. Aby svet ostal fascinujúcim miestom aj o tisíc rokov pre tých, ktorí prídu po nás. Fenomén južného svetadielu autor David Böhm skúma z rôznych uhlov pohľadu a vždy sa snaží vypichnúť to najdôležitejšie. 

Jumping Penguins and Crying Crocodiles (Jesse Goossens, Marije Tolman)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Kuriózne, vtipné, bizarné, neuveriteľné, nechutné a podivné fakty o všetkých druhoch rôznych zvierat vrátane tučniakov. Fakty o zvieratách sú priamočiarou literatúrou faktu, zatiaľ čo ilustrácie Marije sú čistou fantáziou a vytvárajú kombináciu, ktorá určite zaujme nie len mladých čitateľov. Po prečítaní a zhliadnutí tučniakov nebude návšteva zoo už nikdy ako predtým.

martinus.sk

Related Posts